7 obserwujących
170 notek
297k odsłon
2373 odsłony

Znany reżyser Jerzy Skolimowski zarejestrowany jako TW

Jerzy Skolimowski na festiwalu w Wenecji w 2015 roku. fot. Flickr/La Biennale di Venezia
Jerzy Skolimowski na festiwalu w Wenecji w 2015 roku. fot. Flickr/La Biennale di Venezia
Wykop Skomentuj74

Reżyser Jerzy Skolimowski został zarejestrowany przez SB jako tajny współpracownik o ps. JO. - wynika z zachowanych w archiwach IPN dokumentów. Bezpieka miała na niego haki, ponieważ zebrano kompromitujące materiały na temat jego życia obyczajowego.

Dorobek reżyserski

Jerzy Skolimowski ma 80 lat. Zasłynął jako przedstawiciel nowej fali w historii polskiej kinematografii. Był współautorem scenariuszy do znanych filmów z lat 60. "Niewinni czarodzieje" i "Nóż w wodzie", jako reżyser debiutował filmem "Rysopis". W 1969 roku wyjechał z Polski. Realizował filmy w Anglii, Włoszech i Hollywood. Grały u niego Claudia Cardinale i Gina Lollobrigida. Przyjaźnił się z Romanem Polańskim, Jackiem Nicholsonem i Milosem Formanem.

Zdobył 10 nagród filmowych, w tym Złotego Niedźwiedzia na Festiwalu Filmowym w Berlinie, nagrody na festiwalach w Cannes i Wenecji. Wrócił do Polski po wielu latach realizując w 1991 roku ekranizację "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza. Jego obraz "Essential Killing" z 2010 roku okazał się dużym sukcesem, zdobywając między innymi dwie nagrody na Festiwalu w Wenecji i biorąc udział w konkursie głównym Camerimage 2010.

Współpraca z SB

Jak podaje "Gazeta Polska Codziennie", "dokumentacja związana ze środowiskiem filmowym, zachowana w Instytucie Pamięci Narodowej, odsłania ogromny zasięg współpracy jego przedstawicieli ze Służbą Bezpieczeństwa", a dokumenty zgromadzone na temat Jerzego Skolimowskiego "porażają swoją zawartością".

W 1972 r. SB zaplanowała wykorzystanie wiedzy filmowca oraz dotarcie przez niego do informacji o polskich twórcach przebywających w kraju i za granicą. Skolimowski miał już wtedy znaczący dorobek artystyczny - czytamy w artykule.

"GPC" informuje, że artysta miał zostać pozyskany do współpracy z SB, gdy wykryto, że jest on dystrybutorem narkotyków. Według informacji SB filmowiec przewiózł do kraju m.in. 7 kg haszyszu i nielegalnie handlował dolarami. Poruszał się też niezarejestrowanym w Polsce samochodem. Wreszcie zatrzymano mu prawo jazdy za prowadzenie auta po pijanemu. Nie były to jedyne materiały kompromitujące, jakie SB zebrała na temat jego życia obyczajowego - pisze dziennik.

Żywot "rajskiego ptaka"

Skolimowski, gdy  zaczął się pojawiać w Warszawie na początku lat 70., był jak "ktoś z innej galaktyki" - pisze o nim Zuzanna Łapicka.

"Zajechał do Warszawy białym fordem mustangiem, kultowym autem tamtych lat, w którym woził sto kaset z najlepszą muzyką. Jemu muzykę do filmu "Na samym dnie" (1970) napisał sam Cat Stevens. Nosił kapelusz naciągnięty na oczy, wcięte, aksamitne marynarki, żaboty, białe spodnie biodrówki, które podkreślały jego długie nogi. Lubił chodzić boso, twierdząc, że ma piękne stopy. Na tle szarych ulic i CDT-u wyglądał jak kolorowy dandys, prosto z londyńskiego Harrodsa" - tak Zuzanna Łapicka, wspomina Skolimowskiego na kartach swojej książki "Dodaj do znajomych".

 "Kolejnym razem zajechał do Warszawy złotym mercedesem z otwieranym dachem. Budził zazdrość, więc koledzy lubili wyjmować mu z kabrioletu, zaparkowanego przed stołówką u Literatów, te niezliczone kasety z nieosiągalną w Polsce muzyką. Odbierał je z przekąsem z szatni stołówki" - opisuje Łapicka.

Stanowisko reżysera

Werbowanie filmowca okazało się łatwe i przypieczętowano je od razu pisemnym zobowiązaniem do współpracy z bezpieką. "Zobowiązuję się niniejszym do zachowania tajemnicy faktu rozmowy i współdziałania z funkcjonariuszem organu Służby Bezpieczeństwa MSW. Używam pseudonimu JO" - własnoręcznie poświadczył artysta" - podaje "GPC".

Dziennik informuje, że otrzymał stanowisko reżysera na temat współpracy. "Do mojego, zatrzymanego przez cenzurę w 1967 roku, filmu "Ręce do góry" dokręciłem w 1981 roku osobisty Prolog. Opowiedziałem w nim szczegółowo o próbie zwerbowania mnie do współpracy przez SB. W latach 70. byłem wielokrotnie nękany przez bezpiekę. Za pomocą szantażu wymuszono na mnie wówczas dwa spotkania oraz jedyny podpis na zobowiązaniu do zachowania w tajemnicy faktu rozmowy z funkcjonariuszem SB na temat, jak to sformułowano: "współdziałania" pod pseudonimem JO. Do żadnej współpracy, ani "współdziałania" w jakiejkolwiek formie nigdy nie doszło" - cytuje gazeta stanowisko reżysera.

Skolimowski w Gdyni

Skolimowski został członkiem honorowego komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego przed wyborami prezydenckimi w 2010 r. oraz przed wyborami prezydenckimi w Polsce w 2015 roku. 17 stycznia 2011 roku z rąk Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego odebrał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Od kilkunastu artysta lat nie realizował filmów, zajmując się malarstwem. Jest też autorem tomików wierszy "Siekiera i niebo" , "Gdzieś blisko siebie". Występował również jako aktor epizodyczny w wielu filmach.

Jerzy Skolimowski jest tegorocznym laureatem Platynowych Lwów na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Przypomniane zostaną jego filmy "Na samym dnie" oraz "Rysopis". Pokazany zostanie też dokument Marcina Borchardta i Jerzego Radosa "Jerzy Skolimowski ogląda Rysopis".

źródło: PAP, wikipedia.org, culture.pl, rmfclassic.pl

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Wykop Skomentuj74
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura