Blog
SZKLARNIA
r.szklarz
r.szklarz O świecie i o gospodarce
2 obserwujących 112 notek 94923 odsłony
r.szklarz, 6 czerwca 2017 r.

Płaca minimalna wzrośnie o 4%. To dużo, czy mało?

271 9 0 A A A

Według nieoficjalnych jeszcze doniesień, płaca minimalna ma wzrosnąć od 1 stycznia 2018 r. z 2000 zł do 2080 zł brutto, czyli o 4 proc. Dla porównania w tym roku wzrosła ona o 150 zł z 1850 do 2000 zł. 


Biorąc pod uwagę wskaźnik inflacji wynoszący około 2 proc. to jest podwyżka stosunkowo wysoka. Oznacza, że za minimalne wynagrodzenie będzie można kupić statystycznie więcej dóbr i usług. Ocena płacy minimalnej pod kątem wyłącznie wzrostu cen jest moim zdaniem jednak błędna i lepiej porównać ją do dynamiki gospodarki. 


Produkt Krajowy Brutto (PKB) Polski rośnie obecnie w tempie około 4 proc. rocznie. Oznacza to, że płaca minimalna w przyszły roku wzrośnie w tym samym tempie, co produktywność naszej gospodarki. To znaczy, że, teoretycznie, najmniej zarabiający Polacy dostaną podwyżkę proporcjonalną ze wzrostem ich produktywności - czyli dostaną więcej o tyle, o ile więcej sami wyprodukują. 


Nadal jednak ocena ta jest prawdziwa wyłącznie przy założeniu, że nie zmienia się liczba pracujących. Wiemy jednak, że Polska gospodarka w ostatnim roku urosła także dlatego, że po prostu więcej ludzi pracuje i wypracowuje dochód narodowy. W pierwszym kwartale 2017 r. roczny wzrost zatrudnienia wyniósł 1,7 proc. Jeżeli także w nadchodzącym roku liczba Polaków, którzy podejmą zatrudnienie także wzrośnie w tym samym tempie, a gospodarka będzie rozwijać się zgodnie z założeniami, oznaczać to będzie, że wzrost płacy minimalnej będzie nieznacznie wyższy niż wzrost produktywności statystycznego Polaka. Nadal jednak wzrost obu wartości będzie porównywalny, co oznacza, że wzrost płacy minimalnej na poziomie 4 proc. jest oparty na racjonalnych przesłankach i dostosowany do realiów polskiej gospodarki. 

Opublikowano: 06.06.2017 14:56.
Autor: r.szklarz
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Absolwent SGH i Uniwersytetu Marmara w Stambule. Zainteresowany ekonomią i sprawami międzynarodowymi, szczególnie Bliskim Wschodem. Treść notek nie odzwierciedla poglądów i opinii redakcji -- żadnej redakcji.

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Generalnie według ekspertów lwia cześć luki VAT to szara strefa, czyli właśnie zwykła...
  • Co za bzdura. Wystarczy spojrzeć na mapę zniszczeń przygotowaną przez Lasy Państwowe, by...
  • Wystarczyłoby, aby nasza własna straż graniczna zaczęła przestrzegać naszego własnego...

Tematy w dziale Gospodarka