137 obserwujących
4392 notki
1889k odsłon
  121   1

Atak na Polskę i kilka innych spraw

Druga w tym miesiącu sesja Parlamentu Europejskiego w Strasburgu przypominała tę sprzed ponad pięciu i pół roku: i wtedy i teraz do alzackiej siedziby PE przyjechali premierzy Polski. Beata Szydło walczyła o dobre imię naszego kraju na początku 2016 roku. Mateusz Morawiecki czynił to po blisko 70 miesiącach, co pokazuje, że dla Brukseli atakowanie polskiego rządu jest czymś stałym. Ba, priorytetem!

O wtorkowym wystąpieniu premiera informowały szczegółowo media w Polsce. Znacznie mniej poświecono uwagi temu, co działo się w cieniu debaty na temat „Kryzysu praworządności w Polsce a prymatu prawa unijnego”. A tematów było rzeczywiście sporo, przeważnie zresztą dość merytorycznych, choć europarlament nie byłby sobą, gdyby zabrakło „dyżurnych” debat ideologicznych.

Bezpieczeństwo żywnościowe, media w dekadzie cyfrowej i polityka społeczna

Już pierwszego dnia zaczęło się niczym u Alfreda Hitchcocka: od trzęsienia ziemi, a potem było jeszcze bardziej dramatycznie. Sesję zapoczątkowała debata o strategii KE wobec rolnictwa w UE-27. Dokument zatytułowany „Strategia >>Od pola do stołu<<” jest krytykowany przez wielu, ale zdecydowanie broniony przez polskiego komisarza Janusza Wojciechowskiego. Nasz komisarz stawia ciekawą tezę, która mile łechce działaczy i wyborców Prawa i Sprawiedliwości, a mianowicie, że rolniczy program unijny, w tym polityka żywnościowa UE jest de facto… kopią programu PiS! Wojciechowski wspomina stare dokumenty związane z tzw. Green-PiS-em, przy czym chodzi tu nie o radykalną organizację ekologiczną uciekającą się do przemocy, ale o rolniczy program Prawa i Sprawiedliwości współtworzony przez działaczy, którzy na przełomie 2009/2010 roku przeszli z PSL do formacji Jarosława Kaczyńskiego. </p>

Ponadto debatowaliśmy o „Europejskich mediach w dekadzie cyfrowej”. Sprawozdawczynią tego raportu przygotowanego w Komisji Kultury i Edukacji PE byłą nasza koleżanka z grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, Łotyszka Dace Melbarde. Z kolei „Sytuacja artystów i odbudowa życia kulturalnego w UE” była tematem raportu przygotowanej również z przez Komisję Kultury i Edukacji, a jego sprawozdawczynią była Monica Semedo z Luksemburga, była prezenterka telewizyjna ,pochodząca z rodziny imigrantów z Republiki Zielonego Przylądka (skądinąd absolwentka filologii rosyjskiej...).

Dwa kolejne sprawozdania powstały w Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych. Pierwszy z nich zatytułowany „Polityka zatrudnienia i polityka społeczna w strefie euro w 2021 roku” został powierzony Hiszpance, socjalistce, Linie Galvez Munoz, byłemu ministrowi w rządzie Andaluzji, nauczycielce akademickiemu (specjalność: historia). Druga debata poświęcona była „Ochronie pracowników przed zagrożeniami związanymi z azbestem”. Jego sprawozdawcą był Duńczyk Nicolai Villumsen, z wykształcenia historyk, niegdyś jeden z liderów... Ruchu Ludowego przeciw UE!

Wreszcie wspomniana już debata o „Unijnej strategii dla rolnictwa >>Od pola do stołu<<”. Raport pod tym tytułem powstał w dwóch komisjach: Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności . Jego „rapporteurami” byli przedstawiciel Włoch Herbert Dorfmann, jeden z liderów mniejszości niemieckiej w Italii i poseł Europejskiej Partii Ludowej oraz Holenderka Anja Hazekamp. </p>

Ostatnim raportem pierwszego dnia sesji był ten przygotowany przez socjalistkę z Rumunii Corinę Cretu, byłą eurokomisarz, a teraz członkinię „mojej” Komisję Kontroli Budżetu. Jego tematem było: „Społeczne wykorzystanie przez państwa członkowskie środków finansowych z Funduszu Solidarności UE w sytuacjach klęsk żywiołowych”.

Unijny budżet ...

W cieniu przeszło 4-godzinej debaty o Polsce i „praworządności” zniknęły inne, może politycznie mniej ważne, ale jednak bardziej merytoryczne. Chodzi mi o oświadczenie Komisji Europejskiej na temat „Programu Prac Komisji na rok 2022”, a także przygotowany w Komisji Budżetowej „Budżet ogólny UE na rok budżetowy 2022”.

Omówiliśmy też sytuację w Tunezji ( wystąpienie szefa „unijnej dyplomacji” Josepa Borrella), a także raport powstały w Komisji Spraw Zagranicznych odnośnie „Stosunków politycznych i współpracy między UE a Tajwanem”. Jego sprawozdawcą był Charlie Andreas Weimers ze Szwecji, były szef młodzieżówki tamtejszych chrześcijańskich demokratów, a także wiceprzewodniczący młodzieżówki Europejskiej Partii Ludowej (tam, gdzie PO i PSL), który dokonał sensacyjnego transferu do eurosceptycznych Szwedzkich Demokratów i obecnie jest w naszej frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

Ponadto miała miejsce debata na temat wytycznych w sprawie pomocy państwa na cele związane z klimatem, energią i ochroną środowiska. W tej sprawie specjalne oświadczenia przygotowały Rada i Komisja Europejska. Również obie te instytucje przedstawiły kolejne oświadczenia w kontekście „Prawa do zdrowego środowiska”. Natomiast Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii pilotowała raport europosłanki z Portugalii, byłej minister, z zawodu inżynier i nauczycielki akademickiej Marii da Graca Carvalho z centroprawicy. Dyskutowaliśmy również o przygotowaniu do posiedzenia Rady Europejskiej zaplanowanego na dziś i jutro w Brukseli. To akurat będzie miało znaczenie dla polskiego rządu, ponieważ znów pojawi się tam kwestia praworządności.

Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka