.
11 obserwujących
87 notek
153k odsłony
  3117   0

To jest już inna wojna. Idziemy do przodu, rosyjska ofensywa się załamała.

- To jest już inna wojna. Idziemy do przodu, pokazujemy zadziorny pazur. Rosyjska ofensywa się załamała. Igor Janke w Układzie Otwartym po drugi raz rozmawia z Polakiem, który jako ochotnik walczy na Ukrainie. Pierwszy wywiad spotkał się z ogromnym odzewem: ponad pół miliona wyświetleń, tysiące komentarzy i podziękowań.

Artem, bo taki pseudonim na potrzeby rozmowy przyjął polski ochotnik przeżył atak rakietowy w Jaworowie, odkrywał tereny, które okupowały rosyjskie wojska pod Kijowem, trzy razy był bliski śmierci, uczestniczył w akcjach bojowych, zasadzkach, walczył  pod Charkowem. Obecnie przebywa w Kijowie.


- Chciałbym podziękować za komentarze, które pojawiły się po mojej pierwszej rozmowie. Są budujące. Nie tylko dla mnie, ale także dla tych Polaków, którzy są tu tak jak ja – mówi Artem. – Niektóre mnie rozśmieszyły, np. te że mam za ładny karabin. Przecież my dbamy o sprzęt, bo od tego zależy nasze życie – dodaje.
- Rosjanie ściągnęli bardzo dużo sprzętu. Już nie robią takich błędów. Zmieniło się ich dowództwo. Jest bardzo duże rozpoznanie, ostrzał, zanim gdziekolwiek wejdą. Nie chcą wpaść w nasze zasadzki.  – opowiada ochotnik. – Są normalne walki czołgowe, artyleria. Wcześniej to była partyzantka – dodaje.
- Morale nas napędza. Daje energię. Rosjanom jest ciężej, bo nie są u siebie. Tutaj idzie walka o każdy metr ziemi. Jest też różnica w sprzęcie, mamy go z Zachodu. Mamy też lepsze rozpoznanie – opowiada Artem. – Przejmujemy rosyjski sprzęt. Podczas jednej z naszych akcji byli w takim chaosie, że strzelali sami do siebie. Potem się wycofali, tak jak to mają w zwyczaju – dodaje.
Artem opowiada o walkach w Donbasie, o atakach artylerii, bombardowaniach, sukcesach strony ukraińskiej, reakcjach ludności cywilnej. Już po nagraniu, okazało się, że w trakcie jego wyjazdu do Kijowa, skąd łączył się z Układem Otwartym, w jednej z akcji zginęło jedenastu żołnierzy z jego grupy, a pięciu zostało rannych.


Posłuchaj rozmowy na Spotify.


Namawiamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: https://igorjanke.pl


Pierwsza rozmowa z Artemem:


Lubię to! Skomentuj27 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka