Blog
Sieciech Toporczyk
Sieciech Toporczyk
Sieciech Toporczyk Historyk, Socjolog, Fotograf.
3 obserwujących 14 notek 16520 odsłon
Sieciech Toporczyk, 26 maja 2017 r.

"Mała Polska" w Rzymie. Wieczne Miasto śladami Polski i Polaków.

325 2 0 A A A

    Rzym nazywany także „Wiecznym Miastem” lub „Miastem Siedmiu Wzgórz”. Według tradycji, spisanej przez Tytusa Liwiusza, Rzym założył Romulus dnia 21 kwietnia 753 p.n.e. i został jego pierwszym królem. Serce Rzymu stanowi siedem wzgórz po wschodniej stronie Tybru; Awentyn, Palatyn, Kapitol, Kwirynał, Wiminał, Celius i Eskwilin. Kto choć raz był w Rzymie rozumie dlaczego nazywany jest "Wiecznym Miastem" budowany na przestrzeni kilkunastu wieków łączy w sobie różne prądy, kierunki i style, jest monumentalny i imponujący. Ilość atrakcji turystycznych na metr kwadratowy przerasta każdą stolice świata, władcy Rzymu nie niszczyli starego a przebudowywali, dobudowywali i uzupełniali miasto czymś nowym. Place, kolumnady czy zabytkowe uliczki sprawiają że Roma inspiruje, oddziaływuje na zmysły, nie bez powodu ciągneły tu rzesze artystów, poetów, malarzy różnych narodowości. To prawdziwe muzeum pod otwartym niebem było i jest bliskie sercu wielu naszych rodaków. Jeden dzień wyjazdu z przyjemnością spędziłem na wędrówce po Rzymie polskimi śladami. Wieczne Miasto - najpiękniejsze, najciekawsze, chociaż zaniedbane. Kilka miejsc z wielu atrakcji związanych z Polską, które warto zobaczyć: Kościół św. Bartłomieja na Wyspie Tybrowej jest na mapie Rzymu punktem przyciągającym uwagę badaczy początków polskiej państwowości, tu znajduje się, relikwia z ramieniem św. Wojciecha, którą Bolesław Chrobry podarował Ottonowi III, a ten umieścił ją w kościele na rzymskiej wyspie.

imageimage

    W roku 2000 Jan Paweł II poświęcił kościół San Bartolomeo pamięci męczenników chrześcijaństwa z XX wieku i czasów najnowszych. Wśród nich w bocznych nawach znajdują się relikwie: ojca Maksymiliana Kolbe, Karoliny Kózki, Stanisława Starowieyskiego, księdza Jerzego Popiełuszki, księży; Wincentego Matuszewskiego i Józefa Kurzawy, Michała Kozala. W zaprojektowanej przez Michała Anioła bazylice Santa Maria degli Angeli e dei Martiri - Madonny Aniołów i Męczenników w Rzymie zobaczyć można drzwi stworzone przez Igora Mitoraja. Wrota mają wysokość ponad sześć metrów, są wykonane z brązu i ważą trzy tony. Igor Mitoraj umieścił na drzwiach płaskorzeźby przedstawiające sceny z życia Maryi – od zwiastowania do wniebowstąpienia. Jego dziełem jest też zachwycająca, wykonana w białym marmurze głowa Jana Chrzciciela.

imageimage

imageimageimageimage

    Na Via dei Delfini znajduje się Ambasada RP przy Stolicy Apostolskiej obok Via dei Polacchi- uliczka jakich wiele, jedni powiedzą, że malownicza, inni, że brudna i zaniedbana. Przy Via delle Botteghe Oscure - prostopadłej do ulicy Polaków - znajduje się kościół pod wezwaniem św. Stanisława - jedyna polska parafia w Rzymie. Już od XVI wieku działało tu schronisko dla polskich studentów i pielgrzymów. Tu odbywały się msze po zwycięstwach polskich wojsk w historycznych bitwach (np. pod Wiedniem czy Chocimiem). W końcu tu modlili się wielcy: Słowacki, Mickiewicz czy Krasiński. Jeżeli ktoś chce się udać w Rzymie na mszę w języku polskim, to będzie to najlepsze miejsce. Ja trafiłem na polski ślub.

imageimage

    Najstarsza kawiarnia w Wiecznym Mieście Caffe Greco, założona w 1760 roku przy via Condotti nieopodal Placu Hiszpańskiego, i słynnych Hiszpańskich Schodów, uważana za jedną z najpiękniejszych na świecie. Była miejscem spotkań artystycznej elity z całej Europy. To także miejsce bliskie Polakom, mamy tam swój polski salonik, ceny kawy jednak nie do końca pozwalają "kawoszom" delektować się, nie patrząc na zasób portfela. W kawiarni przesiadywali m.in.: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Cyprian Kamil Norwid, Henryk Sienkiewicz, bracia Aleksander i Maksymilian Gierymscy czy Jan Matejko. W domu pod numerem 133 przy Via Sistina miał swoją pracownię artystyczną Cyprian Kamil Norwid herbu Topór. O jego tamtejszym pobycie i twórczej działalności informuje tablica, której tłumaczenie mówi, że polski poeta, artysta i myśliciel mieszkał w tym domu w latach 1847-1848, oddając się rozmyślaniom nad losem ojczyzny, Rzymu i sztuki. „Quo vadis Domine?” w Villi Borghese – najbardziej znanym rzymskim parku, w otoczeniu pomników innych wielkich poetów, literatów, naprzeciw Galerii Sztuki Nowoczesnej, znajduje się pomnik Henryka Sienkiewicza. W Muzeum Watykańskim nie brakuje polskich pamiątek – największą z nich, jest zawieszony w Sali Sobieskiego obraz Jana Matejki, namalowany w dwusetną rocznicę bitwy pod Wiedniem. Na płótnie został przedstawiony Jan III Sobieski, po zwycięskiej bitwie nad Turkami. W Bazylice Świętego Piotra w Watykanie w Kaplicy Świętego Sebastiana na lewo od Piety Michała Anioła znajduje się grób Świętego Jana Pawła II. Klika z wielu atrakcji "Małej Polski" w Rzymie. 

image


Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Dla Kurażu

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • To nie w Krakowie a w dawnej Małopolsce.
  • Proszę nie sugerować że w tym wieku można jeszcze coś zmajstrować...to trochę obraźliwe :)
  • Dziękuję za Pana słowa, jest mi miło że są osoby które chcą czytać.

Tematy w dziale Rozmaitości