121 obserwujących
3536 notek
1675k odsłon
667 odsłon

Polska – Timmermans: 1-0, ale rozgrywka trwa…

Wykop Skomentuj14

Fiat! Stało się! Polska zainicjowała akcję, która zablokowała Timmermansa na stanowisko szefa Komisji Europejskiej. To polski rząd z premierem Mateuszem Morawieckim zbudował koalicje, która okazała się wystarczająco silna, aby to uczynić. Gdyby nie polski opór, nawet sarkające na tego kandydata rządy państw naszego regionu czy dość miękki premier Włoch Giuseppe Conte, pewnie by ulegli woli kanclerz Angeli Merkel i prezydenta Macrona. 

Unijny mecz trwa - kolejna runda za dwa tygodnie 

„Nowe rozdanie” w Unii Europejskiej dzieje się na naszych oczach. Tak, tutaj czas teraźniejszy jest lepszy niż czas przeszły, bo decyzje, które zapadły na dramatycznym, unijnym szczycie w Brukseli dopiero teraz będą wcielane w życie. Ostatnia z nich, wybór belgijskiego premiera Charlesa Michela na szefa Rady Europejskiej nastąpi pod koniec roku, 1 grudnia. Trochę wcześniej, 1 listopada zostanie wybrany nowy prezes Europejskiego Banku Centralnego z siedzibą we Frankfurcie and Menem. Tam Włocha Mario Draghiego zastąpi Francuzka Christine Lagarde.  

Parlament Europejski w dniu, w którym piszę te słowa, w środę 3 lipca wybrał nowego przewodniczącego. I tu rzecz ciekawa. Oto bowiem socjaliści, którym na szczycie w Brukseli przypadło to stanowisko, zaprotestowali przeciwko decyzji Rady Europejskiej: szefowie rządów UE zdecydowali, że nowym przewodniczącym europarlamentu będzie były premier Bułgarii Sergej Staniszew. Jednak wpływy Europy Zachodniej i Południowej we frakcji socjalistycznej w PE okazały się silniejsze niż wpływy naszego regionu Europy i szefem europarlamentu został w II turze głosowań David Sassoli.  

Skądinąd ów ekspremier Bułgarii, Siergiej Dmitriewicz Staniszew, niedoszły szef europarlamentu przez pierwsze 30 lat swojego życia był obywatelem … Związku Sowieckiego!, a następnie Federacji Rosyjskiej. Urodzony w Chersoniu (ZSRS) nad Dniestrem na południu Ukrainy, obywatelstwo bułgarskie przyjął dopiero w 1996 roku. Skończył zresztą Państwowy Uniwersytet w Moskwie. Nie był pierwszym mieszkańcem Chersonia, który został premierem innego państwa niż Ukraina. Był nim natomiast Mosze Szaret, drugi szef rządu Izraela po Davidzie Ben Gurionie.  

Groźby socjalistów 

Nowy przewodniczący Parlamentu Europejskiego Włoch David Maria Sassoli zastąpi innego Włocha Antonio Tajaniego. Obu łączy to, że byli dziennikarzami i prezenterami telewizyjnymi. Tyle, że Tajani zdążył być jeszcze dwukrotnym komisarzem – reprezentantem Italii w Komisji Europejskiej, a także jej wiceprzewodniczącym, a 63-letni Sassoli niemal wprost od prowadzenia głównego wydania dziennika telewizyjnego w RaiUno przesiadł się w 2009 roku na fotel europarlamentarzysty. Współpracowałem z nim przez cztery lat w prezydium europarlamentu :miły, spokojny, daleki od nawracania bliźnich na lewicową modłę, gonił mnie kiedyś przez całe lotnisko Zaventem w Brukseli, bo niechcący wziąłem z taśmy jego walizkę, a nie swoją, bardzo podobnie wyglądającą, ale nawet w tej sytuacji wykazał stoicki spokój i poczucie humoru. Tyle, że zdecydowany zwolennik sprowadzania imigrantów spoza Europy.  

Jeśli w środę, 17 lipca, a więc już w przyszłym tygodniu, Niemka Ursula von der Leyen uzyska większość głosów w PE, to zostanie pierwszą w historii kobietą – przewodniczącą Komisji Europejskiej! Nie jest jednak wcale pewne, że tak się stanie. Rozpoczęty z 3,5-godzinnym opóźnieniem niedzielnym szczytem polityczny europejski mecz trwa w najlepsze. Socjaliści odrzucili już uzgodnionego przez Radę Europejską kandydata na szefa europarlamentu, a teraz przewodnicząca frakcji „Socjalistów i Demokratów” w PE, Hiszpanka Iratxe Garcia zapowiedziała wprost, że będą głosować przeciwko kandydaturze Niemki na przewodniczącą Komisji Europejskiej. Tymczasem do takiego wyboru minister w kolejnych rządach Angeli Merkel – jest w nich od 14 lat (sic!), w tym od sześciu jako szefowa resortu obrony – potrzeba połowy obecnych na sali posłów: tej większości nie stworzą nawet połączone siły Europejskiej Partii Ludowej, naszej frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów oraz liberałów. Oczywiście, jeśli chadecy poproszą nas o takie wparcie... Przy braku poparcia socjalistów może się okazać, że trzeba szukać kolejnego kandydata. Lewica na pewno nie będzie chciała wypowiadać otwartej wojny chadecji i nie zgłosi własnego kandydata, skoro sami otrzymali stanowisko szefa europarlamentu. Jednak tak jak Bułgara zamieniono na Włocha, tak samo można zażądać wymiany Niemki na kogoś innego. Czy taki scenariusz się sprawdzi, zobaczymy już za dziewięć dni.  

Von der Leyen zależy od polskich głosów 

Nie zapeszając więc warto powiedzieć kilka słów więcej o niemieckiej polityk, która ma dużą szanse, ale jeszcze jednak nie pewność zostania pierwszym – po równo półwieczu! –niemieckim szefem Komisji w Brukseli. Pierwszym, a jednocześnie pierwszym w historii Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej(EWG) i Unii Europejskiej przewodniczącym Komisji Europejskiej był Walter Hallstein. Pełnił on swoją funkcję przez dwie pięcioletnie kadencje, rozpoczynając swą misję w 1959, a kończąc w 1969.  

Wykop Skomentuj14
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka