Tomasz Szymborski Tomasz Szymborski
254
BLOG

Kazimierz Kutz o Dygacie i nie tylko

Tomasz Szymborski Tomasz Szymborski Polityka Obserwuj notkę 15

Kazimierz Kutz był kandydatem na TW. SB rozpracowywała go dosyć intensywnie. Kontakty Kutza z Dygatem i Konwickim spowodowały zainteresowanie reżyserem w latach 70. przez SB (Wydział IV Departamentu III MSW).

W archiwum IPN zachowały się m.in. stenogramy podsłuchów.
I tak z 3.10.1971 roku (najprawdopodobniej podsłuch pokojowy lub telefoniczny) pochodzi notka:
Godz. 21.37 „Z obiektu Kazio KUTZ z KONWICKIM”:
Kutz wrócił własnie z Londynu i do wtorku zatrzyma się u Dygata. Mówił, ze przywiózł dla Tadzia pozdrowienia od Lisieckiej. Stwierdził, że to już zupełnie inna osoba „taka jak była, tylko straszliwie przestraszona i jakby przepuszczona przez wyżymaczkę” Widział się też z Leszkiem Kołakowskim. Kutz „odniósł wrażenie, że gdyby mogli to w każdej chwili zwinęliby manatki i przyjechali do Polski”. (Lisiecka była dziennikarka RWE – TS)

Reżyser znał Kołakowskiego jeszcze z Warszawy. >>Kutz w dyskusji z rozmówcą ocenił Kołakowskiego jako człowieka, który za wszelką cenę chce odegrać znaczną rolę polityczną, jest to jego pasja życiowa. Chce skupic wokół siebie grono wyznawców propagując „marksizm przemyślany na nowo”<<.

14 marca 1972 roku w trakcie rozmowy operacyjnej kontakt służbowy „N.F.” przekazał Z-cy naczelnika Wydziału III SB w Katowicach informację o tym, że w styczniu 1972 roku reżysera odwiedził Bolesław Sulik z Londynu, który w mieszkaniu Kutzów w Katowicach przebywał trzy dni.

„Bolesław Sulik – syn generała z armii Maczka przez swa żone spokrewniony jest z działaczem emigracyjnym Ciołkoszem. Sulik był scenografem filmu Skolimowskiego START, jest tłumaczem ekip polskich filmowców w trakcie ich pobytu w Anglii.[…].Sulik odwiedza Polske dośc często. Wg słów reżysera Kutza >>Sulik przekonał się do Polski w Polsce, gdy się przepił, z kim trzeba skolegował, stał się sympatykiem, zaczął nas rozumieć…”<<


Inne donosy N.F. są także ciekawe. Na przykład ten, że w czasie spotkania z Kutzem Bolesław Sulik powiedział: „Skolimowski też chce być politykiem. Szuka kontaków na Zachodzie ze środowiskami młodzieżowymi. Sulik wyraża się sceptycznie o tych kontaktach, gdyż wie, że Skolimowski współżyje zarówno z dziewczętami, jak chłopcami. W swoim czasie Sulik rozmawiał z Andrzejewskim, który miał się wyrazić: >>Kochałem Skolimowskiego, ale z nim nie spałem<<.

Informator SB donosi dalej: "Z Dygatem Kutz pozostaje w stosunkach przyjacielskich. Datuje się to od okresu kiedy zamieszkiwał u niego w Warszawie. Reżyserowanie sztuki w TV Katowice, w której wystąpił ażona Dygata, Kalina Jędrusik, było gestem, który miał jej pomóc wrócic po dość długiej przerwie na ekran. >>Kutz ocenia ją jako „moralne dno”, dziwi się, iż Dygat pozwala jej na przyjmowanie kochanków w domu, ale tłumaczy to faktem, iż Dygat jest półfrancuzem, stąd inna mentalnośc<<".

Kutz był kandydatem na TW nr rej. 29840 do 12 marca 1975 roku. Został wtedy „wyrejestrowany z czynnego zainteresowania operacyjnego”.
Pod koniec lat 70. SB zainteresowała się K. Kutzem na nowo. Został figurantem Sprawy Operacyjnego Rozpracowania "Reżyser".

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj15 Obserwuj notkę

szymborski[at]gmail.com

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (15)

Inne tematy w dziale Polityka