126 obserwujących
3788 notek
1743k odsłony
522 odsłony

Polska ma prawo weta!!!

Wykop Skomentuj10

Polecam lekturę zapisu radiowego wywiadu, jakiego udzieliłem red. Michałowi Kolanko. Rozmowa została wyemitowana w warszawskim „Radiu Dla Ciebie”.

Dzień dobry, Michał Kolanko, audycja „Polityka w południe”, Państwa i moim gościem jest dzisiaj europoseł Ryszard Czarnecki, witam serdecznie. 

- Witam Pana, witam Państwa! 

Chciałbym zacząć od nowej Komisji Europejskiej, została już oficjalnie powołana, kilka dni temu. Pytanie teraz myślę mają nasi słuchacze, co ona będzie w ogóle robić? 

- Powołana została na ostatniej sesji Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, a dzisiaj działa formalnie dziesiąty dzień, więc to pierwsze „eurokoty za płoty” – można rzec. A zadaniem najważniejszym tej Komisji jest na „short therm”, na krótki dystans, przygotowanie – co dla Polski jest bardzo ważne – nowej polityki klimatycznej i zdefiniowanie neutralności klimatycznej do połowy wieku, do 2050 roku konkretnie, co oczywiście będzie za sobą niosło pewne wyzwania, także natury ekonomicznej dla szeregu krajów, może szczególnie krajów naszego regionu, może szczególnie Polski. Tutaj będziemy pewnie twardo negocjować z Unią Europejską kwestię kosztów tej transformacji energetycznej. To jest zadanie dla Komisji Europejskiej, ale uwaga, w tym tygodniu mamy również szczyt Rady Europejskiej, gdzie ta sprawa również stanie. No i to jest takie trochę dziwne z punktu widzenia obserwatora tego, co dzieje się w Unii Europejskiej, że Rada Europejska swoje, Komisja Europejska swoje za trzy miesiące, Parlament Europejski już stwierdził, co na ten temat myśli. A więc widać, że nie ma jednolitego stanowiska w tej kwestii. A to dobrze może z punktu widzenia Polski, bo Polska może grać na tych różnicach między tymi trzema głównymi instytucjami UE. Przy czym tutaj jest kwestia bardzo konkretna – mówi się w kuluarach w Brukseli … 

Chodzi o pieniądze 

- Tak, oczywiście. Chodzi o pieniądze. Pytanie właśnie o jaką ich skalę. Mówi się w kuluarach, że to jest kwestia wyasygnowania przez Brukselę pięciu miliardów euro dla Polski z tego tytułu. Tymczasem polscy eksperci mówią, że gdyby tak policzyć te wszystkie koszty długofalowe, które Polska musiałaby ponieść to jest kwestia, uwaga, nawet 210 miliardów euro na długi dystans czasowy.

Mówimy tu, żeby nasi słuchacze mieli jasność, o osiągnięciu  przez UE celu, jakim jest neutralność klimatyczna do roku 2050. A, żeby to zrobić, trzeba dokonać transformacji przemysłu, zwłaszcza przemysłu ciężkiego, transportu, infrastruktury. To niesie za sobą ogromne koszty. 

- Zatem tutaj na razie mamy rozbieżność między nami a Unią 1:42. My w wymiarze negocjacyjnym przedstawiamy koszty, które są przeszło 40 razy większe niż to, co Unia jest nam gotowa dać na dzień dobry w negocjacjach. Zobaczymy, będzie to twardy bój, ja tylko przypomnę, że Polska tak jak każdy inny kraj członkowski Unii Europejskiej ma prawo weta. A więc jeżeli nie dojdziemy do porozumienia, jeżeli nasze potrzeby nie będą uwzględnione przez naszych partnerów w Brukseli, to wówczas rząd Rzeczpospolitej Polskiej może to zawetować. I wtedy regulacji nie ma. Ale na pewno na ten ten okres , jak powiedziałem „short therm”, krótkoterminowy, to jest największe wyzwanie dla Komisji Europejskiej, a drugie to jest budżet, budżet unijny na kolejne siedem lat. 

Czyli żywotnie intersujące naszych słuchaczy tematy. 

- To będzie ostatni budżet, Panie Redaktorze, ostatni unijny budżet siedmioletni, gdzie nasza ojczyzna będzie przez cały okres jego trwania beneficjentem. To znaczy – więcej będzie otrzymywać z Unii w formie środków na różnego rodzaju projekty niż będzie tam dawać w formie składki członkowskiej. Uwaga, ten kolejny budżet 2028-2034 to będzie budżet, gdzie Polska już stanie się -może nie od pierwszego roku, może nie od drugiego, ale w trakcie trwania tego siedmioletniego budżetu 2028-2034 - Polska stanie się płatnikiem netto. A więc w perspektywie 10 lat, może trochę więcej, Polska będzie w rzędzie takich krajów jak Belgia, Francja, Holandia, Szwecja, Niemcy, itd.  Będzie wowczas więcej płacić do kasy z Brukseli niż stamtąd brać. 

Ale wracając jeszcze do samych założeń budżetu to w tym roku bardzo ważna była kwestia praworządności w sprawie budżetu. Pamiętam wiele tekstów o tym, że praworządność, jej przestrzeganie będzie powiązane właśnie z kwestiami budżetowymi i pytanie jak na grudzień 2019 roku Polska, mówiąc tak kolokwialnie, stoi z tym tematem? 

- Przyjeżdża do Polski pani komisarz Vera Jourova, Czeszka,  jedna z siedmiu wiceprzewodniczących Komisji Europejskiej. Komisarzem jest już kolejną, druga kadencję i myślę, że będzie ona miała więcej zrozumienia dla sytuacji Polski, ponieważ sama pochodzi właśnie z naszego regionu, jest naszą sąsiadką i myślę, że siłą rzeczy będzie lepiej zrozumieć tę sytuację w naszym kraju niż panu komisarzowi Timmermansowi, który ani nie rozumiał, ani nie chciał rozumieć. Sama zresztą pani Jourova ma takie doświadczenie bardzo ciekawe. Sama była ofiarą wymiaru niesprawiedliwości w Czechach, ona przecież siedziała w więzieniu przez miesiąc oskarżona o korupcję. Wyszła z więzienia, została oczyszczona, dostała odszkodowanie finansowe, ale jakby na własnej skórze pani wiceprzewodnicząca KE, Jourova, w czasie kiedy była wiceministrem w czeskim rządzie poznała jak funkcjonuje wadliwie ten system „sprawiedliwości” w kraju postkomunistycznym, w kraju z naszego regionu. A więc jest nadzieja, że będzie bardziej merytoryczna, że będzie bardziej obiektywna, sama to powiedziała w wywiadzie dla „Deutsche Welle”, że „będę sprawiedliwa” w kontekście Polski ,rozumiem, że bardziej niż komisarz Timmermans. Natomiast tutaj zwracam uwagę na decyzję pani Ursuli von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej, która zapowiedziała przegląd stanu praworządności we wszystkich 28  krajach -na razie, a być może za półtora miesiąca okaże się, że będzie to już tylko 27 krajów członkowskich Unii. I to jest bardzo ważne, że pani von der Leyen mówi inaczej niż pan Timmermans, że Polska - be, Węgry - be, Czechy - be , Słowacja – be, Rumunia – be. Tymczasem pani von der Leyen proponuje, żeby zrobić przegląd stanu praworządności we wszystkich krajach członkowskich Unii, a  nie fokusować się tylko, koncentrować się tylko na krajach naszego regionu. 

Wykop Skomentuj10
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka