Blog
stanął w ogniu nasz wielki dom
reakcjonistka
0 obserwujących 25 notek 6055 odsłon
reakcjonistka, 22 października 2010 r.

A jeśli doszło do zdrady...?

Halina Flis - Kuczyńska, Potrzebne są słowa kojące, nie gniew [Rzeczpospolita, 21 października] :

Nie da się porównać wyśmiewania wad polityków PiS do oskarżeń rzucanych przez Jarosława Kaczyńskiego na rządzących polityków – że pogrążają kraj w zależności od obcych potęg i że są zdrajcami narodu. Nie można porównać obelgi, że ktoś ze strony PiS to głupek – chociaż takie słowo boli i jątrzy – od oskarżenia urzędującego premiera o zdradę narodu i knowania z wrogami Polski po to, aby ukryć prawdę o katastrofie smoleńskiej.

A jeżeli doszło lub dojdzie do zdrady? To jak o nią pytać i jak o niej pisać? Nie wolno? Wolno, ale nie używając słowa "zdrada"? Czy jest zupłenie nieprawdopodobne, by Polacy okazali się wrogami własnej ojczyzny? Czy nigdy to się Rzeczpospolitej nie przytrafiło? Czy nie było Januszów Radziwiłłów, Hieronimów Radziejowskich, Adamów Ponińskich, Franciszków Ksawerych Branickich? Skąd więc ta pewność, że dziś ich nie ma i jutro nie będzie?

Jeśli jestem oskarżona o wyparcie się polskiej racji stanu, to się przed tym oskarżeniem bronię. To dowodzę swoich racji. To pokazuję, jak rozumiem interes narodowy i jak próbuję go realizować. Bo czy linią obrony jest nazwanie moich oskarżycieli nienawistnikami? Toteż po to mamy demokratyczną kontrolę nad egzekutywą, aby jej nawet tak trudne pytania stawiać. To egzekutywa ma się wić wyjaśniając swoje poczynania, a nie opozycja ma się tłumaczyć ze stawianych władzy pytań.

Swoją drogą, rzeczywiście myślę, że oskarżanie rządu o zaprzedawanie interesów narodowych jest nadużyciem. Aby zdradzać polską rację stanu, trzeba w ogóle mieć o niej pojęcie.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Reakcjonista nie pisze, aby kogokolwiek przekonać. Po prostu przekazuje swym przyszłym wspólnikom akta świętego sporu. (Mikołaj Gomez Davila)

Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • @rajder135 nie wiem, jaki jest przeciętny wiek. Ja mam 28 lat.
  • @karamboli Przeze mnie, czy pomimo, bo nie mogę dociec. Podobnie jak przerasta moje...
  • @Marek Zegarek Rozumiem, że nie uwierzy Pan w to, że moja reakcja polega właśnie na tym,...

Tematy w dziale