130 obserwujących
4071 notek
1827k odsłon
  1004   0

Krótka pamięć Holendrów, niespłacone długi Szwedów, homofobia „Wyborczej” i ...

rys. M. Andrzejewski
rys. M. Andrzejewski

* Krótka pamięć Holendrów, niespłacone długi Szwedów, homofobia „Wyborczej” i manto spuszczone Ruskim


Siedem lat po zestrzeleniu przez Rosjan samolotu ze 154 Holendrami na pokładzie, dyplomacja Królestwa Niderlandów zachowuje się w taki sposób, jakby nie chodziło o ich własnych rodaków. Znajomy tłumacz pisze do mnie, że holenderscy dyplomaci postępują tak, jak holenderscy żołnierze, którzy w Srebrenicy w latach 1990-ch wydali na rzeź 7 tysięcy Bośniaków. Ostro powiedziane? To rzeczywistość jest brutalna, a nie słowa.

Oczywiście są Holendrzy i Holendrzy. Amerykański prawnik eksprezydenta Trumpa ma niderlandzkie korzenie i niderlandzkie nazwisko – Michel van der Veen. W moich oczach błysnął genialnym opisem, gdy jednym zdaniem określił sytuację w amerykańskich mediach: „Kiedy oglądam wiadomości, oglądam jedną stację i pada deszcz. Oglądam inną stację i jest słonecznie. Mówię o uczciwości dziennikarskiej!”. Pana mecenasa od Trumpa zapraszam do Polski. Prawdę mówiąc, nawet nie przyjeżdżając nad Wisłę czy Odrę może wygłosić identyczną opinię i trafi w dziesiątkę.

Holandią zainteresowałem się już jako dziecko, gdy przeczytałem, że Onufry Zagłoba chciał królowi szwedzkiemu ofiarować Niderlandy. Czasem żałuję, że owa transakcja nie doszła do skutku. Z drugiej strony „wart Pac pałaca, a pałac Paca”. Szwedzi, oględnie mówiąc, świeci nie są i jak już pisałem w tym miejscu w tekście „O bidetach Ikei z napisem Joe i Szwedach rabujących w Polsce złote klamki”, mimo upływu ponad trzech i pół wieków nie oddali nam bogactw zagrabionych w naszym kraju podczas „Potopu”. Słuchając szwedzkiego ambasadora, który dopomina się wolności dla mniejszości w Polsce – zupełnie jak w końcu XVIII wieku rosyjski ambasador, który grzmiał, że Polska (ta oaza tolerancji na skalę całej Europy!) prześladuje mniejszości religijne – to chce mi się krzyknąć: „Ekscelencjo, oddaj nieswoją kasę! Oddaj zagrabione!”. A ponieważ mądra Szwecja sprytnie nie przystąpiła do eurolandu i dalej ma swoją własną walutę, to Panie Ambasadorze, zwrot może być w koronach szwedzkich. A ponieważ dużo tego było, może nawet Warszawa rozłoży Sztokholmowi na raty?

Na koniec przegląd prasy. 17 marca ukazał się w „Gazecie Wyborczej”, jakże by inaczej, tekst p. Danuty Sobeckiej „Wszyscy jesteśmy homofobami”. Otóż w tym kontekście informuję, że nie wszyscy. Ja nie. Niech „Wyborcza” swoimi grzeszkami i obsesjami nie obciąża Ryszarda Czarneckiego, bo Ryszard Czarnecki odpowiedzialności zbiorowej nie uznaje.

 A teraz już naprawdę na koniec – gratulacje dla siatkarzy polskiego klubu Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, która po rozegraniu 2 meczów, 11 setów i spędzeniu na parkiecie prawie 6 godzin, wyeliminowała Rosjan z Kazania i awansowała do finału Ligi Mistrzów. Być w finale LM – to wielka rzecz. Ale dostać się tam odprawiając – jakby to ujął Adam Mickiewicz – „Moskali”, to już cymes nad cymesami i smakuje specjalnie. Gratulacje, panowie!


*tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej” (31.03.2021)


Lubię to! Skomentuj13 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura