Siukum Balala Siukum Balala
1368
BLOG

Czerwone maki...

Siukum Balala Siukum Balala Święta, rocznice Obserwuj temat Obserwuj notkę 81

image

11 Listopada - Remembrance Day - jest w Zjednoczonym Królestwie dniem ustawowo wolnym od pracy, o ile wypada w niedzielę bądź sobotę. W każdym innym dniu jest zwykłym dniem roboczym, wyjąwszy dwie minuty po godzinie 11:00 kiedy na dźwięk syren trzeba stanąć w pozycji zasadniczej. To jest ta angielska sztywność. Osiem dni urzędowo wolnych od pracy i ani jednego dnia więcej. Tak ustalono w latach 70 - tych XIX wieku i tak to trwa. Wyjątkowo królowa jest flexible, bo może dorzucić jeden dzień wolny extra. A to ktoś zemrze w rodzinie królewskiej, a to ktoś się narodzi, badź któryś z królewskiego rodu poczuje wolę Bożą i na gwałt w katedrze westminsterskiej przysięgę wierności pragnie złożyć. Wówczas królowa kapituluje. Czasem, z powodu właściwości kalendarza dzień ustawowo wolny wypada w niedzielę, wtedy rząd JKM oddaje ów dzień w pierwszy poniedziałek po niedzieli. Rząd nie ma wyboru, bo jeszcze się nie zdarzyło żeby po niedzieli był wtorek. 

image

Uroczyste obchody Dnia Pamięci odbywają się zawsze w drugą niedzielę listopada i w brytyjskim kalendarzu jest to dzień oznaczony na czerwono jako Remebrance Sunday. Dziś właśnie uroczyście obchodzony. Dziś wszyscy pójdą pod War Memorial i złożą wieńce z kwiatów maku, postawią niewielkie krzyże, zapalą lampki. War Memorial jest w każdej angielskiej wiosce. Memorial plate jest w większości leciwych brytyjskich firm, a także na każdej angielskiej poczcie, gdzie upamiętnia śmierć każdego listonosza w latach 1914-18 i w latach 1939-45. Śmierć listonosza i generała ma dla matki generała i dla matki listonosza  taką  samą wartość.

image

Kwiat maku  w klapie to znak pamięci o tych spod Ypres, o tych z plaży Omaha i o tych spod Verdun, a także o naszych zadziornych chłopakach z Wołynia, Wileńszczyzny, Pomorza i Małopolski leżących na cmentarzu pod Falaise. 
 

image

Anglicy nie obchodzą Dnia Wszystkich Świętych co wcale nie znaczy, że nie pamiętają o tych, którzy są już po drugiej stronie. Tu jednak bardziej eksponuje się aspekt patriotyczny. W Anglii i nie tylko, bo w całym kręgu anglosaskiej kultury, trwa od połowy października tzw. Poppy Appeal czyli największa kwesta na rzecz ofiar wojny i ich rodzin.  Kwestę organizuje organizacja kombatancka British Legion, wolontariusze choć nie tylko oni wpinają w klapy przechodniów kwiaty maku, można również samemu sobie przypiąć taki kwiatek bo w sklepach, biurach stoją skarbonki i leżą maki. Naprawdę bardzo trudno spotkać człowieka, który nie nosiłby w klapie kwiatka maku. Kobiety mają kwiat maku w formie broszki, mężczyźni jako spinkę do krawata, witryny sklepowe przyozdobione makiem z napisem " wspieram British Legion " autobusy, dworce, miejsca publiczne, wszędzie króluje kwiat maku. 

image

Dlaczego kwiaty maku stały się symbolem pamięci ? Bo przecież nasze maki spod Monte Cassino też z tej tradycji wyszły. Wszystko zaczęło się od lekarza, jednocześnie pułkownika Johna McCrae służącego w korpusie medycznym armii kanadyjskiej. McCrae kierował szpitalem polowym w czasie bitwy pod Ypres, 3 maja 1915 roku poruszony śmiercią przyjaciela, na kartce wyrwanej z notatnika napisał wiersz 

" Na polach Flandrii "


In Flanders fields the poppies blow

Between the crosses, row on row,


That mark our place; and in the sky
The larks, still bravely singing, fly

Scarce heard amid the guns below.



We are the Dead. Short days ago


We lived, felt dawn, saw sunset glow,


Loved, and were loved, and now we lie
In Flanders fields.

Take up our quarrel with the foe:


To you from failing hands we throw


The torch; be yours to hold it high.


If ye break faith with us who die


We shall not sleep, though poppies grow


In Flanders fields.


Wiersz opublikowany anonimowo w magazynie " Punch " w grudniu 1915 roku, z miejsca zyskał dużą popularność. Dalszą część historii napisała amerykańska nauczycielka Moina Michael, pracująca jako wolontariuszka dla organizacji YMCA. Wiersz pułkownika McCrae wywarł na niej ogromne wrażenie, napisała więc na dwa dni przed rozejmem z 11.11.1918 wiersz będący odpowiedzią na wiersz " Na Polach Flandrii "


" We Shall Keep the Faith " 

Oh! you who sleep in Flanders Fields,


Sleep sweet - to rise anew!


We caught the torch you threw


And holding high, we keep the Faith


With All who died.

We cherish, too, the poppy red


That grows on fields where valor led;


It seems to signal to the skies


That blood of heroes never dies,


But lends a lustre to the red


Of the flower that blooms above the dead

In Flanders Fields.


And now the Torch and Poppy Red


We wear in honor of our dead.


Fear not that ye have died for naught;


We'll teach the lesson that ye wrought


In Flanders Fields.


 Pierwszą kwestę, której symbolem był kwiat maku przeprowadziła Moina Michael w Nowym Jorku. W roku 1920 amerykańska organizacja kombatancka na swoim dorocznym zjeździe uznała kwiat maku za oficjalny symbol pamięci. Rok później uczynił to również British Legion. Dziś British Legion zarządza niewielką fabryczką w Richmond pod Londynem gdzie 50 inwalidów wojennych przez cały rok wytwarza wszystkie symbole Dnia Pamięci, a więc kwiaty maku, wieńce, szarfy krzyże, wszystko to co później użyte jest podczas kwesty i obchodów Remembrance Day.


PS. Konieczna łyżka dziegciu do laurki z okazji Rembrance Sunday. W ostatnich dniach aresztowano gang produkujący fałszywe kwiaty maku i prowadzący nielegalną kwestę. Wszędzie są łajdacy gotowi na podeptanie najpiękniejszych idei. 


PS 2. Jestem w drodze do Yorku na uroczystości Remebrance Sunday, więc po powrocie uzupełnię notkę zdjęciami z Yorku. Zapoznałem się pod Waterloo z piechurami z 33 Foot Regiment księcia Wellingtona, miejsce stacjonowania West Yorkshire i byłoby nie w porządku gdybym ich dzielności się nie pokłonił. 

Jadę zatem koleją żelazną, którą z powodu strajku kolejarzy zastąpiono autobusem. 

Nie powiem komfortowym, ale co kolej to kolej. 

image

Kapitan Morgan z 33 Foot Regiment West Yorkshire & Riding 

image

Wieńce " mojego " regimentu w kaplicy na farmie Hougoumont pod Waterloo 

image


image

Ćwierć pinty z pułkownikiem Gordonem ? a kto chcącemu zabroni ? 

image

Szkoci z regimentu pułkownika Gordona w drodze na farmę Hougoumont 



Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura