Polak uratował ulubiony festiwal Angeli Merkel

Angela Merkel na festiwalu wagnerowskim, fot. Bayreuth.de
Angela Merkel na festiwalu wagnerowskim, fot. Bayreuth.de
W bawarskim Bayreuth rozpoczął się Festiwal Richarda Wagnera. Wielką fanką kompozytora jest Angela Merkel, która zawsze pojawia się na imprezie. Los jednej z oper był zagrożony, gdy zrezygnował jeden z głównych wykonawców. Na przejęcie roli zdecydował się Polak - Tomasz Konieczny.

Polak na ratunek

Śpiewak zgodził się zająć miejsce Austriaka Guenthera Groissboecka, który w minioną sobotę, zaledwie pięć dni przed planowaną premierą, zrezygnował z występu, tłumacząc się słabszą formą. 

Konieczny, polski bas-baryton wykona rolę Wotana w operze Richarda Wagnera „Walkiria”. „Kierownictwo festiwalu bardzo serdecznie dziękuje panu Koniecznemu za przyjęcie roli z tak krótkim wyprzedzeniem” - czytamy na stronach internetowych Bayreuther Festspiele. Polak już raz wystąpił na festiwalu w Bayreuth. Konieczny debiutował tam w 2018 roku w roli Friedricha von Telramunda w operze „Lohengrin”.

Polecamy:

Pierwsza w historii kobieta - dyrygent

Po rocznej przerwie, spowodowanej pandemią koronawirusa, światowej sławy Festiwal Richarda Wagnera rozpoczął się w niedzielę nową produkcją opery "Latający Holender". Po raz pierwszy w blisko 150-letniej historii festiwalu orkiestrą dyrygowała kobieta – pochodząca z Ukrainy Oksana Lyniw.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel, która przybyła na festiwal wraz z mężem Joachimem Sauerem, została powitana oklaskami. Zapytana o pierwszą kobietę - dyrygenta na festiwalu Merkel odpowiedziała krótko: "Nareszcie!"

Pożegnalna wizyta Merkel

Ubrana w długą czarną spódnicę i pomarańczową marynarkę Merkel przeszła przed Portal Królewski, gdzie czekał na nią premier Bawarii Markus Soeder. To pożegnalna wizyta Merkel jako kanclerz w Bayreuth. Jej kadencja kończy się po jesiennych wyborach do Bundestagu.

Merkel jest znana jako miłośniczka twórczości Wagnera. "Powiedziała kiedyś, że to przede wszystkim miłość jej męża Joachima Sauera do twórczości Richarda Wagnera sprawiła, że stała się zapaloną bywalczynią Bayreuth" - pisze dziennik "Bild".

Wizyta w Bayreuth stała się dla kanclerz stałym rytuałem, który oprócz przyjemności obcowania z muzyką wyznacza także początek urlopu - przypomina prasa.

Urlop kanclerz Niemiec

Wraz z mężem podczas wizyt w Bayreuth Merkel regularnie zatrzymuje się w Waldhotel Stein - informuje dziennik. "Jest to przestronny kompleks z domami pomiędzy drzewami i małymi łąkami. Na jednej z łąk ustawione są pawilony, w których można zjeść śniadanie lub zakończyć wieczór przy winie lub piwie. Po koncertach kanclerz i jej mąż rozmawiają tam do późnej nocy z zaprzyjaźnionymi parami, takimi jak Klaus von Dohnanyi i jego żona pisarka Ulla Hahn" - podaje "Bild".

Ze względu na restrykcje związane z pandemią Covid-19 w tym roku na inauguracyjny spektakl wpuszczono 911 osób; normalnie jest ich około 2000.

Festiwal wagnerowski

Niemiecki kompozytor Richard Wagner (1813-1883) uważany jest za jednego z najwybitniejszych twórców dramatu muzycznego. Jego najsłynniejsze dzieła to "Lohengrin", "Tristan i Izolda", "Parsifal", "Pierścień Nibelunga".

Festiwal wagnerowski, poświęcony wyłącznie twórczości mistrza, organizowany jest przez rodzinę Wagnera od 1876 roku. Od kilku lat festiwalem kieruje prawnuczka kompozytora Katharina Wagner. Festiwal, uchodzący za jedno z najważniejszych wydarzeń operowych na świecie, potrwa do 25 sierpnia.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj20 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura