.
10 obserwujących
80 notek
141k odsłon
  1890   0

Stan wojsk rosyjskich i ukraińskich w po 2.5 miesiącach wojny

- Ze względu na morale w lepszej kondycji są siły Ukrainy. Prowadzą nie tylko skuteczne działania obronne, ale i ofensywne jak ma to miejsce w okolicach Charkowa. Strona ukraińska podaje za brytyjskim wywiadem, że Rosjanie wycofają się z jego okolic. To będzie kolejna porażka Rosjan- mówi Anna Maria Dyner, analityczka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych w rozmowie z Igorem Janke w Układzie Otwartym.

- Proporcjonalnie siły Ukrainy są w trudniejszej sytuacji jeśli chodzi o możliwość uzupełnienia zapasów. Państwa zachodnie starają się przekazywać dostawy. Prym wiodą Stany Zjednoczone. Często dostarczają sprzęt najlepszego kalibru. Nie odstają pozostałe państwa natowskie. Dostarczają czołgi, armatohaubice czy lekkiego uzbrojenia. Bardzo mocno zmobilizowała się służba zdrowia Ukrainy. Inne państwa również wspierają w leczeniu rannych, szczególnie Polska – mówi Dyner. Całe państwo się broni, całe państwo się nie poddało. To niesamowicie podnosi morale – dodaje.


- Po paradach 9 maja w różnych miastach Rosji widzimy, że nie miały one takie rozmachu jak kilka lat temu. To nie jest tylko związane z okresem popandemicznym. W Moskwie owszem zaprezentowano najnowszy sprzęt, ale bez nowinek technicznych. Nie jest to sprzęt, który jest powszechnie używany na froncie na Ukrainie. Rosjanie używają starszego uzbrojenia. Nie udaje się im tworzyć sił kolaboracyjnych, kuleje logistyka i aprowizacja. To wszystko źle rzutuje na obraz sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej – uważa analityczka PISM. Ciągle mają jednak dobry sprzęt, który nie jest w pełni wykorzystany – dodaje.
- To co dostają Ukraińcy jest sprzętem skalibrowanym pod ich potrzeby. Sprzęt jest precyzyjnie przygotowany pod to czego używają Rosjanie, pod teren na jakim ma być używany. Ukraińcy mają mniej sił i środków. Pytanie czy dobre ich skalibrowanie będzie stanowiło dobrą zaporę dla większej liczby sprzętu – mówi Dyner.  Siły ukraińskie dobrze szacują, co jest im potrzebne – dodaje.
W jakim stanie są obie armie? Jak wykorzystują swój potencjał Rosjanie? Jakie rosyjskie zasoby zostały wyeliminowane? Czy Ukraińcy dostaną MiGi? Jakie wnioski z wojny płyną dla budowy armii w państwach natowskich?  O tym wszystkim w rozmowie z Anną Marią Dyner w Układzie Otwartym.

Posłuchaj rozmowy na Spotify.

Namawiamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: https://igorjanke.pl

Lubię to! Skomentuj17 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka