2 obserwujących
10 notek
9274 odsłony
  591   0

Kolejny tydzień realnej walki CBA z przestępstwami godzącymi w nasz kraj

CBA
CBA

Centralne Biuro Antykorupcyjne z determinacją śledzi nadużycia i przestępstwa, które narażają Skarb Państwa na gigantyczne straty. W minionym tygodniu CBA doprowadziło do szeregu zatrzymań, które mają związek z oszustwami na ogromną skalę.

Centralne Biuro Antykorupcyjne w mijającym tygodniu zatrzymało w sumie 17 osób, wobec których istnieją poważne podejrzenia popełnienia przestępstw o charakterze gospodarczym.

We wtorek, 23 stycznia br. funkcjonariusze katowickiej Delegatury CBA doprowadzili do zatrzymania 8 osób w sprawie dotyczącej m.in. zorganizowanej grupy przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw polegających na powoływaniu się na wpływy w służbach specjalnych. Zatrzymani oszuści nie tylko podawali się za funkcjonariuszy służb, ale także powoływali się na wpływy w SKW, ABW, CBA oraz innych instytucjach państwowych m.in. Policji, ministerstwach czy urzędach celno-skarbowych. Dzięki osiągnięciu przekonania o posiadaniu przez nich takich wpływów pośredniczyli w załatwieniu spraw w zamian za korzyści majątkowe albo ich obietnicę.

Jak informuje CBA, sposób działania grupy przestępczej w jednej ze spraw wyglądał w następujący sposób: zatrzymani mieli spowodować wstrzymanie i nieprowadzenie wobec spółki jakichkolwiek czynności kontrolnych przez organy skarbowe jak również roztoczenie nad spółką tzw. „parasola ochronnego” służb w zamian za zatrudnienie wskazanych osób. Grupa stosowała wyrafinowane metody oszustwa. Z szacunków CBA wynika, że grupa mogła wyłudzić kilkadziesiąt milionów złotych ze spółek Skarbu Państwa i innych instytucji. Przestępcy prowadzili swoją działalność w okresie od lipca 2015 roku do grudnia 2017 roku. Niewykluczone, że w związku z tą sprawą dojdzie do dalszych zatrzymań, a lista zarzutów znacznie się powiększy.

W środę, 24 stycznia zatrzymane zostały 4 osoby ze ścisłego kierownictwa mieleckiej spółki akcyjnej z branży produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych. Zdecydowane działania Centralnego Biura Antykorupcyjnego zapobiegły wyłudzeniu ponad 27,7 mln zł dotacji od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Zatrzymań dokonali agenci z Delegatury CBA w Rzeszowie. Jak informuje Biuro, wśród zatrzymanych są Robert Ch. współwłaściciel i obecny prezes zarządu spółki, byli prezesi Łukasz M. i Tadeusz S. oraz Jerzy B. – były prokurent i członek rady nadzorczej.

Z ustaleń śledczych wynika, że oszuści usiłowali wyłudzić ponad 27,7 mln zł od PARP na - według nich - wysokospecjalistyczny projekt produkcji struktur lotniczych. Sprawa dotyczy lat 2013-2014, kiedy to przedstawiciele spółki złożyli wniosek o wielomilionową dotację, który zawierał szereg nierzetelnych i nieprawdziwych informacji o udziale w realizacji projektu m.in. znanych firm lotniczych, politechniki, uniwersytetu oraz innych instytucji naukowo-badawczych. Niestety mimo nieprawdziwych danych dotyczących kosztów przeprowadzonych prac oraz wartości projektu, fikcyjny wniosek trafił do PARP i na jego podstawie na początku 2014 roku wypłacono w dwóch transzach blisko 10 mln zł. 

Dodatkowo Łukasz M., były prezes usiłował wyłudzić z banku promesę kredytową dotyczącą deklaracji banku na udzielenie kredytu inwestycyjnego w kwocie 30 mln zł.

Do kolejnej akcji CBA doszło w czwartek, 25 stycznia br., gdy agencji CBA zatrzymali 3 osoby w związku z wystawianiem i używaniem w ramach zorganizowanej grupy przestępczej faktur VAT poświadczających nieprawdę, a także legalizowaniem środków pieniężnych pochodzących z przestępstw. Zatrzymani to przedsiębiorcy pochodzenia wietnamskiego działających w branży tekstylnej w Wólce Kosowskiej. Z ustaleń śledczych wynika, że mogło dojść do ogromnych oszustw w fakturach oraz „prania pieniędzy” na szeroką skalę. Jak informuje CBA może chodzić o kwoty: 13 mln zł z tytułu fikcyjnych faktur oraz wprowadzenia do legalnego obrotu ponad 67 mln zł z nielegalnych źródeł. Kwoty te mogą się zwiększyć, gdyż czynności prowadzone przez Biuro trwają. Zatrzymane osoby usłyszały zarzuty w Prokuraturze Okręgowej w Łodzi.

Koniec tygodnia – piątek, 26 stycznia br. – przyniósł zatrzymanie 2 osób, które wyłudziły 2 mln zł z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości na stworzenie programu antywirusowego. Zatrzymani przez funkcjonariuszy krakowskiej delegatury CBA to dwaj prezesi spółki Laboratorium MSF. Z ustaleń śledczych wynika, że zatrzymane osoby od samego początku nie zamierzały stworzyć odpowiedniego oprogramowania, chroniącego komputery przed złośliwym oprogramowaniem, a ich jedynym celem było wyłudzenie pieniędzy z PARP. Zatrzymani we wnioskach do Agencji podali nieprawdziwe informacje dotyczące kosztów projektu. Na podstawie fałszywej dokumentacji złożonej w PARP zatrzymani otrzymali dofinansowanie do projektu w kwocie 2 mln zł. Jak informuje CBA, zatrzymani usłyszą zarzuty oszustwa i wyłudzenia znacznej kwoty pieniędzy na szkodę PARP.

Miniony tydzień jasno pokazuje, że działania Centralnego Biura Antykorupcyjnego przynoszą wymierne efekty.

Stanisław Żaryn

Autor jest rzecznikiem prasowym Ministra Koordynatora Służb Specjalnych

Lubię to! Skomentuj24 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka