136 obserwujących
4309 notek
1879k odsłon
  244   0

Strasburg: Parlament Europejski w akcji

Pierwsza z dwóch październikowych sesji Parlamentu Europejskiego w Strasburgu trwa od poniedziałku i zakończy się dziś, tradycyjnie w czwartek debatami o nieprzestrzeganiu praw człowieka w świecie. Pierwszego dnia zainaugurowano ją, jak zwykle, o godzinie 17-stej, a w ciągu pięciu godzin przeprowadzono sześć debat i przedstawiono sześć raportów, powstałych w siedmiu komisjach.

 Każda z nich przygotowana była w innej komisji. W Komisji Rozwoju przygotowano raport: „Rola polityki rozwoju w odpowiedzi na utratę różnorodności biologicznej w krajach rozwijających się w kontekście realizacji Agendy na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030”. Sprawozdawczynią była francuska europosłanka, z zawodu nauczycielka Michele Rivasi (68 lat), repezentująca frakcję Zielonych). W Komisji Wolności Obywatelskiej, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych przygotowano raport na rzeczywiście ważny temat, jakim jest: „Sztuczna inteligencja w prawie karnym i jej stosowanie przez policję i organy wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych”. Sprawozdawcą był bułgarski socjalista Petar Witanow (38 lat).

Od sztucznej inteligencji po stosunki UE-USA

Kolejny raport powstał w dwóch komisjach: Prawnej oraz Praw Kobiet i Równouprawnienia. Był on zatytułowany: „Wpływ jaki na kobiety i dzieci wywierają przemoc ze strony partnera oraz prawo pieczy nad dzieckiem”. Jego autorkami były Greczynka Elena Kountoura (58 lata) ,niegdyś modelka ,a potem posłanka z postkomunistycznej frakcji Syriza w parlamencie w Atenach i minister turystyki w rządzie premiera Alexisa Tsiprasa oraz Luisa Regimenti z Włoch (63 lata), z zawodu lekarka, wybrana z listy ekswicepremiera Matteo Salviniego „Liga” (jednak w czerwcu tego roku przeszła do „Forza Italia” Silvio Berlusconiego).

Kolejny poniedziałkowy raport przygotowany został przez hiszpańskiego socjalistę Alexa Agiusa Salibe i powstał w Komisji Petycji (w komisji tej obaj jesteśmy koordynatorami: ja z ramienia EKR, a Saliba z ramienia socjaldemokratów). Raport ten został zatytułowany: „Ochrona osób z niepełnosprawnościami za pośrednictwem petycji – wyciągnięte wnioski”.

„Ramy polityki bezpieczeństwa ruchu drogowego UE na lata 2021-2030 – zalecenia dotyczące kolejnych kroków w kierunku realizacji Wizji Zero” – to tytuł raportu przygotowanego w Komisji Transportu i Turystyki. Jego autorką była wspomniana tu już grecka eksmodelka Elena Kountoura.

Ostatni poniedziałkowy raport przygotowała Komisja Rybołówstwa, a jego autorem był Włoch Raffaele Stancanelli. Jego tytuł to: „Odbudowa stad ryb w Morzu Śródziemnym”.

We wtorek mieliśmy dwie kluczowe debaty na temat polityki międzynarodowej. Pierwsza dotyczyła „Stosunków między UE a Stanami Zjednoczonymi”. Przygotowała ją Komisja Spraw Zagranicznych, a sprawozdawcą był chorwacki poseł reprezentujący Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów Tonino Picula. W drugiej wziąłem udział, a ona z kolei poświęcona była „Sytuacji na Białorusi po roku protestów i ich brutalnego tłumienia”. Dyskusja z aktywnym udziałem licznych europosłów z Polski, zwłaszcza PiS poprzedziło oświadczenie szefa unijnej dyplomacji, hiszpańskiego socjalisty, byłego przewodniczącego europarlamentu Josepa Borrella.

Wzrost cen energii – wyzwaniem dla Unii...

We wtorek mieliśmy 11,5 godzin debat oraz 1,5 godziny głosowań. Dyskutowano między innymi o „Urzędzie do spraw Gotowości i Reagowania na Stany Zagrożenia Zdrowia: zapewnienie skoordynowanego podejścia UE w obliczu przyszłych kryzysów zdrowotnych i rola Parlamentu Europejskiego w tym zakresie”.

Jeśli ktoś jest zaskoczony tym, że w sumie liczba godzin debat oraz głosowań wyniosła we wtorek aż 13 godzin, to uspokoję zatroskanych o zdrowie europosłów: o ile debaty odbywają się w Sali Plenarnej, choć eurodeputowani mogą również łączyć się on-line z siedzib biur informacyjnych PE w poszczególnych krajach, o tyle głosowania są on-line, a więc jedne zachodzą na drugie...

Były długoletni szef MSZ Łotwy (przez blisko 10 lat) liberał Urmas Paet byl autorem bardzo ważnego raportu przygotowanego przez Komisję Spraw Zagranicznych: „Stan zdolności cyberobronnych UE”. Omówiliśmy również „Sprawozdanie z wykonania dotyczące funduszy powierniczych UE oraz Instrumentu Pomocy dla Uchodźców w Turcji”(pisownia oryginalna!). Raport ten został przygotowany w trzech komisjach: Budżetowej, Rozwoju, Spraw Zagranicznych.

Polska europosłanka, repezentująca PiS, była minister spraw zagranicznych Anna Fotyga była z kolei autorką raportu przygotowanego w Komisji Spraw Zagranicznych: „Arktyka: możliwości, obawy i wyzwania związane z bezpieczeństwem”. Tematem debaty była również „Sytuacja humanitarna w Tigraju”(region administracyjny leżący w północnej Etiopii).

Lubię to! Skomentuj8 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka