15 obserwujących
126 notek
187k odsłon
  855   2

2% czy 25%? Ilu zaszczepionych umiera na covid?

Scena pierwsza - "Dawno, dawno temu, za górami , za lasami...

Zacznijmy od tła historycznego. Niemal rok temu, po informacji o możliwości dopuszczenia przez Europejską Agencje Leków pierwszych, zgłoszonych przez Pfizera i Modernę preparatów, w polskich mediach rozpoczęła się nasilona akcja...informacyjna powiedzmy. Jej motywem przewodnim było hasło: "szczepionki są skuteczne i bezpieczne". Hasło to powtarzane było we wszystkich mediach w nieskończoność:

"Szczepionki przeciwko Covid-19 są bezpieczne, skuteczne i przede wszystkim są środkiem chroniącym ludzi przed śmiercią - ogłaszał na początku grudnia Przewodniczący Rady Medycznej prof. Andrzej Horban.

https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C85253%2Cprof-horban-szczepionki-przeciwko-covid-19-sa-bezpieczne-i-skuteczne.html

W innej wypowiedzi zapewniał też, że: "Zaszczepieni przeciwko COVID-19 nie będą zarażali, bo nie będą zakażeni". (...) Istotą szczepienia jest wytworzenie takiego poziomu odporności, żeby człowiek nie był zarażony. W związku z tym należy odpowiedzieć krótko i zwięźle: nie - nie będą zarażali, bo nie będą zakażeni ". 

https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C783331%2Cprof-horban-zaszczepieni-na-covid-19-nie-beda-zarazali-bo-nie-beda-zakazeni

Niemal identyczne słowa wypowiadał w mediach prof. Gut. W jednej z wypowiedzi dla Radia24, pytany czy osoba zaszczepiona może być roznosicielem wirusa, stwierdził, że: „praktycznie nie”. "Najbardziej zakaźne jest wystąpienie objawów chorobowych, w związku z tym jeśli szczepionka chroni przed chorobą, to bardzo redukuje jakiekolwiek szanse przeniesienia. (...) po prostu nie dopuszcza do rozwoju takiego, żeby stwarzać zagrożenie dla innych"

https://www.rp.pl/swiat/art186261-prof-gut-osoba-zaszczepiona-praktycznie-nie-moze-byc-roznosicielem-wirusa

Jednak to ochrona przed hospitalizacją i zgonem była największą korzyścią jaką miały przynieść zapowiadane i wprowadzane wówczas szczepionki. Na stronach PZH do dzisiaj możemy odnaleźć informacje, że wszystkie dopuszczone przez EMA chronią przed hospitalizacją i  zgonem w 100%.

https://szczepienia.pzh.gov.pl/najlepsza-szczepionka-przeciw-covid-19-to-ta-ktora-masz-szanse-sie-zaszczepic/

"Europejska Agencja Leków postawiła twarde kryteria rejestracji, które musi spełnić lek (...) Szczepionka AstraZeneca w 100% chroni osób przed ciężkim przebiegiem choroby, powikłaniami i hospitalizacją z powodu COVID-19. Daje także 60% ochronę przed zachorowaniem – twierdził Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych w lutym, gdy wprowadzano szczepionkę Astry na polski rynek.

https://www.gov.pl/web/szczepimysie/szczepionka-astrazeneca--100-ochrona-przed-ciezkim-przebiegiem-covid-19

"Szczepionka Astra Zeneca nie jest „gorszego sortu” – mówił PAP biolog, dr hab. Piotr Rzymski z UM w Poznaniu. Dodawał, że: preparat AstraZeneca tak samo, jak szczepionki RNA Pfizera, czy Moderny w 100 proc. chroni przed ciężkim przebiegiem COVID-19 i hospitalizacją z powodu choroby."

https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C86162%2Cekspert-szczepionka-astrazeneca-nie-jest-gorszego-sortu-w-100-proc-chroni

Jeszcze w lipcu, ten sam dr hab. Piotr Rzymski, informował o wynikach swoich badań nad skutecznością szczepionek:

W naszym badaniu w pełni zaszczepieni pacjenci stanowili jedynie 0,15 proc. chorych na COVID-19 hospitalizowanych w czterech szpitalach objętych badaniem. To wskazuje, że szczepionki przeciw SARS-CoV-2 są w warunkach rzeczywistych wysoce skuteczne i chronią przed ciężkim COVID-19”. Proszę zauważyć, że nie ma tu mowy o ryzyku zgonów osób zaszczepionych a jedynie o ryzyku ich hospitalizacji z powodu covid-19.

https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C88576%2Cpolskie-badania-potwierdzaja-ze-szczepienia-skutecznie-chronia-przed-ciezkim

Scena druga - Ministerstwo Zdrowia wkracza do akcji

Do końca września Ministerstwo Zdrowia w zasadzie milczało. Nikt nie wiedział, czy osoby zaszczepione chronione są w 100% - jak zapewniało środowisko medyczne w mediach, czy też może: "wymierają masowo, częściej niż nieszczepieni" - jak głosili niektórzy piewcy "nowej apokalipsy" w mediach społecznościowych. Można przypuszczać jedynie, że Ministerstwo nie chciało jakimikolwiek informacjami o zgonach psuć nastroju licznie zgłaszającym się do punków szczepień, szykującym się na wakacje i "powrót do normalności" rodakom .

Dopiero 1 października, gdy widomym było, że szczepienia stanęły,  Ministerstwo Zdrowia przekazało pierwszy komunikat o skali zgonów na covid wśród osób zaszczepionych. Z tego komunikatu dowiedzieliśmy się, że od czasu rozpoczęcia szczepień drugą dawką, w związku z Covid-19 zmarło w Polsce 39 614 chorych a 719 wśród nich to były osoby zaszczepione. Według MZ oznaczało to, że zaszczepieni stanowili 1,815 proc. wszystkich zmarłych z powodu Covid-19. Jak widzimy, pierwszy komunikat MZ był "nieco" bardziej pesymistyczny w kwestii skuteczności szczepień niż wcześniejsze zapowiedzi i badania dr hab. P. Rzymskiego.

Lubię to! Skomentuj40 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale