44 obserwujących
754 notki
941k odsłon
  2459   3

Armia Nowego Wzoru - kontrowersje

Ostatnio debata wokół Armii Nowego Wzoru Przybrała na sile. Oto ukazała się na Jutupce wypowiedź Jacka Bartosiaka w której odnosi się on do tłitów Krzysztofa Wojczala. Ten z kolei zamieścił też swą refleksję. Miałem tu robić analizę ale tak mnie zmęczyło oglądanie enuncjacji Wojczala że po 22 minutach zapuściłem se 3 odcinek Andora. Głównym problemem Andora jest jego amerykańskość: wszystko robią tak jak w USA. Drugim problemem są retrospekcje a 3 ciemność. Wojczal zaś epatuje strumieniem świadomości którego nie da się słuchać. Nie ma tu ani idei przewodniej, ani analizy, ani syntezy. Z kolei Wolski z Kamizelą kompletnie się odklejają po staremu komentując zakup samolotów FA-50. Nie rozumieją ani funkcji tego samolotu, ani przyczyn jego zakupu. Ani sensu tego zakupu ani logiki. Nic kompletnie nie rozumieją.

[Przedstawiam nowy mix TikToków z wojny]

https://www.cda.pl/video/12020814b4 

Jarosław Kaczyński z kolei w końcu doczytał mojego bloga: słyszałem w reżimowej TV, uwolnionej z jarzma Jacka Kurskiego, jak komentował taktykę medialną totalnych: ich nawijka o demokracji to wprost kontynuacja propagandy PRL która określała się mianem sił demokratycznych, np Blok Demokratyczny w 1947 roku to kto to był? Piszę o tym od lat, a te enuncjacje Kaczora w oczywistym sposób są słuszne.

Zostaje zatem Bartosiak i jego wywód, który trwa tylko niecałą godzinę i jest konkretny. Co on tam zatem nawywijał?

Zasadniczą tezą jest konieczność oparcia się o Artykuł 5. Ani Wojczal, ani Wolski się ni odnoszą do tego założenia. Wolski jest kompletnie odklejony i opowiada o jakimś NATO i jego działaniach. W reakcji przedstawiam po raz kolejny obraz sytuacji: nie żadne NATO działa tylko kilka zainteresowanych krajów: My (ale bez totalnych), USA, Anglia i inne kraje regionu naszego. Drugim obozem są Niemcy, Francja, Hiszpania etc. Te kraje mają jak widać sztamę z Rosją i dlatego starają się działać na jej korzyść w miarę możliwości. I tu też zaliczamy totalnych: starania aby opóźnić sankcje, uczynić je jak najmniej dotkliwymi, wyjątki żeby były.Podobnie dostawy uzbrojenia: jak najmniej, jak najpóźniej itp. Kto jeszcze pamięta obietnice 5000 hełmów i szpitali polowych? Kto pamięta brytyjskie Herculesy omijające Niemcy w drodze na Ukrainę? Podobnie postulat zachowania jedności z UE oznacza, że mamy trzymać mordę w kuble i robić co nam Scholz każe, czyli nic. Dlatego Ukraina się utrzymała bo PiS robił Unii wbrew. I dobrze by było aby funkcjonariusze pisoscy przypominali na każdym kroku te fakty. O Zełenski pojechał po Niemcach:

https://twitter.com/Buckarobanza/status/1573045446406447106

Po tej dygresji wracam do Bartosiaka:

Armia Nowego Wzoru opiera się na konieczności oparcia się o Artykuł 5, przy czym przypominam że nie zakłada on żadnej akcji sojuszniczej wprost. Nie zakłada akcji zbrojnej. Jak uznają, że wystarczy malowanie kredkami to będą malować kredkami, o czym pisałem:

https://www.salon24.pl/u/smocze-opary/1212087,artykul-5

Bartosiak wskazuje natomiast słusznie, że pomogą nam jeżeli sami się pokażemy. Jeśli się złożymy w tydzień to nikt się nie ruszy. Niemcy i Francja mają po 300 czołgów i nie mają czym. Niemcy mają 80 Panzerhaubic 2000 jeszcze. Dalej mamy rolę USA: była mowa o różnych konstelacjach z Rosją ale obecnie największy problem to groźba wojny na Dalekim Wschodzie (Tajwan): w wypadku tej wojny USA nie dadzą rady na 2 fronty po prostu. Wolski tego nie uwzględnia a Wojczal to nie wiem bo odpadłem w 22 minucie.

Ale OK: nikt nie dyskutuje o Artykule 5. Może w ogóle powinniśmy odejść od niego i radzić sobie sami? Razem z Ukrainą damy radę. Trzymanie się Artykułu 5 oznacza, że musimy poczekać aż Rosja na nas napadnie. W innym razie nie wchodzi on w życie. Czyli nasze wojska muszą być oddalone od granicy: Rosja ma swobodę wyboru miejsca i czasu ataku. Czyli tak się musimy ustawić, żeby nie mogli nas załatwić pierwszym strzałem. Nie rozumie tego Cezary Gmyz. NATO miało 2 cele: obrona przed ZSRS raz i trzymanie za mordę armii niemieckiej dwa. Po II Wojnie bali się że Niemcom odbije, ale pozwolili im na budowę Bundeswehry, ale NATO miało ją kontrolować. Ma ona sztab generalny? Po upadku ZSRS NATO istniało siłą rozpędu bo podstawowy cel się rozmył. Teraz nie ma wspólnoty interesów w NATO co powoduje brak woli realizacji postanowień.

Dalej mamy finansowanie: ANW zakłada wydatki wojskowe na poziomie 2% budżetu co powoduje konieczność ustalenia priorytetów. Z czegoś trzeba zrezygnować. Nie jest też tak, że jak wszystko będzie priorytetem to wszystko zostanie zrealizowane priorytetowo. Obecne plany to jest nawet 5% więc inna rozmowa jest. Inne planowanie. Np. teraz te fregaty Miecznik przechodzą chociaż 8 miliardów złotych utopione w tych okrętach zamiast w rakietach przeciwpancernych, artylerii, rakietach przeciwlotniczych mogło przesądzić sprawę.

Lubię to! Skomentuj48 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo