Zmarł Ryszard Szurkowski, największy polski kolarz w historii

Na zdjęciu archiwalnym z 22.05.1975 r.: Ryszard Szurkowski na Stadionie X-lecia w Warszawie, podczas XXVIII Wyścigu Pokoju, fot. PAP/Zdzisław Matuszewski
Na zdjęciu archiwalnym z 22.05.1975 r.: Ryszard Szurkowski na Stadionie X-lecia w Warszawie, podczas XXVIII Wyścigu Pokoju, fot. PAP/Zdzisław Matuszewski

W wieku 75 lat zmarł Ryszard Szurkowski, najbardziej utytułowany polski kolarz w historii i jeden z najwybitniejszych polskich sportowców. 

Szurkowski w 1973 roku został mistrzem świata, dwukrotnie (1972, 1976) wywalczył olimpijskie srebro w jeździe drużynowej na czas, cztery razy (1970, 1971, 1973 i 1975) wygrał Wyścig Pokoju. Powszechnie uważano go za najlepszego zawodnika-amatora na świecie.


Interesowały się nim czołowe grupy zawodowe, m.in. belgijska Molteni, w której występował słynny Eddy Merckx, ale w tamtych czasach kolarze z bloku państw socjalistycznych nie mieli możliwości przejść na zawodowstwo.

Po zakończeniu kariery Szurkowski z sukcesami prowadził kadrę narodową (1984-88). W 1985 roku jego podopieczny Lech Piasecki wygrał Wyścig Pokoju i został mistrzem świata, a trzy lata później w igrzyskach olimpijskich w Seulu biało-czerwoni sięgnęli po srebro w wyścigu drużynowym.

Ryszard Szurkowski
Ryszard Szurkowski podczas prezentacji trasy wyścigu kolarskiego Tour de Pologne w Pruszkowie w 2017 roku, fot. PAP/Bartłomiej Zborowski.

Szurkowski był twórcą pierwszej w Polsce kolarskiej grupy zawodowej Exbud (1988-89), dyrektorem polskiej części Wyścigu Pokoju, a także prezesem Polskiego Związku Kolarskiego (2010-11).

W plebiscycie na najlepszego sportowca Polski XX wieku zajął drugie miejsce, za Ireną Szewińską. Ma najwyższe odznaczenia państwowe, w tym Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Od dwóch i pół roku był częściowo sparaliżowany i walczył o powrót do pełnej sprawności. Jego dramat wydarzył się 10 czerwca 2018 roku podczas wyścigu weteranów w Kolonii. Tuż przed Polakiem przewróciło się dwóch kolarzy, a on sam upadł na twarz. Doznał uszkodzenia rdzenia kręgowego i czterokończynowego porażenia. Ponadto miał uszkodzoną czaszkę, połamaną w kilku miejscach szczękę, zdeformowany nos, wyrwaną wargę. W Niemczech przeszedł kilka operacji kręgosłupa i twarzy. Tam rozpoczął rehabilitację, którą kontynuował w kraju.

Ryszard Szurkowski
Ryszard Szurkowski podczas spotkania z kibicami przed wyścigiem GranFondo Poznań w 2019 roku, fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk.

Długo ukrywał przed opinią publiczną tę historię. Postanowił zabrać głos dopiero po pięciu miesiącach, gdy okazało się, że koszty leczenia przekraczają możliwości rodziny. Szurkowski zmarł w szpitalu w Radomiu - poinformowała jego żona żona Iwona Arkuszewska-Szurkowska.


ja


Lubię to! Skomentuj47 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport