127 obserwujących
3707 notek
1721k odsłon
264 odsłony

Za co przepraszała szefowa Komisji Europejskiej?

Wykop Skomentuj1

Proponuję Państwu przeczytanie wywiadu, którego udzieliłem portalowi „WIO”(„ Warszawski Informator Obywatelski”). Rozmowę ze mną przeprowadził red. Pawel Dąbrowski.

1/ W tym tygodniu wrócił Pan do Brukseli, do Parlamentu Europejskiego po ponad 7 tygodniach przerwy. Jak po tym czasie wygląda Bruksela, co się zmieniło w Parlamencie?  

- Warto podkreślić, że Belgia jest scislej czołówce panstw o największej liczbie zgonow na milion mieszkańców. Ich statystyki sa pod każdym wzgledem zatrważające. Także np.gdy chodzi o zachorowalność dzieci i ludzi młodych. Ale nie w samej Brukseli sytuacja jest najgorsza, ale w Antwerpii. Generalnie gorzej jest w flamandzkojezycznej Flandrii niż w frankofońskiej Walonii. W stolicy Belgii na ulicach jest sporo ludzi w maseczkach, choć nie jest to obligatoryjne. Restauracje,bary,kina,stadiony dalej sa zamknięte, a więc tak, jak w Polsce. Ale nie wyczuwa się ani histerii ani też, mimo proporcjonalnie olbrzymich strat w ludziach, wielkiego strachu. Ludzi tylko denerwuje urzędowy optymizm mediów, ogłaszających co parę dni, że najgorsze już nimi... 

2/ W Polsce mało mówi się o działaniach Unii Europejskiej w walce z koronawirusem, a raczej mówi się, że UE nic nie robi. Jak jest naprawdę? Co aktualnie planuje UE? 

- Ta krytyka była w duzym stopniu uzasadniona: rzeczywiście Unia bardzo późno zareagowała na pandemie. Zreszta władze Komisji Europejskiej wprost to parokrotnie przyznały. Jej przewodnicząca Ursula von der Leyen tydzien po tygodniu,parokrotnie za to przepraszała, także w siedzibie Parlamentu Europejskiego. Śmieszą mnie wiec głosy w Polsce, że UE zrobiła wszystko dobrze i na czas-ostatnio głosił to w debacie prezydenckiej p. Holownia. Skoro było tak dobrze, to za co przepraszała szefowa Komisji ? To dlaczego jej rodak,socjalistyczny i dotad euroentuzjastyczny b.wicekanclerz Niemiec i minister gospodarki, a potem szef MSZ w Berlinie Sigmar Gabriel kategorycznie stwierdzał,ze „Unia kompletnie nie zdała egzaminu” w czasie pandemii. Teraz UE przygotowuje, z silnym poparciem władz Polski nowy Plan Marshalla. Tak to formułuje - i słusznie - przewodnicząca von der Leyen. Ale z kolei jej zastępca Hiszpan Josep Borell,odpowiedzialny za polityke zagraniczna i bezpieczeństwo wypowiada się ,ze owszem, Plan Marshalla-tak, ale dla ... Afryki. Autentyk ! Na razie wiec czekamy na konkrety.  

3/ Czy to dobrze, że jednak nie będzie wyborów prezydenckich 10 maja?                                  

- Nauczyłem się - a długo jestem w polityce - że nie warto dyskutować z rzeczywistością, z faktami. Wybory zostały przełożone - i kwita. Odbędą się zapewne w widełkach czasowych: trzecia dekada czerwca -pierwsza połowa lipca. Nie grozi wiec nam na szczęście wielomiesięczna czy wręcz permanentna kampania wyborcza-na to Polski nie stać. Musimy już teraz skupić się-a po wyborach jeszcze bardziej intensywnie - na walce nie tylko z pandemia ,ale z kryzysem gospodarczym, który może być skutkiem zarazy. Oczywiście nie wszystko zależy od nas: skoro 45% naszego PKR to polski eksport to ewentualne i bardzo prawdopodobne problemy gospodarcze naszych bliższych i dalszych sąsiadów mogą negatywnie wpływać i na nasza gospodarkę. Generalnie jednak jestem optymista: liczę w genialną umiejętność przystosowywania się Polaków do sytuacji i wyzwań, także tych najtrudniejszych.

Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka