Ryszard Czarnecki Ryszard Czarnecki
121
BLOG

Atak na Polskę i kilka innych spraw

Ryszard Czarnecki Ryszard Czarnecki UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 2

Druga w tym miesiącu sesja Parlamentu Europejskiego w Strasburgu przypominała tę sprzed ponad pięciu i pół roku: i wtedy i teraz do alzackiej siedziby PE przyjechali premierzy Polski. Beata Szydło walczyła o dobre imię naszego kraju na początku 2016 roku. Mateusz Morawiecki czynił to po blisko 70 miesiącach, co pokazuje, że dla Brukseli atakowanie polskiego rządu jest czymś stałym. Ba, priorytetem!

O wtorkowym wystąpieniu premiera informowały szczegółowo media w Polsce. Znacznie mniej poświecono uwagi temu, co działo się w cieniu debaty na temat „Kryzysu praworządności w Polsce a prymatu prawa unijnego”. A tematów było rzeczywiście sporo, przeważnie zresztą dość merytorycznych, choć europarlament nie byłby sobą, gdyby zabrakło „dyżurnych” debat ideologicznych.

Bezpieczeństwo żywnościowe, media w dekadzie cyfrowej i polityka społeczna

Już pierwszego dnia zaczęło się niczym u Alfreda Hitchcocka: od trzęsienia ziemi, a potem było jeszcze bardziej dramatycznie. Sesję zapoczątkowała debata o strategii KE wobec rolnictwa w UE-27. Dokument zatytułowany „Strategia >>Od pola do stołu<<” jest krytykowany przez wielu, ale zdecydowanie broniony przez polskiego komisarza Janusza Wojciechowskiego. Nasz komisarz stawia ciekawą tezę, która mile łechce działaczy i wyborców Prawa i Sprawiedliwości, a mianowicie, że rolniczy program unijny, w tym polityka żywnościowa UE jest de facto… kopią programu PiS! Wojciechowski wspomina stare dokumenty związane z tzw. Green-PiS-em, przy czym chodzi tu nie o radykalną organizację ekologiczną uciekającą się do przemocy, ale o rolniczy program Prawa i Sprawiedliwości współtworzony przez działaczy, którzy na przełomie 2009/2010 roku przeszli z PSL do formacji Jarosława Kaczyńskiego. </p>

Ponadto debatowaliśmy o „Europejskich mediach w dekadzie cyfrowej”. Sprawozdawczynią tego raportu przygotowanego w Komisji Kultury i Edukacji PE byłą nasza koleżanka z grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, Łotyszka Dace Melbarde. Z kolei „Sytuacja artystów i odbudowa życia kulturalnego w UE” była tematem raportu przygotowanej również z przez Komisję Kultury i Edukacji, a jego sprawozdawczynią była Monica Semedo z Luksemburga, była prezenterka telewizyjna ,pochodząca z rodziny imigrantów z Republiki Zielonego Przylądka (skądinąd absolwentka filologii rosyjskiej...).

Dwa kolejne sprawozdania powstały w Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych. Pierwszy z nich zatytułowany „Polityka zatrudnienia i polityka społeczna w strefie euro w 2021 roku” został powierzony Hiszpance, socjalistce, Linie Galvez Munoz, byłemu ministrowi w rządzie Andaluzji, nauczycielce akademickiemu (specjalność: historia). Druga debata poświęcona była „Ochronie pracowników przed zagrożeniami związanymi z azbestem”. Jego sprawozdawcą był Duńczyk Nicolai Villumsen, z wykształcenia historyk, niegdyś jeden z liderów... Ruchu Ludowego przeciw UE!

Wreszcie wspomniana już debata o „Unijnej strategii dla rolnictwa >>Od pola do stołu<<”. Raport pod tym tytułem powstał w dwóch komisjach: Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności . Jego „rapporteurami” byli przedstawiciel Włoch Herbert Dorfmann, jeden z liderów mniejszości niemieckiej w Italii i poseł Europejskiej Partii Ludowej oraz Holenderka Anja Hazekamp. </p>

Ostatnim raportem pierwszego dnia sesji był ten przygotowany przez socjalistkę z Rumunii Corinę Cretu, byłą eurokomisarz, a teraz członkinię „mojej” Komisję Kontroli Budżetu. Jego tematem było: „Społeczne wykorzystanie przez państwa członkowskie środków finansowych z Funduszu Solidarności UE w sytuacjach klęsk żywiołowych”.

Unijny budżet ...

W cieniu przeszło 4-godzinej debaty o Polsce i „praworządności” zniknęły inne, może politycznie mniej ważne, ale jednak bardziej merytoryczne. Chodzi mi o oświadczenie Komisji Europejskiej na temat „Programu Prac Komisji na rok 2022”, a także przygotowany w Komisji Budżetowej „Budżet ogólny UE na rok budżetowy 2022”.

Omówiliśmy też sytuację w Tunezji ( wystąpienie szefa „unijnej dyplomacji” Josepa Borrella), a także raport powstały w Komisji Spraw Zagranicznych odnośnie „Stosunków politycznych i współpracy między UE a Tajwanem”. Jego sprawozdawcą był Charlie Andreas Weimers ze Szwecji, były szef młodzieżówki tamtejszych chrześcijańskich demokratów, a także wiceprzewodniczący młodzieżówki Europejskiej Partii Ludowej (tam, gdzie PO i PSL), który dokonał sensacyjnego transferu do eurosceptycznych Szwedzkich Demokratów i obecnie jest w naszej frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

Ponadto miała miejsce debata na temat wytycznych w sprawie pomocy państwa na cele związane z klimatem, energią i ochroną środowiska. W tej sprawie specjalne oświadczenia przygotowały Rada i Komisja Europejska. Również obie te instytucje przedstawiły kolejne oświadczenia w kontekście „Prawa do zdrowego środowiska”. Natomiast Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii pilotowała raport europosłanki z Portugalii, byłej minister, z zawodu inżynier i nauczycielki akademickiej Marii da Graca Carvalho z centroprawicy. Dyskutowaliśmy również o przygotowaniu do posiedzenia Rady Europejskiej zaplanowanego na dziś i jutro w Brukseli. To akurat będzie miało znaczenie dla polskiego rządu, ponieważ znów pojawi się tam kwestia praworządności.

Mój raport o Frontexie

W ramach tzw. „Pytań wymagających odpowiedzi ustnej” tematem dyskusji w PE podczas trzeciego dnia sesji była „Konferencja klimatyczna ONZ w Glasgow” (COP-26).

Gdy niemiecka „Antifa” bije się z policją i atakuje legalne wiece i demonstracje, a także przypadkowych przechodniów, to ten lewicowy ekstremizm nie jest przedmiotem zainteresowania europarlamentu. Jednak Parlamentowi Europejskiemu nie szkoda czasu na dyskusję, gdy tematem oświadczeń Rady i Komisji Europejskich jest „Nasilenie prawicowego ekstremizmu i rasizmu w Europie w związku z niedawnymi wydarzeniami w Rzymie”.

Dodajmy do tego jeszcze przygotowaną w ramach Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności „Strategie UE na rzecz ograniczenia emisji metanu”. Jego sprawozdawczynią była Greczynka Maria Spyraki, z zawodu magister chemii oraz prawa energetycznego i biznesu.

Wczoraj fundamentalne dla przyszłości Europy merytoryczne debaty mieszały się ze skrajnie ideologicznymi. Do tych pierwszych należy „Wzmożenie wysiłków na rzecz zwalczania prania pieniędzy”. Do tych drugich zaliczam debatę na temat „Pierwszej rocznicy faktycznego zakazu aborcji w Polsce”.

Omawiano również „Porozumienie w sprawie globalnego podatku (sic!– dop. R. Cz.), które ma zostać zatwierdzone na szczycie G-20 w Rzymie 30-31 października 2021”. Z kronikarskiego obowiązku dodam, że ogłoszono również dorocznych laureatów nagrody im. sowieckiego dysydenta Andreja Sacharowa.

Dodajmy jeszcze, że dziś, w ostatni dzień sesji ma odbyć się debata podsumowująca szczyt UE- Bałkany Zachodnie, który odbył się właśnie co na Słowenii). W agendzie znalazła się także dyskusja nad raportem europosłanki z Czech Dity Charanzovej „Ubezpieczenie pojazdów mechanicznych”. Dla mnie jednak najważniejszym raportem tej sesji było, rzecz jasna, moje sprawozdanie dotyczące absolutorium dla „Frontexu” czyli Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej. Cieszę się, że byłem „rapporteurem” tego ważnego z punktu widzenia sytuacji na granicy Białorusi z Polską sprawozdania.

*tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej Codziennie” (21.10.2021)


historyk, dziennikarz, działacz sportowy, poseł na Sejm I i III kadencji, deputowany do Parlamentu Europejskiego VI, VII, VIII i IX kadencji, były wiceminister kultury, były przewodniczący Komitetu Integracji Europejskiej i minister - członek Rady Ministrów, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego 

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka