Tomasz Sakiewicz Tomasz Sakiewicz
436
BLOG

NIEMCY CHCĄ UPADKU UKRAINY

Tomasz Sakiewicz Tomasz Sakiewicz Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 5

Projekt podziału stref wpływów pomiędzy Rosję i Niemcy nie jest ani nowy, ani nieznany. Sięga czasów kongresu wiedeńskiego. Bardzo ważnym elementem, jeżeli nie jedynym istotnym, konferencji z lat 1814–1815 było podporządkowanie sobie narodów Europy Wschodniej. Prusy, a potem Niemcy z Rosją solidarnie dusiły wszelkie aspiracje tych narodów. Zgodna współpraca zakończyła się wraz z wybuchem I wojny światowej. Imperialna Rosja i imperialne Niemcy nie mając już więcej możliwości poszerzania swoich wpływów, zaczęły wojnę o już podporządkowane terytoria. Doszło do sytuacji, która mogła śnić się tylko polskim wieszczom: Rosja została pokonana przez Niemcy, a Niemcy przez kraje Zachodu. Niemało w tym było sprytu i męstwa polskich żołnierzy i przywódców. Obydwa imperia upadły, a w ich miejsce powstało wiele niepodległych republik. Republiki na wschodzie zostały zduszone przez atak czerwonej Rosji, co skończyło się ogromną tragedią mieszkających tam Ukraińców i Polaków. Wielki głód pochłonął miliony ofiar na Ukrainie. Niemcy wspierały atak Sowietów, blokując dostawy broni dla Polski. Mimo to wojska polskie z oddziałami ukraińskimi i wsparte węgierskimi dostawami obroniły Europę.

Pokój udało się utrzymać do 1939 roku, kiedy to stalinowska Rosja i hitlerowskie Niemcy ponownie rozpętały wojnę, napadając na nasz kraj. Ciągłość polityki niemiecko-rosyjskiej była tu zdumiewająca. Wzrosła jedynie brutalność agresorów.

Porozumienie bandyckich państw utrzymało się zaledwie dwa lata i wkrótce zaczęły one ze sobą wojnę. Niemcy hitlerowskie upadły, ale Rosji nie tylko nie ukarano za współpracę z Hitlerem i rozpętanie nowej wojny, lecz także obdarowano ją połową Europy. O ile Niemcy przegrały wojnę militarnie, to Rosja nie wytrzymała rywalizacji gospodarczej i niestety dopiero prawie pół wieku po zakończeniu wojny się rozpadła.

Zarówno Niemcy, jak i Rosja już w latach 90. postanowiły wrócić do odbudowy swoich stref wpływów. Niemcy wykorzystywali do tego narzędzia gospodarcze, fundacje, media, agenturę, a Rosja uzależnienie energetyczne, ale przede wszystkim przemoc. Słaba i zdemoralizowana armia rosyjska potrzebowała dwóch wojen, żeby doprowadzić do odzyskania kontroli nad

niewielką Czeczenią. Zamordowano przy tym ćwierć miliona osób. W 2008 roku Rosja napadła na Gruzję, w 2010 roku zabito polskiego prezydenta i prawie sto towarzyszących mu osób, a w 2014 roku najechała na Ukrainę. Przez cały ten czas Niemcy wspierały Rosję, robiły z nią interesy i nawet stworzyły projekt całkowitej kontroli przez Moskwę i Berlin nad dostawami gazu do Europy. Jednocześnie polityka klimatyczna Niemiec prowadziła do uzależnienia od rosyjskich dostaw źródeł energii. To ostatecznie miało doprowadzić do podziału całej Europy pomiędzy Rosję i Niemcy. Plan zaczęto przeprowadzać w połowie ubiegłego roku wraz z zakończeniem prac technicznych nad Nord Steram 2. Na granicy z Białorusią rozpoczęła się operacja „Śluza”, do Polski wrócił Donald Tusk, który miał obalić rząd, a Rosjanie zaczęli gromadzić znaczne siły wokół Ukrainy. Problem w tym, że Polacy nie dali się zgnieść mimo sankcji ekonomicznych i ataku na granice. Rosjanom poszło jeszcze gorzej. Ich armia w polu została po prostu pobita przez Ukraińców. Sukcesy odnosi jedynie w masakrze ludności cywilnej. Ale plan niemiecko-rosyjski działa dalej. Niemcy ciągle czekają na upadek Ukrainy i upadek polskiego rządu.


Tekst pochodzi z najnowszego tygodnika "Gazeta Polska" nr. 12, data: 23.03.2022.


Autor Bajek dla Marysi i Alicji, współautor książek Układ i Flaki z nietoperza oraz Partyzant wolnego słowa. www.gazetapolska.pl www.niezalezna.pl www.GPCodziennie.pl  www.TelewizjaRepublika.pl ur.31.12.1967. W latach osiemdziesiątych działał w ruchu Oazowym i Muminkowym opiekującym się dziećmi z upośledzeniem umysłowym. Uczestnik organizacji opozycyjnych, w tym konspiracyjnych struktur w liceach na warszawskim Żoliborzu, Ruchu Katolickiej Młodzieży Niepodległościowej, NZS wydział psychologii. Współpracownik ukazujących się w drugim obiegu "Słowa Niepodległego" i "Wiadomości Codziennych". W 1989 r. współzałożyciel ZChN. Wycofał się z polityki w 1991 i zajął dziennikarstwem. 1991-1992 dziennikarz "Nowego Świata", 1992 założyciel "Gazety Polskiej", następnie wieloletni szef działu ekonomicznego, a potem krajowego. Od 2005 r. redaktor naczelny. Prowadził wiele audycji w Polskim Radiu i TVP, w tym "Pod prasą, "Rozmowy Jedynki", "Trójka po trzeciej". Od 2011 red. nacz. Gazety Polskiej Codziennie, współzałożyciel Telewizji Republika.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka