84 obserwujących
1188 notek
1259k odsłon
150 odsłon

Polska "zamraża" ustawę o IPN

Wykop Skomentuj3

Nienawidzę mieć racji.

Ostrzegałem przed katastrofą i podawałem sposoby na jej uniknięcie. Proste - przyznać sie do pomyłki i wycofać, uprzedzając nieuchronną porażkę. Przyznać się odważnie do błędu, naprawić skutki, wycofać nieszczęsną ustawę.

Pisałem:

Drogi PiSie, skoro już zrozumiałeś, że uchwaliłeś głupią ustawę i przygotowujesz sie do jej wycofania zrób to przynajmniej dobrze choć raz - nie cichcem, pokątnie i zwalając winę na innych, tylko - otwarcie, szczerze, publicznie i głośno przyznając sie do winy bez wykrętów.

I bez tego tchórzliwego i pogardliwego jednocześnie "jeśli ktoś się poczuł urażony". Ja wiem, że odwaga i branie odpowiedzialności nie leżą w waszym charakterze, że najlepiej czujecie się, gdy możecie być tchórzliwymi su asekurantami, ale postarajcie się chociaż ten jeden raz.

https://www.salon24.pl/u/tekstykanoniczne/846545,drogi-pisie

A kilka dni wcześniej:

 przegrane pozycje poddaje się. Im szybciej tym lepiej.

Teraz dowiaduję sie, że to co Polska mogła zrobić z własnej woli, przejmując inicjatywę i zapobiegając porażce robi pod dyktat, zapowiadając, że - nie wiadomo na jakiej podstawie - prawo nie będzie stosowane:

Polish Government Freezes Enforcing New Holocaust Law at Israel's Request, Jerusalem Claims

Polish delegation to arrive in Israel soon to work on comprise to contentious legislation that some say whitewashes Poland's role in the Holocaust.

Poland’s Justice Minister Zbigniew Ziobro, who also serves as the country's chief prosecutor, announced Saturday that the government would not open criminal proceedings against those found breaking the new Holocaust law until Poland’s constitutional court reaches a decision on the legislation.

https://www.haaretz.com/israel-news/poland-freezes-enforcing-new-holocaust-law-at-israel-s-request-1.5846469

Parafrazując: Mogliście wybrać honor i uniknąć klęski. Wybraliście hańbę, a klęski i tak nie unikniecie.

Szkody, które przegłosowanie ustawy przyniosło są być może nie do naprawienia - dalszy upadek prestiżu Polski na zewnątrz i obudzenie demonów antysemityzmu wewnątrz. 

Jedyne, co dzisiaj napawa optymizmem, to przegłosowane jednogłośnie w Radzie Bezpieczeństwa zawieszenie broni w Syrii i, być może, nadzieja na zakończenie cierpień ludności cywilnej w tej wojnie.  

Wykop Skomentuj3
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka