Siukum Balala Siukum Balala
565
BLOG

Ku pokrzepieniu serc ( fanów futbolu )

Siukum Balala Siukum Balala Podróże Obserwuj temat Obserwuj notkę 10

image

Czy mogliśmy wczoraj wygrać z walecznymi potomkami Skanderbega ? Czy nasze opasłe bernikle mogły poderwać się do lotu jak ilirijskie sokoły ? w żadnym wypadku, pomijam nawet to, że Skanderbeg fruwał po górach niczym kozica, o czym zaswiadczają rogi kozicy na jego hełmie bojowym. Ba przodkowie owych sokołów całkiem niedawno - według własnego mniemania - byli w stanie upokorzyć imperialistów amerykańskich okupujących Europę.

image

Tirana. Air Albania Stadium 

I pewnie w takim tonie po wczorajszym zwycięstwie nad potomkami husarii, pisała dziś tirańska prasa. W tonie twkim jak 23 grudnia 1957 roku. Cóż takiego wydarzyło się owego grudniowego poranka w Albanii ? Jakiś eliminajcyjny mecz ?

image

Ależ nic podobnego. W dniu tym jak głosiły tytuły albańskich gazet, odwazna trójka pilotów albańskich sił powietrznych, na swych Migach - 15, przechwyciła i zmusiła do lądowania na tirańskim lotnisku, amerykański, imperialistyczny samolot, próbujący zniszczyć dorobek albańskiej klasy robotniczej. Było to wielkie wydarzenie, a sam samolot, jako łup zdobyty na imperialistach obwożono po całej Albanii, jak babę z brodą. Ostatecznie amerykański, ćwiczebny Lockheed trafił jako eksponat do muzem wojska w Gjirokastrze, rodzinnym mieście ukochanego przywódcy Envera Hodży. A jaka była prawda, bo w krajach kumunistycznych zawsze obowiązywał zasada dwóch, a nawet trzech prawd, z których niektóre, w zależności od sytuacji były ukyte, bądź odkryte. Odbywający rutynowy lot z francuskiego Chateauroux do Neapolu, amerykański pilot w gęstej mgle stracił orientację i widząc stan paliwa postanowił lądować na najbliższym odszukanym lotnisku. Nawet jeśli było to lotnisko Rinas pod Tiraną. Z razu uznany przez zeków budujących lotnisko, jako wyzwoliciel spod komunistycznego dobrobyty, został otoczony i zatrzymany przez albańską bezpiekę. Według legend pilot zamęczony w jakimś albańskim łagrze, dzięki francuskiej mediacji, już w styczniu 1958 roku został przekazanym Amerykanom. Samolot zaś dożywa swoich ostatnich dni w muzeum w Gjirokastrze, obdarty ze wszystkiego co dało się sprzedać na złom. No czy z takimi lotnikami mogliśmy wczoraj zwyciężyć ? 

image

PS. A prawda o albańskim lotnictwie jest taka, że po zerwaniu, najpierw z Sowietami potem z Chinami i przejściu na pełną autarkię, nie byli w stanie w swojej rafinerii wyprodukować lotniczego paliwa, do swoich chińskich Migów. Co nie zmienia niczego w tej historii, bowiem wierchuszka PZPN musi odejść, tak jak odeszła ekipa Envera Hodży. Taki stan rzeczy dłużej trwać nie może. 

image


image

Pano Panajot, albański Lubański. Legenda albańskiego futbolu, mimo zycia w kraju największego dobrobytu na świecie, wybrał wolność w kraju amerykanskich imperialistow. 

image


image


image


image

Również zdobyta przez komunistów, tym razem na włoskich imperialistach, tankietka Fiat L6

image

Bojownik komunistycznej partyzantki 

image

Gjirokostra, muzeum armii albańskiej


Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości