9 obserwujących
41 notek
68k odsłon
2536 odsłon

Patologie zatrudnienia w polskich szpitalach

Szpital przy ul. Niskiej w Tomaszowie Mazowieckim, zdj.: WrS.tm.pl, CC BY-SA 4.0
Szpital przy ul. Niskiej w Tomaszowie Mazowieckim, zdj.: WrS.tm.pl, CC BY-SA 4.0
Wykop Skomentuj27

Inna możliwością jest sięgnięcie do rozmów z autorką w mediach. Tutaj wymienię tylko wywiady w „Nowym Obywatelu” oraz Radiu TOK FM. Najnowszy z nich dotyczy książki Katarzyny Dudy „Kiedyś tu było życie, teraz jest tylko bieda. O bohaterach transformacji”, opublikowanej przez Instytut Wydawniczy „Książka i Prasa”. Lektura tej ostatniej pracy jeszcze przede mną, myślę jednak, że będzie to bardzo cenna pozycja. A tymczasem polecę zainteresowanym swój tekst o innej ważnej książce dotyczącej transformacji, którą jest „Ziemia jałowa. Opowieść o Zagłębiu” autorstwa Magdaleny Okraski.

Bardzo się cieszę, że są w Polsce takie osoby jak Katarzyna Duda. Chciałbym też wyrazić solidarność z paniami, których sytuację opisuje raport (również na podstawie niewspomnianych tu jeszcze analiz Najwyższej Izby Kontroli). Nie możemy w ten sposób oszczędzać na ich pracy. To szkodzi zarówno im samym, jak też pacjentkom i pacjentom, którzy cierpią z powodu nieprzestrzegania norm higienicznych i żywieniowych.

Na szczęście ostatnio sytuacja nieco się poprawia, a to na skutek działań Prawa i Sprawiedliwości. Stali czytelnicy i czytelniczki tego bloga domyślają się niewątpliwie, że bardzo daleko mi do PiS, ale trzeba docenić to, co dobre. A Katarzyna Duda pisze tak: „Wskutek wejścia w życie ustawy o minimalnej stawce godzinowej z dniem 1 stycznia 2017 roku liczne instytucje publiczne, które przed laty zdecydowały się na outsourcing usług pomocniczych, powzięły decyzje o rezygnacji ze współpracy z firmami zewnętrznymi i o powrocie do własnej obsługi. W wyniku wprowadzenia nowelizacji zlecanie usług na zewnątrz przestało być dla nich opłacalne”.

*

[1] Katarzyna Duda jest również autorką opracowania z 2016 roku, które nosi tytuł „Outsourcing usług ochrony oraz utrzymania czystości w instytucjach publicznych”. Więcej o samym Ośrodku – tutaj. Warto zwrócić uwagę, że jego urodzony w XIX-wiecznym Wrocławiu patron był gorliwym socjalistą, założycielem Powszechnego Niemieckiego Związku Robotników. Ten ostatni już po śmierci Lassalle’a dał początek Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej Niemiec, a w konsekwencji – istniejącej do dziś partii SPD.

Tekst ukazał się wcześniej na moim fanpage’u.

Wykop Skomentuj27
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo