8 obserwujących
277 notek
451k odsłon
  1771   0

Nie żyje Wiesława Mazurkiewicz. Gwiazda kultowych polskich filmów i seriali

Wiesława Mazurkiewicz w "Stawce więszkej niż życie". fot. screen
Wiesława Mazurkiewicz w "Stawce więszkej niż życie". fot. screen

Zmarła Wiesława Mazurkiewicz. Aktorka znana z filmów takich jak "Faraon", "Potop" czy "Przesłuchanie" oraz serialu "Stawka większa niż życie" odeszła w wieku 95 lat. O śmierci poinformowała na Facebooku jej wnuczka, Zofia Lutkiewicz.

Kochana Babciu, dziękuje Ci za Twoje ciepło i uśmiech, za to, że zawsze motywowałaś mnie do tego żeby sięgać po więcej, być lepszym człowiekiem. Dla niektórych na zawsze będziesz Królową Nikotris z "Faraona", albo major Hanną Bösel ze "Stawki...", ale dla mnie zawsze będziesz Bunią... i moją prywatną Profesor McGonagall - napisała na Facebooku wnuczka Wiesławy Mazurkiewicz - Zofia Lutkiewicz, nawiązując do postaci z serii o Harrym Potterze, którą dubbingowała Mazurkiewicz.


Z wielkim żalem i smutkiem żegnamy wspaniałą aktorkę i cudowną Kobietę - Wiesławę Mazurkiewicz, która dziś odeszła. Artystka od lat związana była z teatrami w całej Polsce, szczególnie z Teatrem Powszechnym w Warszawie gdzie współpracowała z Zygmuntem Hübnerem. Stworzyła wiele niezapomnianych ról teatralnych i filmowych. W 2016 r. odznaczona została Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Niemal od samego początku swej kariery artystycznej była związana z naszym stowarzyszeniem. Zawsze ciepła, serdeczna i z ogromnym sercem. Wiesiu, będzie nam Cię bardzo brakowało... - żegna Wiesławę Mazurkiewicz Związek Artystów Scen Polskich.


Kim była Wiesława Mazurkiewicz?

Wiesława Mazurkiewicz była aktorką filmową i teatralną. Wystąpiła m.in. w takich kultowych filmach i serialach jak: "Ballada o Januszku", "Faraon", "Stawka większa niż życie", "Potop", "Rozmowy kontrolowane", "Awantura o Basię" czy "Hydrozagadka".

Grała w czołowych warszawskich teatrach: Rozmaitości (obecnie TR), Narodowym i Powszechnym, a także w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego i łódzkim Nowym. Współpracowała z Kazimierzem Dejmkiem, Bohdanem Korzeniewskim, Adamem Hanuszkiewiczem, Piotrem Cieślakiem i Zygmuntem Hubnerem. Później można było ją oglądać w Teatrze Polonia i Och-Teatrze Krystyny Jandy w sztukach: "Grube ryby" i "Pocztówki z Europy".

KJ

Lubię to! Skomentuj23 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura