Sieciech Toporczyk Sieciech Toporczyk
11464
BLOG

100 dukatów Zygmunta III Wazy jedna z najdroższych monet świata, wystawiona na licytację.

Sieciech Toporczyk Sieciech Toporczyk Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 2

W domu aukcyjnym Classical Numismatic Group INC w Stanach Zjednoczonych, wystawiony został numizmatyczny biały kruk - złote 100 dukatów Zygmunta III Wazy. Przewidywana cena sprzedaży to około 2 000 000 USD. Z informacji domu aukcyjnego wynika, że ten wyjątkowy kolekcjonerski okaz ma średnicę 70 mm i wagę 349,49 gram. 

 image


100 dukatów Zygmunta III Wazy – to jedna z najbardziej wartościowych i efektownych pod względem artystycznym monet świata. W 2008 roku na aukcji w nowojorskiej firmie Stack's polski dukat Zygmunta III został zlicytowany za rekordową kwotę 1 380 000 USD. Nabywcą został prywatny kolekcjoner z Niemiec. O monetę podczas aukcji walczył także Zamek Królewski, ale licytację przegrał. Przy dzisiejszym kursie dolara wartość monety to ponad 5 milionów złotych. Moneta ta nie należała do waluty obiegowej, a była czymś w rodzaju medalu, podarunku władcy. Miała charakter okolicznościowy, dlatego jej nakład wynosił zaledwie kilka egzemplarzy. Zaprojektowana została przez jednego z najwybitniejszych ówczesnych europejskich medalierów, mieszkającego w Gdańsku Samuela Ammona (1591–1622), pochodzącego z Schaffhausen w Szwajcarii. Moneta wybita została w mennicy bydgoskiej w 1621 r. w złocie wysokiej próby 967, ma 70 mm średnicy i waży 348,31 g. Na jej awersie widnieje popiersie króla Zygmunta III Wazy zwróconego w prawą stronę, pod popiersiem iniciały medaliera SA i legenda „SIGISMVNDVS·III·D:G:POLONI·ET·SVECIÆ·REX”. Rewers prezentuje tarczę dziewięciopolową z herbami Polski i Litwy oraz Szwecji i Gotlandii, a także Snopkiem Wazów w środku. Po obu stronach tarczy inicjały dzierżawcy mennicy bydgoskiej Jakuba Jacobsona van Emdeni legenda: „MAGNVS·DVX·LITVAN:RVSS: – :PRVSS :MAS:SAM:LIVON:ZC” czyli: Wielki Książę Litwy, Rusi, Prus, Mazowsza, Żmudzi, Inflant itd. Celem emisji 100 dukatów Zygmunta III Wazy było uczczenie polskiego zwycięstwa pod Chocimiem nad Turkami, ukazanie potęgi Rzeczpospolitej i majestatu polskiego króla, jako obrońcy chrześcijaństwa przed muzułmanami. 


image 

100 dukatów Zygmunta III znajduje się również w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego (zdjęcia powyżej zrobiłem w maju 2017 r.) w Krakowie. W 1903 r. Elżbieta Czapska wraz z synem Jerzym i Karolem przekazała (istniejące od 1901 r.) Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego z bezcenną i słynną kolekcją numizmatyczną Gminie Miasta Krakowa, a za jej pośrednictwem Muzeum Narodowemu. Muzeum Narodowe w Krakowie posiada unikatowy w skali kraju i Europy zbiór numizmatów (monet, medali, banknotów). W jego skład wchodzi niemal kompletny zbiór numizmatów polskich, którego trzonem jest licząca ponad 11 tysięcy egzemplarzy kolekcja słynnego numizmatyka i zbieracza pamiątek historycznych, hrabiego Emeryka Hutten-Czapskiego (1828-1896). Na warszawskim Zamku Królewskim podziwiać można bardzo podobną monetę o mniejszym nominale 40 dukatów, wykonaną przez tego samego medaliera.

 W styczniu 2018 r. moneta na aukcji w Stanach Zjednoczonych, została sprzedana za niebagatelną sumę 2.160.000 dolarów (edytowane po aukcji).

Dla Kurażu

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura