13 obserwujących
102 notki
217k odsłon
  2250   0

Minister Błaszczak i szefowie Inspektoratu Uzbrojenia MON do dymisji

Obecny szef MON Mariusz Błaszczak zapowiedział zakup 3 fregat oraz kilku okrętów podwodnych. Koszt zakupu jednej fregaty to ponad 1 miliard złotych, okrętu podwodnego - drugie tyle.

Doświadczenia kampanii wrześniowej 39 roku niczego tych ludzi nie nauczyły. II Rzeczpospolita wydała gigantyczne pieniądze na zakup niszczycieli i okrętów podwodnych. Jednostki te nie odegrały żadnej istotnej roli w jej przebiegu. Część niszczycieli (ORP "Grom", "Burza" i "Błyskawica") 30 sierpnia 39 roku przedostała sie do Anglii. Czwarty - ORP "Wicher" został zatopiony przez Niemców w trzecim dniu wojny.

Mniej szczęścia miały okręty podwodne. ORP "Żbik" i "Sęp" zostały na początku wojny internowane w Szwecji. Trzeci - OPR "Orzeł" - internowany w Estonii, zdołał zbiec do Wielkiej Brytanii.

Władze II Rzeczpospolitej popełniły kardynalny błąd przeznaczając gigantyczne pieniądze na zakup niszczycieli i okrętów podwodnych, które nie odegrały żadnej roli w kampanii wrześniowej. Pieniądze te powinny być przeznaczone na zakup broni przeciwpancernej, artylerii przeciwlotniczych, samolotów i czołgów.

Obecne władze popełniają te sam strategiczny bład. Zamiast skupić się na zakupie dużej liczby relatywnie taniej broni przeciwpancernej (pocisków Spike i innych), śmigłowców szturmowych i najnowocześniejszych czołgów, planują wydatkować miliardy złotych na drogie okręty nawodne i podwodne, które, w dobie broni hipersonicznej, w przyszłym konflikcie podzielą los okrętów II Rzeczpospolitej.

Przypisy:

1. Ruszył program Miecznik. MON: Umowa za kilka miesięcy   https://www.defence24.pl/ruszyl-program-miecznik-wybor-za-kilka-miesiecy

2. Minister Mariusz Błaszczak o zakupach dla Marynarki Wojennej  Wojennej https://zbiam.pl/minister-mariusz-blaszczak-o-zakupach-dla-marynarki-wojennej/

3. Duński okręt w Gdyni promuje fregatę przyszłości [KOMENTARZ]   https://www.defence24.pl/dunski-okret-promuje-fregate-przyszlosci-komentarz

Lubię to! Skomentuj159 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo