9 obserwujących
308 notek
484k odsłony
  659   0

Niezwykły portal połączył mieszkańców Lublina i Wilna. Widok, jak z filmu science fiction!

Portal w Lublinie. fot. Benediktas Gylys Foundation
Portal w Lublinie. fot. Benediktas Gylys Foundation
Na lubelskim Placu Litewskim stanęła niezwykła instalacja artystyczna. Portal pozwala na wzajemną komunikację z mieszkańcami Wilna.

Projekt pod nazwą PORTAL jest wspólną inicjatywą miasta Lublin z Urzędem Miasta Wilna i litewską Fundacją Benediktas Gylys oraz Ośrodkiem Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”.

Czym jest portal w Lublinie?

Portal to betonowy obiekt, przypominający wirtualne drzwi, w kształcie koła. Instalacja poprzez kamery i duży okrągły ekran przekazuje w czasie rzeczywistym, za pośrednictwem łącza internetowego obraz między Lublinem i Wilnem, gdzie znajduje się taki sam obiekt. Za jego pomocą mieszkańcy mogą się nawzajem obserwować i nawiązać kontakt.

Jak informuje Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”, celem projektu jest pobudzenie interakcji społecznych, a co najważniejsze, wywołanie poczucia wspólnoty i jedności poprzez multimedialne połączenie odległych od siebie miejsc.Portal w Lublinie

Science-fiction staje się faktem

Portal ma być swoistym biletem do podróży w czasie, do miasta przyszłości. Nowe technologie posłużyły w nim do umożliwienia mieszkańcom obu miast doznania wyjątkowego uczucia, zwanego overview effect, którego jak opisuje ośrodek, do tej pory mogli zaznać tylko astronauci przy pierwszym spojrzeniu na Ziemię z kosmosu. Efelt ten ma powodować także radykalną zmianę w samoświadomości i wyzwalać poczucie wspólnoty. Portal ma pozostać w lubelskiej przestrzeni miejskiej do sierpnia 2021 r.

Czytaj też:

KJ

Lubię to! Skomentuj13 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura