121 obserwujących
3536 notek
1675k odsłon
587 odsłon

Prorocze słowa: "bez polskich głosów von der Leyen nie będzie wybrana"

Wykop Skomentuj2

Nie żebym był prorokiem, ale znam polityczną matematykę w europarlamencie i przewidziałem, że wybór kandydatki Rady Europejskiej na stanowisko szefa Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen dokonać się może wyłącznie dzięki głosom Polaków, a konkretnie europoslow PiS. Oto dowód (jeden z kilku!) w postaci wywiadu, jakiego udzieliłem red. Krzysztofowi Grzesiowskiemu dla Programu 1 Polskiego Radia, a ściślej dla magazynu „Polska i świat”. 

Dziś w Parlamencie Europejskim wybierano władze komisji Parlamentu Europejskiego. I tak Witold Waszczykowski został wybrany wiceprzewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych, Janusz Lewandowski został wybrany wiceprzewodniczącym Komisji Budżetowej, Róża Thun wiceszefową Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów, Zdzisław Krasnodębski został wybrany  na wiceprzewodniczącego Komisji  Przemysłu, Badan Naukowych i Energii, Krzysztof Hetman jako wiceprzewodniczący Komisji Rozwoju Regionalnego, a Ryszard Czarnecki został wiceprzewodniczącym Komisji Petycji w Parlamencie Europejskim. Dobry wieczór, panie europośle 

-Witam Pana, witam Państwa bardzo serdecznie. 

Tak krótko, jeśli można. Czym zajmuje się Komisja Petycji europarlamentu? Każdy może coś napisać, a Państwo to muszą rozpatrzeć? 

- Komisja Petycji zajmuje się tymi sprawami, które wnoszą obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej. To są bardzo różne sprawy, na przykład mogę powiedzieć a propos tego, co usłyszałem przed chwilą –  dotyczą praw dzieci. Cieszę się, że tutaj polski rząd ma sukces, bo jako historyk mogę powiedzieć, jak to wyglądało w XVI i XVII wieku, gdy  Rosjanie z Rosji przyjeżdżali do Polski, bo chcieli żyć w wolnym kraju. A teraz Rosjanie ze Szwecji uciekają do Polski, bo chcą chronić swoją rodzinę. To ciekawa metafora historyczna.   

Panie Pośle, czy te osoby, które zostały dziś wybrane, których listę przedstawiłem – czy one były wcześniej uzgodnione przed decydującymi głosowaniami? 

- My tutaj śmiejemy się, że w Brukseli rządzi pan d’Hondt czyli system, który polega na tym, że większa frakcja ma więcej stanowisk, ale te średnie też swoich przedstawicieli mają. Natomiast co jest charakterystyczne, że w przypadku kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w większości były to głosowania tajne. W przypadku innych, tego nie chciano – były one jawne, często przez aklamację. Ja i minister Waszczykowski mimo tego wygraliśmy je duża przewagą. To powód do dumy. Dzisiaj się cieszymy, a jutro zaczyna się praca i na pewno będziemy walczyć o polskie interesy. Także w interesie polskich obywateli, którzy będą składać petycje.   

Tak, to będzie Pana kompetencja. Panie Pośle, ale najwięcej komentarzy budzi niewybranie pani premier Beaty Szydło na stanowisko przewodniczącej Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych Parlamentu Europejskiego. Dlaczego do tego doszło? 

- Decyzja absolutnie niemerytoryczna, tylko polityczna. Zemsta za to, że Polska stworzyła taki obóz składający się z krajów naszego regionu  plus z paru krajów Europy Zachodniej, aby zablokować wybór na szefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa, który nasz kraj czy inne kraje członkowskie Unii  z naszego regionu atakował wielokroć. To się udało, a  to, że nie wybrano pani premier, to jeśli chodzi o kompetencje do przewodniczenia tej Komisji, bo była w jakimś sensie twarzą „500plus” , była odpowiedzialna za politykę społeczną, więc fantastyczne pasowała do Komisji do spraw Zatrudnienia i Socjalnych. To jest zemsta polityczna za Timmermansa. 

I na koniec pytanie, jeśli Pan pozwoli, Panie Pośle, dotyczące Ursuli von der Leyen. Kiedy jak Pan sadzi zapadnie decyzja o jej wyborze na szefa Komisji Europejskiej? 

- Głosowanie w europarlamencie nastąpi w srode, jutro jest jej prezentacja, spotkała się z przedstawicielami poszczególnych frakcji, także z nasza wczoraj. Pytanie czy uzyska większość? Bo na razie socjaliści mówią nie, komuniści tez mówią nie, „Zieloni” są sceptyczni,  wiec musi o nich walczyć. Nie ukrywam , ze są także pielgrzymki do polskich posłów, żeby tego poparcia pani niemieckiej minister obrony udzielić, co nie dziwi, bo bez polskich głosów prawdopodobnie nie będzie wybrana. 

Czyli decyzja zapadnie w przyszłym tygodniu. Bardzo dziękuje. Ryszard Czarnecki, deputowany do Parlamentu Europejskiego z ramienia Prawa i Sprawiedliwości był gościem magazynu „Polska i świat”. 

 


Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka