slawekp7 slawekp7
138
BLOG

Che Guevara - bohater czy zbrodniarz?

slawekp7 slawekp7 Polityka Obserwuj notkę 17
Hasta Siempre (Hasta siempre, comandante) – popularna kubańska piosenka skomponowana w roku 1965 przez Carlosa Pueblę. Tekst piosenki to odpowiedź na list pożegnalny Che Guevary, gdy opuścił on Kubę w celu wsparcia rewolucji w Kongo, a później w Boliwii, gdzie został zamordowany.

Nathalie Cardone - Hasta siempre! Che Guevara - bohater czy zbrodniarz?

Hasta Siempre (Hasta siempre, comandante) – popularna kubańska piosenka skomponowana w roku 1965 przez Carlosa Pueblę. Tekst piosenki to odpowiedź na list pożegnalny Che Guevary, gdy opuścił on Kubę w celu wsparcia rewolucji w Kongo, a później w Boliwii, gdzie został zamordowany.

Hasta Siempre opowiada o kluczowych momentach rewolucji kubańskiej, wielbiąc Che Guevarę i jego rolę jako komendanta rewolucji. Piosenka stała się ikoną po śmierci Guevary, a wielu artystów nagrało własne covery. Tytuł jest częścią używanego przez Guevarę powiedzenia „Hasta la Victoria Siempre!” (Do zwycięstwa aż po kres!).

Piosenka Hasta Siempre była wykonywana przez szerokie grono artystów, między innymi Compay Segundo, Buena Vista Social Club, Verónicę Rapellę, Soledad Bravo, Óscara Cháveza, Nathalie Cardone, Roberta Wyatta, Jana Garbarka, Inés Rivero, Silvio Rodrígueza, Bobo Stenson Quartet, Marię Farantouri, Violetę Parra, Wolfa Biermanna, Boikot, Ahmeta Koç i Mohsena Namjoo.


Tłumaczenie Pieśni:

Nauczyliśmy się cię kochać

Ze szczytu historii

Gdzie słońce twojej odwagi

Zatoczyło krąg śmierci

Tutaj pozostaje jasna

Głęboka przejrzystość

Twojej ukochanej obecności,

Komendancie Che Guevara

Twoja chwalebna i silna dłoń

Unosi się nad historią

Kiedy cała Santa Clara

Budzi się, żeby cię ujrzeć

Tutaj pozostaje jasna

Głęboka przejrzystość

Twojej ukochanej obecności,

Komendancie Che Guevara

Przybywasz paląc bryzę

Słońcami wiosny

By zatknąć sztandar

Światłem swojego uśmiechu

Tutaj pozostaje jasna

Głęboka przejrzystość

Twojej ukochanej obecności,

Komendancie Che Guevara

Twoja rewolucyjna miłość

Prowadzi cię do nowego celu

Gdzie wyglądają mocy

Twojego wyzwolicielskiego ramienia

Tutaj pozostaje jasna

Głęboka przejrzystość

Twojej ukochanej obecności,

Komendancie Che Guevara

Pójdziemy naprzód

Tak jak szliśmy razem z tobą

I z Fidelem mówimy ci:

Na zawsze, Komendancie!

Tutaj pozostaje jasna

Głęboka przejrzystość

Twojej ukochanej obecności,

Komendancie Che Guevara

image

O wykonawcy na pierwszym fimie

Nathalie Cardone (ur. 29 marca 1967 w Pau, departament Pireneje Atlantyckie) – francuska aktorka i piosenkarka. Pojawiła się po raz pierwszy na ekranach kin francuskich w 1988, w filmie Drôle d'endroit pour une rencontre, w którym występował także Gérard Depardieu i Catherine Deneuve. Zdobyła nominację do Nagrody César dla najbardziej obiecującego aktora w 1989. Jej kariera rozpoczęła od niewielkiej roli w filmie La Petite Voleuse.

Jest wykonawczynią jednej z popularnych wersji kubańskiego utworu Hasta Siempre na cześć lewicowego rewolucjonisty Che Guevary.

O Che Guewarze

image

Che Guevara, właśc. Ernesto Guevara, pseudonim Fernando Sacamuelas (ur. 14 czerwca 1928 w Rosario, zm. 9 października 1967 w La Higuera) – latynoamerykański rewolucjonista, pisarz, z zawodu lekarz. Urodził się w Argentynie. W latach 50. XX w. jeden z przywódców rewolucji kubańskiej.

Po jej sukcesie wstąpił w skład rewolucyjnego rządu. W 1965 roku brał udział w walkach partyzanckich w Kongu. Od 1966 roku organizował oddziały partyzanckie w Boliwii. 

Tam został schwytany i zabity. Jako ideolog i pisarz stworzył własną oryginalną wersję wojny partyzanckiej (foco guerrillero) prowadzonej przez chłopów. Jego poglądy określa się mianem guevaryzmu. Przeszedł do historii jako idol zrewoltowanej młodzieży-za wikipedią

Polecam filmy fabularne:

https://ebd.cda.pl/620x368/125145609

image

Z filmu Waltera Sallesa wyłania się portret szczerego idealisty, który pragnie poznać świat, zainteresowanego przede wszystkim ludzmi i ich życiem. Oglądamy młodego człowieka, o którym wiemy, że za kilka lat będzie obalał dyktaturę na Kubie i organizował rewolucję w Kongo, ale nie dowiadujemy się niczego o jego rewolucyjnej przyszłości. 

Ernesto w "Dziennikach motocyklowych" to pochodzący z zamożnej rodziny student medycyny, który na rozpadającym się motorze nazywanym Ponderosą, wraz z przyjacielem Alberto Granado przemierza Amerykę Łacińską. Wielomiesięczna podróż od Kordoby po Caracas ukształtuje młodych ludzi i na zawsze zmieni ich wyobrażenie o świecie. 

Reżyser wykorzystał epizody opisane w „Dzienniku motocyklowym" Ernesto Che Guevary, ubarwił je nieco i tchnął w tę historię ducha, dzięki czemu świetnie czuje się klimat tamtej szalonej wyprawy. W rolę młodego Ernesto wcielił się Gael Garcia Bernal, jeden z najpopularniejszych aktorów młodego pokolenia, którego charyzma sprawia, że oglądamy „Dzienniki motocyklowe" jakbyśmy mieli do czynienia z prawdziwym Guevarą.

https://premium.cda.pl/rejestracja

image

Che. Rewolucja (2008)

Che wraz z grupą kubańskich uchodźców dopływa do wybrzeży Kuby. W ciągu dwóch lat udaje im się zorganizować armię i doprowadzić do obalenia dyktatorskich rządów Fulgencio Batisty.

https://premium.cda.pl/rejestracja

image

Che. Boliwia (2008)

Po rewolucji kubańskiej Che jest u szczytu władzy i sławy. W pewnym momencie znika, pojawiając się incognito w Boliwii, gdzie organizuje niewielką grupę rewolucjonistów, aby rozpocząć wielką rewolucję latynoamerykańską.

Kogo pozbawili władzy Fidel Castro i Che Guevara w wyniku Rewolucji Kubańskiej?

Fulgencio Batista y Zaldívar (ur. 16 stycznia 1901 w Banes, zm. 6 sierpnia 1973 w Guadalminie) – kubański polityk, pułkownik, faktyczny przywódca w latach 1933–1944 (prezydent w latach 1940–1944) i dyktator w latach 1952–1959, obalony w wyniku rewolucji kubańskiej.

(....)

image

Dyktator Kuby

W 1952 roku wrócił na Kubę i 10 marca dokonał bezkrwawego zamachu stanu, usuwając ze stanowiska wybranego w wolnych wyborach prezydenta Carlosa Prío Socarrása i ogłaszając się po raz drugi prezydentem. Dwa lata później przeprowadził wybory, które zapewniły mu sprawowanie urzędu na dalsze cztery lata. W 1958 roku wygrał wybory drogą wyborczych fałszerstw.

Podczas rządów Batisty zawieszone zostały swobody obywatelskie. Rządził w sojuszu z najbogatszymi plantatorami. W okresie jego rządów gwałtownie wzrosły nierówności ekonomiczne w kraju. Współpracował z amerykańską mafią, która kontrolowała handel narkotykami, hazard i prostytucję w Hawanie.

Stany Zjednoczone popierały Batistę ze względu na jego antykomunizm. Amerykańskie firmy mocno inwestowały na Kubie, posiadały około 40% przemysłu cukrowego, 10% kopalń, 80% firm użyteczności publicznej. Batista mordował, więził i prześladował swoich rywali politycznych. Wyprowadzał też środki publiczne na własne konto, podczas rządów wzbogacił się o 40 mln dolarów. Wszystko to sprawiło, że stał się niezwykle niepopularny na Kubie zwłaszcza wśród biednych i w klasie średniej.

Od 1952 roku wielu Kubańczyków protestowało przeciwko rządom Batisty. Zaraz po przewrocie studenci zorganizowali protesty przeciwko Batiście. Liderem protestów stał się wykładowca akademicki Rafael García Bárcena, został jednak szybko aresztowany. Spośród wielu grup opozycyjnych wobec rządów Batisty najmocniejszą pozycję uzyskało ugrupowanie skupione dookoła Fidela Castro.

Rządy skorumpowanej i represyjnej dyktatury Batisty obaliła rewolucja na czele której stanął Fidel Castro. 1 stycznia 1959 roku opuścił Kubę i udał się na emigrację. Początkowo trafił na Dominikanę, a następnie osiadł w Portugalii-za wikipedią

image

Kontrowersje: Che Guevara - bohater i szlachetny człowiek, czy bezwzględny morderca?

Kłamstwa Polskiego Radia na temat Che Guevary

https://www.cda.pl/video/4514633da

Jak wyglądało zabójstwo Che Guevary?

https://www.cda.pl/video/463618137/vfilm

Przemówienie Che Guevary w ONZ po zamordowaniu Patrice'a Lumumby polski lektor:


Świński numer USA - interwencja na Kubie. Historia Bez Cenzury - Amerykanie zrobili z Kuby burdel!


10 KŁAMSTW NA TEMAT CHE GUEVARY - Analiza "Do Rzeczy"


CHE GUEVARA - seria Wielcy rewolucjoniści, cały film


Tu omówiono - jest więcej na ten temat:

https://www.salon24.pl/u/adaptacjeslawekp/1141369,nathalie-cardone-hasta-siempre-che-guevara-bohater-czy-zbrodniarz

Różni wykonawcy pieśni Hasta Siempre:












Zobacz galerię zdjęć:

nauka historia
slawekp7
O mnie slawekp7

https://slawekp7.wordpress.com/

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka