190 obserwujących
2023 notki
3397k odsłon
1163 odsłony

Palermo z poziomu kobyły Franczeski

Wykop Skomentuj46


image


Jest w polszczyźnie powszechnie znane powiedzonko : koń ma większą głowę, niech on się martwi. Ja mam już dość utrapień z tym blogiem. Zmęczony już jestem tą codzienną pisaniną. Może dziś koń skrobnąłby notkę ? Od razu uprzedzam tych, którzy myślą, że wynająłem mecenasa Krzesińskiego do pisania notek, bo to jest człowiek do wynajęcia. Nic z tych rzeczy. Dziś notkę stworzy prawdziwy koń, a raczej kobyła Franczeska. A jak ktoś ciekawy losów mecenasa Krzesińskiego, niech sam do niego napisze. Krzesinski.Rechtsanwalt@onet.pl.

image

Ale, że on taką beznadziejną ksywę sobie wymyślił ? Można ze śmiechu paść zemdlonym. Czy on sądził, że jak Matylda Krzesińska była kochanką cara Mikołaja II, a potem kolejno dwóch jego kuzynów, to właściciele firmy - krzak, z którymi współpracował wezmą go za z nieprawego łoża potomka carów ? Jaki właściciel firmy - krzak słyszał o Matyldzie Krzesińskiej, primaballerinie petersburskiego baletu ? Boszee ! w tym kraju nie ma nawet porządnych, z fasonem hochsztaplerów. Nawet taka malutka Andorra jest lepsza od nas, bo miała hochsztaplera, który ogłosił się carem Borysem i rządził Andorrą przez kilka godzin. A tu jak nie Józef Bąk to Rechtsanwalt Krzesiński. Ale do rzeczy, zostawmy w spokoju tandetnych szopenfeldziarzy, jak mawiał Henryk Kwinto. 

image

Dziś notka stworzona całkowicie przez kobyłę Franczeskę. Zapraszam na przejażdżkę po Palermo... i bez obaw proszę, ja się na koniach i powożeniu znam. Zanim zdobyłem kompletne wykształcenie i zostałem pilarzem, przez prawie rok pracowałem jako wozak przy zrywce papierówki i opału. Powoziłem przednio. Miałem do dyspozycji kobyłę Baśkę, która wprawdzie nia była tak szykowna jak Franczeska, ale pracowita była bidulka jak mało który z leśnych robotników i pilarzy... i nie piła ! Żeby już nie tracić czasu : opisu Baśki czytelnikom oszczędzę, bo jej opis, wypisz - wymaluj, można znaleźć w noweli Marii Konopnickiej " Nasza szkapa " Sorry, ale to socjalizm był, wszystkiego brakowało nawet owsa i obroku. Krzywdy jednak ze mną nie miała, bata nie używałem, a i dużo nie nakładałem, 1 - 1,5 kubika max. 

image

Nie lubiła tylko pracować w oddziałach z przewagą dębu, grabu i buka. Czekała tylko końca tygodnia, by wrócić do sosny i świerka. A najbardziej lubiła zrywać posusz z trzebierzy. Bo to lekkie było, przesuszone. Ech Baśka ! Cwałujesz tam po końskich niebiosach, jak nigdy nie było dane ci tu na Ziemi, próżniaczysz, tarzasz się w soczystej trawie, owsa w bród. Nie zazdroszczę ci, zasłużyłaś sobie na to całym swoim pracowitym życiem. Na wspomnienia mnie wzięło. Zawsze tak jest kiedy jadę bryczką, a podkowy wystukują miłe dla ucha melodyjki. Bo nie masz przyjemniejszej muzyki, nad postukiwanie podkówek o miejski bruk. To był naprawdę triumfalny przejazd po Pelermo. Starsi czytelnicy pamietają, że podobną przejażdżkę po Malcie zaaranżowałem jako własny pogrzeb, tu było inaczej.

https://www.salon24.pl/u/siukumbalala/1010613,a-na-moj-pogrzeb-nie-przyszedl-nikt


Inny typ powozu, nie karawan. Szykowne lando, dach złożony. Jedziemy sobie jak po rzymskiej Via del Corso, kłaniamy się i odkłaniamy. Damy i kawalerowie w identycznych powozach. No żyć nie umierać. 

image

- Buongiorno - uchylam kapelusza

- Buongiorno - odkłaniają się

- Saluti - to drugie włoskie słowo, które znam

- Saluti - odpowiadają 

image

Zaryzykowałem 

- Salon24 saluti tutti ! 

A te wszystkie kobitki na ulicy w krzyk 

- Cristoforo ! Cristoforo ! Cristoforo - ti vogliamo bene

... i dawaj biec w moją stronę.

Stratują mnie - pomyślałem i kapelusz 

wymiętolą, który godzinę wcześniej nabyłem, by szyku zadawać. 

image


image

Ledwie zdążyłem wykrztusić do fiakra 

- Chodu panie ! bo nas te baby stratują, wzięły mnie za Krzycha z Krakowa. 

Ledwie z życiem uszliśmy. Jeżdżenie bryczką po Palermo to gratka, ale i spore ryzyko, kiedy jest się popularnym blogerem. 

image


image


image


image

Via Roma 

image


image

Dworzec kolejowy 

image


image

Katedra 

imageWykop Skomentuj46
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości