158 obserwujących
8545 notek
22487k odsłon
1265 odsłon

Państwo kupi "Damę z gronostajem"? Posłowie zarezerwowali pieniądze

"Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci, fot. Wikimedia Commons
"Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci, fot. Wikimedia Commons
Wykop Skomentuj24

Sejm znowelizował tegoroczny budżet, tworząc rezerwę na zakup dóbr kultury. Dzięki niej będzie można będzie sfinansować m.in. zakup kolekcji książąt Czartoryskich, w tym słynnej "Damy z gronostajem" Leonarda da Vinci.

Państwo kupi kolekcję od Czartoryskich?

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego prowadzi rozmowy Adamem Karolem Czartoryskim na temat odkupienia przez państwo kolekcji Czartoryskich. Wartość negocjowanej transakcji sięgałaby 0,5 do 1 mld zł - ujawnił dziennik "Polska the Times". Wiceminister kultury Jarosław Sellin twierdzi jednak, że podana kwota "raczej nie jest bliska" tej, której dotyczą rozmowy.

Nowela, którą przegłosowali posłowie zakłada utworzenie rezerwy na "sfinansowanie zakupu dóbr kultury, w tym zabytków, oraz praw do dóbr kultury, o szczególnym znaczeniu dla Państwa Polskiego i dziedzictwa kulturowego". Poparło ją 228 posłów, przeciw było 175, wstrzymało się 31.

Poseł sprawozdawca Andrzej Kosztowniak z PiS przyznał, że rezerwa na zakup dóbr kultury mogłaby być przeznaczona na zakup kolekcji Czartoryskich, m.in. obrazu "Dama z gronostajem". Podkreślał, że jest szansa, by kolekcja, która była tworzona przez 200 lat stała się własnością państwa polskiego i należy dać ministrowi komfort negocjacji, by doszło do jej sfinalizowania.

Bezcenna kolekcja bez gwarancji bezpieczeństwa

Jarosław Sellin wyjaśniał, że zbiór liczy 180 tys. pozycji, w tym 593 bardzo cenne obrazy, 3200 dzieł rzemiosła artystycznego, 1500 dzieł sztuki starożytnej oraz nieruchomości. - Mówimy o kolekcji, która jest bezcenna, w dosłownym tego słowa znaczeniu, dlatego że nie sposób ją wycenić. Z tych 593 obrazów jeden, powszechnie znany - "Dama z gronostajem" Leonarda Da Vinci jest ubezpieczony na 1,4 mld zł - powiedział. Dodał, że inny "Pejzaż z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta ubezpieczony został na 160 mln zł.

Sellin uważa, że nabycie przez państwo korzystnie wpłynęłoby na bezpieczeństwo zbioru. - Gwarancje państwowe i własność państwowa oznacza, że ta kolekcja jest bardzo bezpieczna. Jeżeli to będzie własnością państwa, to będzie bezpieczeństwo państwowe zagwarantowane – mówił wcześniej w radiowej "Trójce". 

Trudne negocjacje

Czartoryski odzyskał w 1989 r. kontrolę nad zbiorami, które nie zostały znacjonalizowane, jednak nie był w stanie sam jej utrzymać, zbiorów nie wolno też wywieźć z kraju, powołał więc fundację, a faktycznie kolekcja pozostała pod opieką Muzeum Narodowego w Krakowie. Spadkobierca rodziny fundatorów zachował jednak głos w sprawie obsady ważnych stanowisk w fundacji, a niejasności prawne powodowały konflikty między Czartoryskim, fundacją a Muzeum Narodowym, m.in. na tle wypożyczenia obrazu za granicę.

Negocjacje między Ministerstwem Kultury a Fundacją Książąt Czartoryskich na pewno będzie utrudniał zapis w statucie fundacji, zobowiązujący nabywcę do wykupienia także innych dzieł z kolekcji wraz z określonymi budynkami.

"Dama z gronostajem", to najcenniejszy obraz znajdujący się w polskich zbiorach, jedyny autorstwa Leonarda da Vinci. Powstał ok. 1490 r., ma 53,4 cm wysokości i 39,3 cm szerokości. Został namalowany na desce orzechowej. Wielu historyków sztuki uważa, że jest on wybitniejszym obrazem niż słynna "Mona Lisa" w paryskim Luwrze.

źródło PAP

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

 

Wykop Skomentuj24
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura