Sawa
Gdy Polacy będą umieć siebie samych cenić w domu, będą ich cenić i za granicą...Długie doświadczenie naucza, że tylko Polacy są zdolni do rządzenia Polakami. (Stanisław Staszic)
4 obserwujących
335 notek
131k odsłon
  130   0

Węgiel a zadania własne samorządów gminnych

Jeżeli prezydent, wójt czy burmistrz odmówi dostarczenia węgla mieszkańcom, to państwo sobie z tym poradzi. Gdyby taka sytuacja jednak miała miejsce, to powinno mieć to poważne konsekwencje w stosunku do tych właśnie osób, które w warunkach kryzysu występują przeciwko własnemu państwu - ocenił marszałek Terlecki.

Kilka dni temu celebryci samorządowi urządzili sobie spacer w alejach Ujazdowskich i do Wiejskiej,  pod sam sejm, żeby zaprotestować... Tylko przeciw czemu? Chyba własnej nieudolności?  To zresztą nie jest kwestia nieudolności a karygodna bezczynność funkcjonariuszy publicznych.

Samorządowcom trzeba przypomnieć, że ten obowiązek o którym mówi wicepremier Sasin i marszałek Terlecki wynika z art. 7 ustawy o samorządzie gminnym. Jest to podstawowy zapis o zadaniach własnych gminy. Miganie się od wykonywania zadań własnych jest ciężkim naruszeniem ustawy. I stanowi w praworządnym państwie mocną podstawę do wprowadzenia zarządcy komisarycznego!

Przypomnę ten zapis: Art. 7. 1. Zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. W szczególności zadania własne obejmują sprawy: 3) wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych, utrzymania czystości i porządku oraz urządzeń sanitarnych, wysypisk i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, zaopatrzenia w energię elektryczną i cieplną oraz gaz,

Nie trzeba nic rejestrować,  zakładać spółke komunalną jesli się do tej pory takiej nie stworzyło. Najprościej jest postąpić tak jak to zrobił burmistrz Otwocka. Wynająć firmę przewozową, która wykona usługę pod nazwą redystrybucja węgla i może go dostarczać bezpośrednio do indywidualnych odbiorców. Wystarczy jeśli urzędnicy gminni zrobią listę odbiorców. Firma przewozowa może ten węgiel dostarczać bezpośrednio do  każdego gospodarstwa domowego...  

Miganie się od wykonywania zadań własnych jest ciężkim naruszeniem ustawy samorządowej. I stanowi w praworządnym państwie mocną podstawę do wprowadzenia zarządcy komisarycznego! Terlecki nie powiedział tego wprost a powinien!

Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka