Romuald Szeremietiew Romuald Szeremietiew
878
BLOG

Hiszpan potrafi!

Romuald Szeremietiew Romuald Szeremietiew Wojsko Obserwuj temat Obserwuj notkę 40

W Hiszpanii 1 grudnia br. rząd uchwalił „Strategię Bezpieczeństwa Narodowego 2017”. Nowa strategia została wcześniej zaakceptowana przez Narodową Radę Bezpieczeństwa odpowiedzialną za koordynację polityki rządowej w zakresie bezpieczeństwa.

W nowej strategii dokonano krytycznego przeglądu założeń strategicznych z obowiązującej dotąd strategii z 2013 r. odnoszących się do takich zagrożeń i wyzwań w sferze bezpieczeństwa państwa jak terroryzm oraz wszelkiego rodzaju niebezpieczeństwa dla infrastruktury krytycznej. Na plan pierwszy wysunięto zagrożenie terroryzmem, szczególnie ze strony islamu, przejawiającego się w różnych koncepcjach "świętej wojny” (Dżihadu) prowadzonej przez fundamentalistów muzułmańskich.

Strategia wskazuje na piętnaście zakreów działania państwa w obszarze bezpieczeństwa narodowego. Zajmuje się obroną narodową, walką z terroryzmem, zwalczaniem zorganizowanej przestępczości, powstrzymywaniem proliferacji broni masowego rażenia, działaniami kontrwywiadowczymi. Następnie bezpieczeństwem w cyberprzestrzeni, oraz bezpieczeństwem żeglugi, przestrzeni powietrznej, kosmosu, infrastruktury krytycznej, ekonomicznym oraz bezpieczeństwem finansowym i energetycznym państwa. Wreszcie pojawia się zarządzanie migracją ludności i zarządzanie kryzysowe w razie sytuacji kryzysowych oraz katastrof, a także bezpieczeństwo w kontekście możliwych epidemii oraz pandemii i ochrona środowiska.

Prace nad nową strategia trwały jedenaście miesięcy - decyzja o uruchomieniu prac została podjęta przez Narodową Radę Bezpieczeństwa w styczniu 2017 r. Na podkreślenie zasługuje fakt, że prace były prowadzone w trudnym dla Hiszpanii czasie kryzysu w związku z niepodległościowymi aspiracjami Katalonii i sierpniowymi zamachami terrorystycznymi w Barcelonie i Cambrils.  

W pracach nad strategią uczestniczyły wszystkie ministerstwa, służby tajne, eksperci rządowi i ze środowisk pozarządowych. Strategia powstała po przeprowadzeniu konsultacji politycznych i na bazie konsensusu głównych hiszpańskich partii politycznych, także opozycyjnych.

Poprzednia strategia, jak wspomniano wyżej, została przyjęta w Hiszpanii 31 maja 2013 roku.

image

Na zdjęciu (Defence24) hiszpański „macierewicz”, czyli minister obrony Hiszpanii María Dolores de Cospedal García.

A co tymczasem w Polsce? Zaglądamy na stronę naszego MON. Otwieramy zakładkę „Dokumenty”, a tam dział „Planowanie obronne”. Znajdujemy slajd pt. HIERARCHIA ZASADNICZYCH, NARODOWYCH DOKUMENTÓW DOTYCZĄCYCH OBRONNOŚCI. Jako główne dokumenty MON wskazuje:  „Strategię Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej” – zatwierdzoną 5 listopada 2014 r. przez prezydenta Bronisława Komorowskiego na wniosek Prezesa Rady Ministrów Ewę Kopacz oraz przyjętą w dniu 9 kwietnia 2013 r przez Radę Ministrów (premierem był Donald Tusk). „Strategię Rozwoju Systemu Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej  - 2022”.  

image

Cóż, Hiszpan potrafi, a Polak?

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo