Blog
Silna Polska w Europie Narodów
Ryszard Czarnecki
Ryszard Czarnecki Eurodeputowany. Polityk PiS.
107 obserwujących 2708 notek 1315133 odsłony
Ryszard Czarnecki, 7 maja 2017 r.

Polskie dzieła – do Polski!

194 7 0 A A A

Czasem zarzuca się rządowi „dobrej zmiany”, iż otworzył zbyt wiele „frontów”. Mało kto tłumaczy to tym, że jest tyle rzeczy niezrobionych lub spaskudzonych przez poprzedników, że wręcz dudni w uszach wołanie, aby państwo polskie było aktywne czy nadrabiało zaległości w tym, tamtym, czy jeszcze innym obszarze. Może zabrzmi to paradoksalnie, ale zaproponuję otwarcie jeszcze jednego „frontu”. Rzecz ma wymiar międzynarodowy, a chodzi o odzyskanie polskich dzieł sztuki, zagrabionych przez Niemcy, ale też Rosję sowiecką w czasie i po drugiej wojnie światowej.


Według oficjalnych danych, którymi dysponuje polski rząd, zarejestrowanych jest 63 tysiące (!) polskich dzieł sztuki, które okupanci ukradli naszemu krajowi. Eksperci jednak szacują, że przy dołączeniu do tego dzieł zrabowanych z prywatnych zbiorów Polaków ta liczba urasta do... pół miliona!


Cudzoziemcy, którzy je mają, teraz nie chcą ich oddać, bądź ukrywają fakt ich posiadania. Nawet jeśli zmieniły one po wojnie właściciela, to ci, którzy je nabyli, kupili ukradzione polskie dzieła sztuki i powinni je oddać. Wymaga to interwencji państwa polskiego na szczeblu dyplomatycznym, ale też energicznej postawy muzealników, ekspertów, dziennikarzy, opinii publicznej, aby wytworzyć presję w celu odzyskania tego, co jest ważną częścią polskiego dziedzictwa.


*pełna wersja tekstu, który ukazał się w „Gazecie Polskiej Codziennie” (06.05.2017)


Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

historyk, dziennikarz, działacz sportowy, poseł na Sejm I i III kadencji, deputowany do Parlamentu Europejskiego VI, VII i VIII kadencji, były wiceminister kultury, były przewodniczący Komitetu Integracji Europejskiej i minister – członek Rady Ministrów; wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @OBSERWATOR24 Dziękuję, niedługo wydam książkę z takimi właśnie reportażami.
  • @TEODOR49 Dziękuję za dobre słowa.
  • @MAREK.W Dziękuję za miłe słowa. Co do Rosji: niestety, znacznie dłużej niż rok...

Tematy w dziale Kultura