Piotr Fronczewski świętuje 75. urodziny. Tak wyglądał w czasach młodości

Piotr Fronczewski. fot. : Youtube.com/Wonga Polska
Piotr Fronczewski. fot. : Youtube.com/Wonga Polska
Piotr Fronczewski to bardzo lubiany aktor filmowy, teatralny i dubbingowy. Znany jest ze swoich niezapomnianych wcieleń jako profesor Kleks i Szpicbródka czy Franek Kimono.

Piotr Fronczewski urodził się 8 czerwca 1946 r. w Łodzi. Teatrem zafascynował się już w dzieciństwie, w latach 50. dostawał dziecięce role w spektaklach Teatru Telewizji.W kinie debiutował jako 12-latek rolą syna listonosza Bogusia w "Wolnym mieście"  Stanisława Różewicza.

Aktor chroni swoje życie prywatne, ale w jednym z wywiadów przyznał się do małżeńskiej zdrady, którą wybaczyła mu żona. Dwa lata temu przeżył poważny atak serca, ale doszedł do siebie. A tak wyglądał w czasach młodości.

image
Piotr Fronczewski. fot. gov.pl/Edward Hartwig / Narodowe Archiwum Cyfrowe
Przypominamy 5 najlepszych filmów z tym wybitnym aktorem.

Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy

Polski komediowo-kryminalny film muzyczny z 1978 roku. Inspiracją dla filmu była działalność Stanisława Cichockiego, przedwojennego polskiego kasiarza.

Warszawa, lata 30. XX wieku. Teatrzykowi rewiowemu o nazwie „Czerwony Młyn” grozi bankructwo. Właściciel nie ma pieniędzy na wypłacenie pensji pracownikom. Pewnego dnia w gabinecie przygnębionego właściciela zjawia się tajemniczy inżynier Fred Kampinos (Piotr Fronczewski) i oferuje, że za własne pieniądze postawi teatr na nogi. W rzeczywistości przygotowuje się on do ostatniego skoku, a teatr kupuje, by przez jego piwnicę dostać się do sąsiadującego banku. Angażuje się jednak emocjonalnie w przygotowywany spektakl i zakochuje się w aktorce Anicie.

Akademia pana Kleksa

Polsko-radziecki muzyczny film fantasy będący adaptacją książki Jana Brzechwy o tym samym tytule.

Dziesięcioletni Adaś Niezgódka wstępuje do Akademii pana Kleksa, prowadzonej przez ekscentrycznego nauczyciela Ambrożego Kleksa (Piotr Fronczewski).

Sielankowy klimat filmu mąci postać Filipa Golarza – czarnego charakteru, który wysyła do Akademii humanoidalnego androida zwanego Adolf, mającego zniszczyć istniejący tam bajkowy świat.


Konsul

Polska komedia kryminalna z 1989 roku. Historia oparta na biografii słynnego w latach 60. XX wieku hochsztaplera Czesława Śliwy. Bohater filmu, Czesław Wiśniak, wychodzi z więzienia na zwolnienie warunkowe. Sprzedaje rzeczy, które nie istnieją. Przedstawiając się jako doktorant AGH, otrzymuje etat technologa. W szpitalu udaje brata członka Biura Politycznego.

Wreszcie wpada na pomysł, by podawać się za konsula austriackiego we Wrocławiu. Załatwia dokumenty, urządza wystawny bankiet i jako dr Jack Ben Silberstein odbywa liczne spotkania z przedstawicielami lokalnych władz.


Awantura o Basię

Polski film z 1959 roku, zrealizowany na podstawie powieści Kornela Makuszyńskiego pod tym samym tytułem.

Po tragicznej śmierci matki, kilkuletnią Basią zajęli się doktorstwo, lecz musieli dziewczynkę odesłać pod adres w Krakowie, który wyszeptała tuż przed śmiercią matka. W czasie podróży Basia poznaje aktora Walickiego, a następnie, na skutek mylnego odczytania adresu, trafia do literata Stanisława Olszowskiego.

Kung-fu

Polski film obyczajowy z 1979 roku. Irena, Zygmunt, Witek i Marek byli kiedyś paczką na studiach, która rozpadła się po wydarzeniach marcowych (1968). Zygmunt został wyrzucony z politechniki na początku lat 70., obecnie jest prezesem spółdzielni mieszkaniowej. Irena wyszła za mąż za Witka, który pracuje w miejscowej fabryce. Ona z kolei jest nauczycielką w liceum. Odwiedza ich Marek – dziennikarz. Witek wkrótce zostaje wyrzucony z pracy za to, że odkrył plagiat pracy dyplomowej swojego przełożonego i aresztowany za bójkę z portierem. Stara paczka odnawia kontakty.

Marek namawia Zygmunta, by uruchomił swoje znajomości w prokuraturze. Witek przeżywa depresje, rodzina odczuwa niechęć mieszkańców i Irena prosi męża, by przeniósł się z nią do Warszawy. Marek pisze artykuł Polowanie na inżyniera, wskutek czego Witek wraca do pracy. Ale między nim a żoną dochodzi do niesnasek. Irena wyjeżdża z córką Kasią do Warszawy. Tam spotyka się z Zygmuntem, który okazuje się ojcem dziecka. Marek nakłania ją do powrotu do domu. Na miejscu zastaje kompletnie zdemolowane mieszkanie.

Czytaj też:

Lubię to! Skomentuj25 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura