Siukum Balala Siukum Balala
3742
BLOG

Niemcy wybombardowane z Mistrzostw Europy

Siukum Balala Siukum Balala Euro 2020 Obserwuj temat Obserwuj notkę 249

image

Oglądam sobie mecz, po którym będzie wiadomo czy rozeźlona Angela Merkel anuluje w zarządzanej przez siebie Europie brytyjskie paszporty covidowe. Mecz jak mecz, Niemcy jak zwykle w czarnych mundurach. Piszę notkę w krótkich przerwach, kiedy piłka jest poza boiskiem, bądź ustawia się mur piłkarzy trzymających się w sposób nieprzyzwoity za coś ( nie napiszę za co ) Mają to po swoim trenerze reprezentacji, który często przez pełne 90 minut grzebał w majtkach. 

Ale akcja ! Błąd Müllera, ale nie tego z Prinz Albrecht Strasse. Reklama. Co jest ? No dobra. Popiszę sobie. 

image

Symbolem niemieckiego, wojennego barbarzyństwa w Wielkiej Brytanii na zawsze już pozostanie zbombardowanie Coventry i zniszczenie katedry św. Michała. Terrorystyczny atak bombowy pod kryptonimem " Księzycowa Sonata " pokazał, że Niemcy są narodem muzykalnym, a minister propagandy dr Goebbels ( doktorat z literatury ) posiada spory talent słowotwórczy bowiem udało mu się wprowadzić do światowego obiegu termin " kowentryzacja " na określenie miasta startego do poziomu gruntu.

image

Wrota powodziowe nad rzeką Hull 

Z Coventry wyszedł później projekt religijny wymyślony przez miejscowego pastora i słynny krzyż z katedralnych gwoździ, odzyskanych z pogorzeliska, ofiarowywany wspólnotom religijnym szczególnie zasłużonym w dziele wybaczenia i pojednania. Takie symbole są potrzebne, porządkują pewne sprawy, pozwalają skupiać się na rzeczach istotnych i ważnych z punktu widzenia przeszłości i przyszłości. Jednak zgodnie z prawdą historyczną to nie Coventry najbardziej doświadczyło niemieckich bombardowań. Miastem, któremu najbardziej dało się we znaki Luftwaffe, było Kingston upon Hull lub po prostu Hull. Ależ ci Niemcy cisną, Drang nach englische Tor. Angielski impet z pierwszej połowy nieco osłabł. Piłka za boiskiem, aut dla Niemców. 

image

Seria ataków bombowych Luftwaffe, tzw Hull Blitz przeprowadzony w latach 1940 - 45 skutkował zniszczeniem ok. 95 % zabudowy. Dlaczego Niemcy z taką zawziętością atakowali Hull ? Powodów było kilka. Pierwszy najważniejszy to chęć zniszczenie portu i zlokalizowanego w Hull przemysłu materiałów pędnych. Drugi powód zna każdy kto wlatuje nad Wielką Brytanię z kierunku Holandii. Estuarium Humber jest tak charakterystyczne, że zlokalizowanie miasta nie nastręcza żadnych trudności nawet dziś z wysokości 30 tysiecy stóp. Tu nie dało się zakryć ujścia Humber gigantyczną płachtą brezentu, jak maskowano np. niewielkie jeziora pod Berlinem, by dezorientować amerykańskich pilotów biorących udział w dziennych bombardowaniach. 

image

Hull. Katedra 

Gooool !!! Tak trzymać. Kończę już. 

Skutkiem tych bombardowań i zniszczeń jest dziś miasto - wprawdzie odbudowane - jednak jeszcze ze sporą ilością niezabudowanych parceli, przywołujących trochę puste place Elbląga, Szczecina i Gdańska, ślady po przedwojennej zabudowie. 

image

Pamiętając o Krzyżu z Coventry, należy również pamiętać słowa Arthura Harrisa - Bombera. Dowodcy RAF Bomber Command : 

" Niemcy wkroczyli do wojny z dość dziecinnym przekonaniem, że mogą zbombardować kogokolwiek innego, a nikt nie zbombarduje ich. W Rotterdamie, Londynie, Warszawie i w blisko pół setce innych miejsc realizowali swoją dość naiwną teorię. Zasiali wiatr, a teraz zbierają burzę " 

No i chyba po paszportach. 2 : 0 

image

Hull Trinity House, budynek dawnej szkoły morskiej

image


image


image


image

Jedyny most obrotowy w UK, na którym można przebywać podczas operacji obracania.

image

Pomnik Williama III Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport