Ryszard Czarnecki Ryszard Czarnecki
282
BLOG

Za co przepraszała szefowa Komisji Europejskiej?

Ryszard Czarnecki Ryszard Czarnecki UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 2

Proponuję Państwu przeczytanie wywiadu, którego udzieliłem portalowi „WIO”(„ Warszawski Informator Obywatelski”). Rozmowę ze mną przeprowadził red. Pawel Dąbrowski.

1/ W tym tygodniu wrócił Pan do Brukseli, do Parlamentu Europejskiego po ponad 7 tygodniach przerwy. Jak po tym czasie wygląda Bruksela, co się zmieniło w Parlamencie?  

- Warto podkreślić, że Belgia jest scislej czołówce panstw o największej liczbie zgonow na milion mieszkańców. Ich statystyki sa pod każdym wzgledem zatrważające. Także np.gdy chodzi o zachorowalność dzieci i ludzi młodych. Ale nie w samej Brukseli sytuacja jest najgorsza, ale w Antwerpii. Generalnie gorzej jest w flamandzkojezycznej Flandrii niż w frankofońskiej Walonii. W stolicy Belgii na ulicach jest sporo ludzi w maseczkach, choć nie jest to obligatoryjne. Restauracje,bary,kina,stadiony dalej sa zamknięte, a więc tak, jak w Polsce. Ale nie wyczuwa się ani histerii ani też, mimo proporcjonalnie olbrzymich strat w ludziach, wielkiego strachu. Ludzi tylko denerwuje urzędowy optymizm mediów, ogłaszających co parę dni, że najgorsze już nimi... 

2/ W Polsce mało mówi się o działaniach Unii Europejskiej w walce z koronawirusem, a raczej mówi się, że UE nic nie robi. Jak jest naprawdę? Co aktualnie planuje UE? 

- Ta krytyka była w duzym stopniu uzasadniona: rzeczywiście Unia bardzo późno zareagowała na pandemie. Zreszta władze Komisji Europejskiej wprost to parokrotnie przyznały. Jej przewodnicząca Ursula von der Leyen tydzien po tygodniu,parokrotnie za to przepraszała, także w siedzibie Parlamentu Europejskiego. Śmieszą mnie wiec głosy w Polsce, że UE zrobiła wszystko dobrze i na czas-ostatnio głosił to w debacie prezydenckiej p. Holownia. Skoro było tak dobrze, to za co przepraszała szefowa Komisji ? To dlaczego jej rodak,socjalistyczny i dotad euroentuzjastyczny b.wicekanclerz Niemiec i minister gospodarki, a potem szef MSZ w Berlinie Sigmar Gabriel kategorycznie stwierdzał,ze „Unia kompletnie nie zdała egzaminu” w czasie pandemii. Teraz UE przygotowuje, z silnym poparciem władz Polski nowy Plan Marshalla. Tak to formułuje - i słusznie - przewodnicząca von der Leyen. Ale z kolei jej zastępca Hiszpan Josep Borell,odpowiedzialny za polityke zagraniczna i bezpieczeństwo wypowiada się ,ze owszem, Plan Marshalla-tak, ale dla ... Afryki. Autentyk ! Na razie wiec czekamy na konkrety.  

3/ Czy to dobrze, że jednak nie będzie wyborów prezydenckich 10 maja?                                  

- Nauczyłem się - a długo jestem w polityce - że nie warto dyskutować z rzeczywistością, z faktami. Wybory zostały przełożone - i kwita. Odbędą się zapewne w widełkach czasowych: trzecia dekada czerwca -pierwsza połowa lipca. Nie grozi wiec nam na szczęście wielomiesięczna czy wręcz permanentna kampania wyborcza-na to Polski nie stać. Musimy już teraz skupić się-a po wyborach jeszcze bardziej intensywnie - na walce nie tylko z pandemia ,ale z kryzysem gospodarczym, który może być skutkiem zarazy. Oczywiście nie wszystko zależy od nas: skoro 45% naszego PKR to polski eksport to ewentualne i bardzo prawdopodobne problemy gospodarcze naszych bliższych i dalszych sąsiadów mogą negatywnie wpływać i na nasza gospodarkę. Generalnie jednak jestem optymista: liczę w genialną umiejętność przystosowywania się Polaków do sytuacji i wyzwań, także tych najtrudniejszych.

historyk, dziennikarz, działacz sportowy, poseł na Sejm I i III kadencji, deputowany do Parlamentu Europejskiego VI, VII, VIII i IX kadencji, były wiceminister kultury, były przewodniczący Komitetu Integracji Europejskiej i minister - członek Rady Ministrów, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego 

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka