Romuald Szeremietiew Romuald Szeremietiew
579
BLOG

Bunty chłopskie

Romuald Szeremietiew Romuald Szeremietiew Polityka Obserwuj notkę 19

image

31 stycznia 2024 r., obserwujemy wielką manifestację rolników w Brukseli przed siedzibą Parlamentu Europejskiego. Protestują wobec rosnących kosztów wynikających m.in. z Zielonego Ładu instalowanego w Europie przez unijnych lewicowych fanatyków klimatycznych.

Niemcy, Polska, Portugalia, Włochy, Hiszpania, Holandia, Belgia czy Francja - m.in. w tych krajach w ostatnich dniach odbywają się wielkie protesty rolników. Zwłaszcza we Francji, gdzie rolnicy budowali barykady i prowadzili "oblężenie Paryża".

Rolnicy w całej Europie protestują przeciwko wzrastającym kosztom produkcji i importowi taniej żywności. Sprzeciwiają się unijnemu faworyzowaniu ukraińskich przetwórców, a zwłaszcza są przeciw europejskiej polityce klimatycznej, która zagraża ich rolniczej egzystencji. Widać, że rolnicy buntują się przeciwko Unii.

..............................

Dokładnie w 1524 r., 500 lat temu, wybuchła „wojna chłopska”  Bauernkrieg – największe powstanie chłopskie w dziejach Niemiec. Do wybuchu doprowadziły drastycznie podniesione należności pańszczyźniane. Na chłopów nakładano nowe podatki, cła i czynsze, zobowiązano ich także do odrabiania pańszczyzny. Wprowadzano podziały gruntów, które skutkowały coraz mniejszymi dochodami uprawiających je chłopów. Nakładane na najmniejszych wytwórców wysokie podatki tylko pogarszały i tak złą sytuację gospodarczą.

Problemy gospodarcze, częste nieurodzaje i nacisk panów feudalnych wpędzały chłopów w poddaństwo, które skutkowało kolejnymi zobowiązaniami i opłatami. Prawo było przez rządzących interpretowane dowolnie lub całkowicie ignorowane. Respektowane dotąd prawa drwali, rybaków, myśliwych i rolników zostały uznane za nieważne. Niemieccy książęta, baronowie, rycerze po ustaniu wojen zaborczych stracili główne źródło dochodu – łupy i zaczęli łupić własnych poddanych.

Opracowania historyczne mówią o buncie nie tylko chłopstwa, ale ogólnie ludzi z niższych warstw społecznych. Dlatego używane jest też określenie Revolution des gemeinen Mannes (rewolucja zwykłych ludzi).  

Walki  trwały do 1526 r., bunt został zduszony, ale skutki gospodarcze wynikające ze śmierci tysięcy chłopów były bardzo poważne i zadecydowały o tym, że Niemcy nie stanowiły odtąd poważnej siły.  Ziemie Cesarstwa, nazywanego przez historyków I Rzeszą, znalazły się w stanie chaosu,  powstawały coraz mniejsze organizmy państwowe, w pewnym okresie było ponad 300 państw niemieckich. Mocarstwo (II Rzesza niemiecka) powstało dopiero w końcu XIX w. Stworzone przez peryferyjne Prusy, które podporządkowały sobie liczne państwa niemieckie. Prusy zbudowały swą siłę na zagrabionych ziemiach I Rzeczpospolitej (zabór pruski) i gdzie buntu chłopskiego nie było.
...................................
Chłopi nie buntowali się bez powodu. Do buntu dochodziło kiedy przebrała się miara niesprawiedliwości narastających przez dłuższy czas. Panowie niemieccy mieli lancknechtów do tłumienia buntu, a nie uchroniło to I Rzeszy przed upadkiem. Panowie klimatyczni z UE „lancknechtów” nie mają. Nie mają armii europejskiej, a Bundeswehra nie wiele jest warta. Wkrótce odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego, czy trzęsący dziś Unią Europejską lewo-liberałowie utrzymają swoją pozycję?

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka