Gorące tematy:

7 obserwujących
174 notki
314k odsłon
545 odsłon

Otwarto Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie

Muzeum Czartoryskich w Krakowie. fot. Wikimedia/Cezary P
Muzeum Czartoryskich w Krakowie. fot. Wikimedia/Cezary P
Wykop Skomentuj9

W wyremontowanym Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie eksponowana jest – tak jak przed laty - "Dama z gronostajem" Leonarda Da Vinci wraz z bezcenną kolekcją pamiątek narodowych i dzieł sztuki.

Muzeum było niedostępne dla zwiedzających od 2010 r. Jego ponowne otwarcie jest jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych 2019 roku.

Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie
Siedziba Muzeum Czartoryskich w Krakowie przy ul. św. Jana 19 przed renowacją. fot. Wikimedia/Danuta B.

Co się zmieniło w Muzeum Książąt Czartoryskich

Po remoncie przestrzeń wystawiennicza Muzeum będzie o jedną trzecią większa - dzieła sztuki będą prezentowane w 26 salach na dwóch piętrach pałacu przy ul. Pijarskiej i w jego oficynach. Kolekcja Czartoryskich w grudniu 2016 r. została zakupiona przez państwo za 100 mln euro.

Jedną z najbardziej widocznych zmian w budynku będzie przeszklony dach nad dziedzińcem Pałacu Książąt Czartoryskich oraz szklana kładka łącząca sale wystawiennicze na II piętrze. Na parterze znajdą się m.in. kawiarnia, zaplecze edukacyjne i sklep muzealny. Dobudowana klatka schodowa i windy ułatwią zwiedzanie – dzięki nim muzeum będzie w pełni dostępne dla osób niepełnosprawnych. System zabezpieczenia zbiorów w Muzeum Książąt Czartoryskich jest porównywalny z największymi i najnowocześniejszymi muzeami na świecie.

Remont Muzeum Książąt Czartoryskich pochłonął 51 mln zł. Pieniądze na prace budowlane, wykończeniowe, aranżację wnętrz, przygotowanie nowej ekspozycji pochodziły z unijnego programu "Infrastruktura i Środowisko 2014-20", a konieczny wkład własny zagwarantowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zespół kilkudziesięciu konserwatorów wykonał konserwację blisko 900 obiektów oraz 90 zabytkowych ram; w tym obrazów, militariów, tkanin, zabytków rzemiosła artystycznego i papieru.


Co zobaczymy w odnowionym muzeum

Zwiedzający zobaczą ponad 3 tys. obiektów. Oprócz najcenniejszego w polskich zbiorach obrazu - "Damy z gronostajem" Leonarda da Vinci i "Krajobrazu z miłosiernym samarytaninem" Rembrandta będą to pamiątki związane z polskimi władcami i bohaterami narodowymi, m.in. kolekcjonowane przez księżną Izabelę Czartoryską szczątki wielkich postaci historycznych: Bolesława Chrobrego, Władysława Hermana, Bolesława Krzywoustego, namiot turecki zdobyty przez króla Jana III Sobieskiego pod Wiedniem, kurtka generalska po twórcy Legionów Polskich Janie Henryku Dąbrowskim, chorągiew i dwie szable po Tadeuszu Kościuszce, akt unii horodelskiej z roku 1413, dokument hołdu pruskiego.

Plakaty zapowiadające otwarcie muzeum zachęcają do obejrzenia "Kolekcji naszej historii". 

„Dama z gronostajem” będzie pokazywana jedynie w Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie, które jest oddziałem MNK. Nie będzie ona wypożyczana, dlatego dyrekcja zaprasza do Krakowa wszystkich zainteresowanych obejrzeniem obrazu.

Dama z gronostajem Leonarda da Vinci
W  Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie eksponowana "Dama z gronostajem".

Do końca roku bilety za złotówkę

Do końca tgo roku bilety wstępu do Muzeum Czartoryskich będą kosztować tylko złotówkę (w niedzielę zwiedzanie jest darmowe), ale zostały już wyprzedane; niewielka ich pula będzie jeszcze dostępna w kasach. - To będzie muzeum prawdziwe. Prawdziwe, czyli takie, w którym opowieść jest budowana w oparciu o historyczne obiekty kolekcjonowane przez kilka pokoleń rodu Czartoryskich z konsekwencją i pełną świadomością, czemu mają one służyć" – mówi dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Betlej. - Kolekcja Czartoryskich jest wyjątkowa. Pokażemy jej bogactwo, różnorodność, historyczne znaczenie i wyjątkową klasę - zapowiada.


KJ


Wykop Skomentuj9
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura