Tomasz Schuchardt jako Eugeniusz Bodo
Tomasz Schuchardt jako Eugeniusz Bodo

Współczesne "ciacha" w polskim kinie - przegląd młodych polskich aktorów

Redakcja Redakcja Film Obserwuj temat Obserwuj notkę 8

Młodzi, utalentowani i zabójczo przystojni. Z okazji Dnia Kobiet przedstawiamy wybrane sylwetki 10. polskich aktorów, których możemy obecnie zobaczyć zarówno na wielkim, jak i szklanym ekranie.

imageJakub Gierszał - ur. w 1988 r. Ukończył PWST w Krakowie. Na ekranie zadebiutował w 2009 r., grając zbuntowanego rockmana, Kazika, w filmie "Wszystko, co kocham" w reżyserii Jacka Borcucha. Popularność przyniósł mu film "Sala samobójców", w którym wcielił się w postać Dominika, licealisty z bogatej rodziny, który uzależnia się od świata wirtualnego. Za tę rolę otrzymał nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego w 2011 r., „Złotą Kaczkę” przyznawaną przez miesięcznik "Film" w kategorii „Aktor sezonu” oraz nagrodę za najlepsza role męską na Festiwalu Polskich Filmów "Ekran" w Toronto.  Rok później na 62. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie zdobył zaszczytną nagrodę "Shooting Star" European Film Promotion dla "najbardziej obiecującego, młodego aktora europejskiego". W 2013 r. zagrał główne role w dwóch niemieckojęzycznych filmach "Finsterworld" i "Der Teufel mit den drei goldenen Haaren". W 2014 r. zagrał w amerykańskim filmie "Dracula: Historia nieznana". W 2017 r. zagrał główną rolę w filmie "Najlepszy" (reż Łukasz Palkowski), wcielając się w postać triathlonisty Jerzego Górskiego. Otrzymał za to Nagrodę Specjalną za najlepsze kreacje aktorskie na 22. Forum Kina Europejskiego "Cinergia" w Łodzi oraz statuetkę "Jańcia Wodnika" na Ogólnopolskim Festiwal Sztuki Filmowej "Prowincjonalia" we Wrześni.

imagePiotr Głowacki - ur. w 1980 r. W latach 2006-07 występował w Teatrze Rozmaitości w Warszawie. potem 3 lata w Starym Teatrze w Krakowie. Bardzo utalentowany. W 2006 r. za rolę w filmie "Oda do radości" otrzymał nagrodę za najlepszą rolę męską na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Cinema Tout Ecran" w Genewie oraz na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". Za rolę w filmie "Ludzie normalni" zdobył nagrodę dla najlepszego aktora w Konkursie Kina Europejskiego podczas Festiwalu Krótkiego Metrażu w Nicei. Nagroda W 2011 r. otrzymał nagrodę dla wybitnych młodych twórców filmowych związanych z regionem kujawsko-pomorskim na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Tofifest w Toruniu. Za rolę kapitana SB Sobczaka w filmie "80 milionów" otrzymał nagrodę "Złoty Szczeniak" na Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa we Wrocławiu oraz Nagroda Specjalna Jury festiwalu w Tarnowie. W 2013 r. otrzymał nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego za kreację w "Dziewczynie z szafy", a w 2015 r. Orła (Polską Nagrodę Filmową) za najlepszą drugoplanową rolę męską w filmie "Bogowie" (był Marianem Zembalą). Ostatnio mogliśmy go oglądać w serialach: "Bodo", "Belfer", "Druga szansa" czy  "Na dobre i na złe". Członek ZASP, od roku 2014 wiceprzewodniczący Związku.


imageMateusz Kościukiewicz - ur. w 1986 r. Studiował na krakowskiej PWST. Wykonał kilka piosenek do filmu "Wszystko, co kocham", w którym zagrał główną rolę. Otrzymał za nią Nagrodę  Polskiej Akademii Filmowej w kategorii: Odkrycie roku. Zagrał też tytułową rolę w filmie "Baczyński" (2013). W 2010 roku został laureatem Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego za rolę w filmie "Matka Teresa od kotów" i za tę samą rolę otrzymał nagrodę za najlepszą rolę męską na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Varach. Aktor znalazł się też w elitarnym gronie 10. najzdolniejszych europejskich aktorów młodego pokolenia - otrzymał nagrodę 17. edycji Shooting Stars 2014, która została mu wręczona wręczona na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Od 10. lat grywa nieprzerwanie w filmach fabularnych. Ostatnio mogliśmy go zobaczyć w roli Krystiana w filmie "Amok" oraz Jana w "Gwiazdach". Prywatnie jest partnerem reżyserki Małgorzaty Szumowskiej.


imageMarcin Kowalczyk - ur. w 1987 r. Absolwent Szkoły Teatralnej w Krakowie. Zagrał w spektaklu dyplomowym „Babel 2” (nagroda aktorska na XXIX Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi) wyreżyserowanym przez Maję Kleczewską i „Klubie polskim” wystawionym przez Pawła Miśkiewicza w warszawskim Teatrze Dramatycznym. Rola w „Jesteś Bogiem” to jego debiut na dużym ekranie, ale za to niezwykle mocny - to on zagrał legendarnego "Magika". Za tę rolę w 2012 r. został obsypany nagrodami: Gdynia Film Festival - nagroda za debiut aktorski, Złota Kaczka (przyznawana przez pismo "Film") dla najlepszego aktora sezonu 2011/2012, Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego za rok 2012, Orzeł (Polska Nagroda Filmowa) Nominacja w kategorii: Odkrycie roku. Doceniono również jego rolę Marcina w filmie "Hardkor Disko" na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" oraz w Petersburgu na Międzynarodowym Festiwalu Debiutów i Filmów Studenckich "Początek" - otrzymał Wyróżnienie Specjalne Jury. Zagrał też w filmach "Córki Dancingu" i "Anatomia zła".

imageMateusz Król - ur. w 1988 roku. Ukończył Wydział Aktorski PWSFTviT w Łodzi. Zanim został królem Kazimierzem Wielkim w serialu "Korona Królów" grał w teatrze i filmach fabularnych. Mogliśmy go też zobaczyć w serialach "Na Wspólnej", "Ojciec Mateusz", "Na dobre i na złe". W 2012 r. otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia dla studentów uczelni artystycznych. W tym samym roku zdobył Grand Prix za role w spektaklach "Trzy siostry", "Z Różewicza dyplom" oraz "Roberto Zucco" na 30. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Pojawił się też na dużym ekranie w filmach "Powiedz Tak!", "Syn królowej śniegu", "Listy do M 3". Od 2017 r. nie schodzi z planu "Korony Królów", grając jej główną postać. Jako Kazimierz zdobył ogromną popularność, wzdychają do niego nawet panie w wieku 60 plus.

image
Dawid Ogrodnik -
ur. w 1986 roku. Jest absolwentem Liceum Muzycznego w Poznaniu i Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. W 2011 roku zdobył nagrodę za rolę w spektaklu "Babel 2" na XXIX Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi, "Feliks Warszawski" w kategorii: początkujący aktor lub reżyser za rolę Łukasza w spektaklu "Nietoperz" w reż. Kornela Mundruczo w TR Warszawa. W 2012 r. otrzymał wyróżnienie na 37. Gdynia Film Festival w kategorii „Drugoplanowa rola męska” za rolę Rahima w filmie "Jesteś Bogiem" w reżyserii Leszka Dawida. W 2014 r.  otrzymał nagrodę Paszport „Polityki” w kategorii „Film” oraz nagrodę specjalną RMF Classic "Bo wARTo!. Rok później zdobył nagrodę im. Piotra Łazarkiewicza dla Młodych Talentów na 15. Polish Film Festival w Los Angeles. Obecnie nie zobaczymy go w żadnym serialu, za to nie schodzi z obsady filmów fabularnych. To jego twarz otrzymał Tomasz Beksiński w filmie "Ostatnia rodzina". Potrafi zagrać niepełnosprawnego - film "Chce się żyć" i gwiazdę disco - film "Disco polo". To on zagrał saksofonistę, kochanka filmowej Idy. Ostatnio wzbudza zachwyt publiczności rolą Adama w filmie "Cicha noc".


imageMikołaj Roznerski - ur. w 1983 r. Studiował aktorstwo w Krakowie i Pradze. W latach 2007–2011 był aktorem Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Popularność przyniosły mu teledyski „Krótka historia” zespołu Bajm i "List" Edyty Górniak. Telewidzom znany jest z roli Marcina Chodakowskiego w serialu TVP2 "M jak miłość". W 2009 roku otrzymał nagrodę im. Andrzeja Nardellego (przyznawaną przez Sekcję Krytyków Teatralnych ZASP) za najlepszy debiut aktorski; za rolę Piotra w "Widnokręgu" w Teatrze im. Osterwy w Lublinie. W tym roku został wyróżniony "Telekamerą" w kategorii: Aktor. Znany głównie z seriali "Druga szansa" i "M jak miłość". Na dużym ekranie oglądać go mogliśmy m.in. w "Chce się żyć", "Powiedz Tak!", a  ostatnie duże role filmowe Mikołaja to rola Tomasza w filmie „7 rzeczy, których nie wiecie o facetach” oraz rola Macieja w filmie „Porady na zdrady”. Oprócz tego często pojawia się na łamach plotkarskich magazynów ze względu na swoje związki z kolejnymi aktorkami.


imageTomasz Schuchardt - ur. w 1986 roku. W latach 2010-2014 występował w Teatrze im. Jaracza w Łodzi. Od roku 2014 aktor Teatru Ateneum w Warszawie. Zaledwie rok po ukończeniu PWST w Krakowie, w 2010 roku podczas 35. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odebrał nagrodę za główną (ex aequo wraz z Wojciechem Zielińskim) rolę męską w filmie "Chrzest" Marcina Wrony. W tym samym roku zdobył nagrodę im. Andrzeja Nardellego za najlepszy debiut aktorski, za rolę Jakuba w spektaklu „Bramy raju” Jerzego Andrzejewskiego, w reż. Małgorzaty Bogajewskiej granym na scenie Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi. W 2012 otrzymał nagrodę za drugoplanową rolę męską za rolę w filmie "Jesteś Bogiem" na 37. Gdynia Film Festival oraz nagrodę dla najlepszego aktora w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych podczas Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego "Off Camera" w Krakowie. Zobaczyć go mogliśmy także w serialach, np. "Bodo", gdzie zagrał główną rolę, "Ratownicy", "Misja Afganistan" oraz filmach fabularnych. Oprócz wymienionych, min. w "Miasto 44", "Karbala", "Demon", "Cicha noc", "Ach śpij kochanie". Za rolę w tym filmie otrzymał "Złotego Szczeniaka" we Wrocławiu. Jeśli wydaje nam się, że skądś jeszcze znamy tę twarz, to występował w reklamach dużej sieci komórkowej.


imageTomasz Ziętek - ur. w 1989 roku. Zadebiutował w 2005 w sztuce „Betleyem polskie” na deskach Nowego Teatru w Słupsku, w filmie – w 2011 rolą Zbyszka Godlewskiego w produkcji pt. „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł”. Jest związany z Nowym Teatrem w Słupsku. Częściej można go zobaczyć w filach fabularnych niż w serialach. Grał m.in. "Janka Bytnara" w "Kamieniach na szaniec", u boku Janusza Gajosa w głośnym "Body/Ciało", "Carte Blanche" i "Demonie". Ostatnio mogliśmy go zobaczyć w roli Pawła w filmie Piotra Domalewskiego "Cicha noc" oraz w "Ataku paniki" jako członka kapeli. Za rolę Pawła, brata Adama w "Cichej nocy" otrzymał nominację do tegorocznej Polskiej Nagrody Filmowej "Orzeł". Ziętek jest także muzykiem. Ukończył Studium Wokalno-Aktorskie im. Danuty Baduszkowej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Jest wokalistą i gitarzystą rytmicznym w trójmiejskim zespole „The Fruitcakes”. „The Ape Man Tales” to jego solowy akustyczny projekt.


imagePiotr Żurawski - ur. w 1985 roku. 2006 roku zadebiutował rolą młodego lokaja w „Nadobnisie i Koczkodany” Stanisława Ignacego Witkiewicza w reż. Łukasza Kosa na scenie Teatru Powszechnego im. Zbigniewa Huebnera w Warszawie. Sławę przyniosła mu rola Romka Sajkowskiego w serialu wojennym "Czas honoru". Grał w wielu serialach: "Prawo Agaty", "Komisarz Alex", "Bodo"(pamiętacie sympatycznego krawca Moryca?), "Lekarze", "Sama słodycz". Ostatnio mogliśmy go zobaczyć w roli strażnika miejskiego w "Pokocie" Agnieszki Holland. W 2017 r. w Konkursie Pełnometrażowych Filmów Fabularnych otrzymał nagrodę Jantara za rolę główną w filmie fabularnym "Kamper", gdzie grał tytułową rolę. Jego bratem jest Michał Żurawski, również aktor. Razem zagrali m.in. w "Bodo" i "Karbali".



Oczywiście to nie wszyscy młodzi amanci współczesnego polskiego kina, do których wzdychają panie. Jeśli uważacie, że któryś z aktorów został niesłusznie pominięty i powinien znaleźć się w naszym rankingu, prosimy o podzielenie się informacją w komentarzu.


źródło:


wikipedia, filmpolski.pl, filmweb.pl


ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura