Blog
Tadeusz Hatalski
seafarer
seafarer Kapitan statków morskich.
36 obserwujących 328 notek 428516 odsłon
seafarer, 12 stycznia 2018 r.

Opozycja potrzebna od zaraz

718 70 0 A A A

Wczoraj było głosowanie w sprawie dalszego procedowania nowelizacji ustaw antyaborcyjnych. Opozycja się pogubiła i jej głosami ich własny projekt nowelizacji został odrzucony. Z tego powodu po naszej stronie barykady jest dużo satysfakcji i zadowolenia. Że opozycja sama się ‘zaorała’. Że pani poseł Lubnauer tłumaczy, że posłowie Nowoczesnej nie wiedzieli w jakiej sprawie głosują. Że pani poseł Scheuring-Wielgus się ‘zawiesiła’ a Platforma stosuje stalinowskie metody. Bo wyrzuciła trzech posłów z klubu, za to, że głosowali inaczej niż nakazywała to dyscyplina partyjna. Jednym słowem, pełny tryumfalizm, bo opozycja w rozsypce. Ale czy naprawdę jest z czego się cieszyć, że dzisiaj w Polsce nie mamy opozycji? Zanim jednak o tym, to kilka słów skąd ta radość.

Otóż w Polsce, od czasu transformacji rządzili ludzie, którzy poszli na ugodę z postkomunistami. Ale wcześniej, ci ludzie walczyli z komunizmem. I mieli duże zasługi w jego obaleniu. Po okrągłym stole komuniści, choć na własnych warunkach, dopuścili jednak dawnych antagonistów do władzy. Ale potem była ‘pierestrojka’ i został przewrócony mur berliński. A przez dawne demoludy przetaczały się aksamitne rewolucje. I nie tylko aksamitne. Przetaczały się jednak wszędzie, ale nie w Polsce. W Polsce obowiązywał dogmat B. Geremka – pacta sunt servanda. I tak, z dwiema krótkimi przerwami, trwało przez wiele lat.  Dawni opozycjoniści a potem powoli, bo z początku byli mocno przestraszeni, również postkomuniści uwierzyli, że tylko oni są uprawnieni do sprawowania władzy.

Znamiennym przykładem w tej sprawie jest przypadek Platformy Obywatelskiej. Mało kto dzisiaj pamięta, że autorem tak później wyśmiewanego przez PO i jej zwolenników hasła ‘IV Rzeczpospolita’, była Platforma właśnie. Oparcie o tradycje narodowe i demokratyczne, odbudowa zaufania społecznego do instytucji państwa, konieczność stworzenia od nowa wielu praw i instytucji, likwidacja zbędnych urzędów, zwalczanie korupcji – to był sens i istota idei budowy IV Rzeczypospolitej. Jednak po przegranych wyborach prezydenckich przez Donalda Tuska, Platforma zapomniała o IV Rzeczypospolitej. Nie tylko zapomniała, ale zaczęła drwić z tej koncepcji. I proszę zauważyć co się potem stało. SLD jeszcze nie tak dawno potężne i wygrywające wybory zniknęło z powierzchni ziemi. Znaczy się z powierzchni ziemi politycznej. Dopiero teraz odbudowuje swoją pozycję. W ostatnim sondażu miała chyba 8% poparcia. No tak, ale poparcie dla Platformy spadło do 18%. A przecież wyborcy nie rozpływają się w powietrzu, nie znikają jak przysłowiowa kamfora. Gdzieś więc poszli. No gdzie? Ano z powrotem do SLD. Oczywiście nie licząc tych, którzy wcześniej poszli do Nowoczesnej.pl.

Przegrane wybory w 2005r zadecydowały. Donald Tusk zobaczył, gdzie ma szanse rozwinięcia skrzydeł. I zamiast tworzyć PO-PiS, na co wszyscy liczyli (no może nie wszyscy, ale bardzo wielu) dołączył do dotychczasowych beneficjentów okrągłego stołu. Czyli dawnych opozycjonistów, którzy poszli na ugodę z postkomunistami oraz samych postkomunistów. Następne wybory, w 2007roku Platforma już wygrała. I zaczęła się jazda, haratanie w gałę, dorzynanie watahy, zohydzanie i obrzydzanie opozycji za wszelką cenę.  Wszystko po to aby pognębić PiS, który pozostał wierny głoszonemu niegdyś wspólnie z Platformą hasłu – o konieczności budowania IV Rzeczypospolitej. A który był w opozycji przez osiem lat. Pognębić tak aby ludzie w Polsce, już na zawsze uwierzyli, że do sprawowania władzy uprawnieni są tylko oni - ludzie z Platformy. Duchowi spadkobiercy dawnych opozycjonistów walczących kiedyś z komunistami a potem razem z nimi, ale już nazywanymi postkomunistami, sprawujący władzę. No i sami postkomuniści, co już nie było zbyt głośno werbalizowane a przedstawiane raczej w domyśle. I najważniejsze, przekazem każdego dnia było to, że demokracja jest tylko wtedy, gdy oni rządzą. A PiS (będący wtedy w opozycji) jest zagrożeniem demokracji. Co tam zagrożenie. PiS to było uosobienie wszelkiego zła. PiS-em straszono, na PiS zwalano każde niepowodzenie. Tak się działo przez osiem lat. Z wybitną pomocą mediów. Media prywatne, tworzone na początku transformacji ustrojowej przez postkomunistów, bo przecież wtedy to tylko oni mieli pieniądze, w naturalny sposób sprzyjały władzy. Władzy, która chciała wytępić ze świadomości ludzi, samą myśl o odnowie państwa, o zlikwidowaniu korupcji, o zbudowani silnej gospodarki. A nie tylko rynku zbytu dla ‘wielkich’ z UE, jednym słowem o IV Rzeczypospolitej. Media publiczne oczywiście przejęte przez Platformę, też głosiły chwałę władzy. Dzisiaj opozycja krytykuje TVP, bo chwali władzę. Chciałoby się powiedzieć zapomniał wół jak cielęciem był. Dzisiaj, owszem TVP chwali władzę, ale wiodące media prywatne krytykują. I to krytykują tak, że na władzy nie zostawiają suchej nitki. Za czasów Platformy, żadne media władzy nie krytykowały. Ani publiczne, ani prywatne. Wszystkie chwaliły. Ktoś powie, że nie wszystkie, bo tv Trwam nie chwaliła. Tak tv Trwam nie chwaliła. Ale kto, z czytelników tutaj ogląda tv Trwam? Bardzo proszę, ręka w górę.

Opublikowano: 12.01.2018 20:16. Ostatnia aktualizacja: 13.01.2018 12:44.
Autor: seafarer
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Konserwatysta zatwardziały :) W czasach pędzących zmian - zarówno na lepsze jak i na gorsze - tylko konserwatysta potrafi odróżnić jedne od drugich i wybrać te lepsze! I być naprawdę nowoczesnym.

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @adamkonrad Co mam powiedzieć? Zgodzę się tylko. Nie ma lekko. Ale czy ktoś mówił, że...
  • @adamkonrad - 'widać że są tacy co do niej nie dopuszcza' Owszem, widać że są tacy. Ale czy...
  • @bulwiaczek Apelowałem do pana aby pan się powstrzymał. Niestety dalej pan prowokuje. W...

Tematy w dziale Polityka