223 obserwujących
2241 notek
4005k odsłon
  1512   6

Bunkry Towarzysza Envera

image

Jeżeli Envera Hodżę uznamy za opętanego dyktatora, za paranoika i tępego komunistycznego aparatczyka, to fenomenu albańskich bunkrów nie pojmiemy. To był taki sam marksista jak cała reszta komunistycznych dyktatorów. I choć taki sam to jednak inny, bo dość mocno odróżniał się od całej reszty tego komunistycznego panopticum. To nie był typ porywczego Chruszczowa - kołchoźnika. To nie był zawzięty, impulsywny samouk podobny do naszego tow. Wiesława. Rumuńskiego lidera Ceaucescu - szewca z zawodu - w tym rankingu nie uwzględniamy bo to był jednak prawdziwy marksistowski intelektualista à rebours. Hodża w porównaniu z resztą komunistycznej, światowej elity, to był jednak intelektualista całą gębą. Studia na uniwersytecie w Montpellier, potem studia w Paryżu, dodatkowo dwuletnie studia prawnicze w Brukseli. Przed wojną krótki okres pracy jako albański konsul w Belgii. Biegła znajomość czterech języków. Znajomość francuskiego pozwalała mu nawet na publikowanie artykułów we francuskich marksistowskich gazetach. Po powrocie do Albanii - przed wybuchem wojny - pracował jako nauczyciel francuskiego w liceum w Korczy. CV jakiego nie miał żaden komunista. Skąd zatem opętańcza, bunkrowa paranoja w Albanii ? Wieczne poczucie zagrożenia inwazją ze strony amerykańskich imperialistów, moskiewskich rewizjonistów, włoskich i greckich agresorów, oraz tow. Tito. To wszystko było " dzieckiem " marksizmu - leninizmu, najbardziej obłąkańczego systemu politycznego wymyślonego przez człowieka. Ten system tak działał. Nie mogąc zaspokoić elementarnych ludzkich potrzeb, nie mogąc zagospodarować społecznej energii, tworzył takie sytuacje i generował ludzi gotowych do realizacji najbardziej niedorzecznych przedsięwzięć. Pół biedy jeśli było to wmawianie ludziom, że za nieurodzaj odpowiada stonka zrzucana z amerykańskich samolotów. Pół biedy jeśli zmuszał kołchoźników do biegania po polu z pędzelkami i zapylaniu pszenicy niczym pszczoły, w nadziei stworzenia odmian gotowych rosnąć za kołem polarnym. Do dziś w Rosji można napotkać rachityczne dąbrowy, dęby sadzone zgodnie z doktryną marksizmu - leninizmu, tzw. metodą gniazdową, bo każdy leśnik wie, że drzewa w kolektywie lepiej się rozwijają wspierając wzajemnie swój rozwój. Tępe i twarde dęby okazały się niezwykle odporne na mądrości płynące z marksistowskiej krynicy i rosnąć w kolektywie nie chciały. Człowiek od dębu słabszy i ulec musiał. To wszystko - co powyżej - to jednak betka, bo nie było wcześniej systemu politycznego, który bardziej niż komunizm skąpał ludzkość we krwi. Albania przeszła dokładnie taką samą drogę jak reszta komunistycznych krajów, z mordowaniem wyimaginowanych i rzeczywistych wrogów systemu. Z mordowaniem i przetrąceniem kadry akademickiej, by wreszcie zabrać się za swoich i w myśl reguł rewolucji, która " zjada własne dzieci " wziąć się za wieszanie i rozstrzeliwanie partyjnego aktywu i filarów reżimu : wojskowych i funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa. 

image

Grób 21 albańskich intelektualistów rozstrzelanych bez procesu w 1951 roku, po sfingowanym zamachu bombowym w sowieckiej ambasadzie. 

O

Zatem Albańczycy - i nie tylko oni - też ulegli marksistowskiej opresji i musieli wziąć udział w tej współczesnej wersji budowania " katedr " W tej opętańczej próbie integrowania społeczeństwa wokół spraw, które w innych krajach byłyby przedmiotem zainteresowania psychiatrii. W Albanii też się nie udało, bo z pierwotnych planów zbudowania jednego bunkra dla każdej albańskiej rodziny, zbudowano zaledwie ok. 170 tysięcy.

image

Choć mało to jednak sporo, bo prawem komunistycznego paradoksu, stały się atrakcją turystyczną Albanii, przyciągając rocznie ok 3 mln turystów. Bunkry w Albanii są wszędzie. Po równo : w sklepach z pamiątkami i na polach, w miastach i na środku drogi. Na działce przyzagrodowej i na najbardziej ruchliwej ulicy Tirany. W miejskim parku i na plaży. Wszędzie. 

image

Ciąg dalszy nastąpi, bo niestety wzywają mnie do pracy. Lubię to! Skomentuj54 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości