161 obserwujących
4657 notek
4784k odsłony
  674   2

Magia

Wysłannik Departamentu Stanu USA, Derek Chollet będzie dziś z naszymi władzami omawiał również wspólne akcje na rzecz demokracji i wolności słowa. Poza bezpieczeństwem energetycznym, zagrożonym przez rurociąg Nord Stream 2.

Jest raport o praworządności w państwach członkowskich UE. Wiele państw podjęło reformę sądownictwa wzmacniając niezależność sędziów. Jest jednak też kilka takich, które znacząco uszczupliły ich suwerenność. Należy do nich Polska. To opinia wyrażona po francusku.

Jest i druga. Po polsku. TSUE nie nałożyło żadnego nakazu na pierwszą Prezes SN. Tak utrzymuje rzecznik Sądu Najwyższego. Po ogłoszeniu wyroku, w którym Izbę Dyscyplinarną uznano za nielegalną. Podobnie zresztą brzmi tenor rządowych reakcji. Nasza praworządność zatem, w mniemaniu naszych czynników oficjalnych, jest bez zarzutu. Tymczasem Komisja Europejska dała nam czas do 16 sierpnia na wykonanie wyroku. Potem będą finansowe kary. Wedla Anity Czerwińskiej rząd nie przewiduje takiej sytuacji.

Bezpieczeństwo energetyczne może jednak być zagrożone. Kiedy bowiem Niemcy otrzymają gaz z rury na Bałtyku, przestaną zależeć od tej, która biegnie przez Polskę i Rosja będzie ją mogła wyłączyć. Jest już jednak po herbacie. Z takim przesłaniem przybywa Derek Chollet.

Budowa drugiej nitki gazociągu do Niemiec, biegnącej w założeniu przez Polskę a zastąpiona potem przez Nord Stream, została zablokowana właśnie u nas. Nie podobał się naszym prawicowym politykom, mającym wtedy wpływ na władze, pomysł ominięcia Ukrainy, rozważany przez Gazprom. Jeszcze bardziej im przeszkadzał światłowód, towarzyszący rurociągowi. Wedle nich, poza sterowaniem pompami gazu, Moskwa mogła nim przesyłać do Berlina tajne sygnały.

Magiczny sposób myślenia dalej tkwi w świadomości tej części społeczeństw, które są zakażone brakiem zaufania do nauki. To odwieczny problem. Jednym z przejawów tego jest wiara w międzynarodowe spiski. Antyokcydentalizm, przekonanie o nikczemności bezbożnego Zachodu, jest wirusem mentalności, który zaraz po antysemityzmie najczęściej trapi ludy Europy. W kosmos latają już turyści. Musi więc wzmocnić się przeciwwaga.

Tendencja do zachowania równowagi w polityce prowadzi też nawiązywania międzynarodowych więzi. Przykładem jest alians ultraprawicowych partii w PE. Uzyskuje się w ten sposób odpowiedź na tendencje liberalne. To podobnie jak z moralnością. Jak pisze Richard Dawkins, najwięcej przestępstw w USA notują stany, w których najwięcej mieszkańców deklaruje religijność.

Ciekawe, czy się w tym połapie Derek Chollet? Wszak jego ojczyzna leży najdalej na zachodzie. Tam wprawdzie analizują wszystko, ale to my jesteśmy ostatnio przeciwnym biegunem, którego istnienia u siebie oni już pewnie nie pamiętają.


Lubię to! Skomentuj33 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka