Układ Otwarty Układ Otwarty
1267
BLOG

O co chodzi z "planem pokojowym"? Czy wojna na Ukrainie jest korzystna dla Chin?

Układ Otwarty Układ Otwarty Chiny Obserwuj temat Obserwuj notkę 11
Po co Chiny przedstawiły coś co nazywają planem pokojowym dla Ukrainy? Czy Pekin może wesprzeć Rosję militarnie? Po co Łukaszenka leci do Pekinu? Jak zmieniły się relacje chińsko-rosyjskie po wybuchu wojny na Ukrainie? Czy wojna na Ukrainie jest korzystna dla Chin? Na pytania te odpowiada Marcin Przychodniak, ekspert Polskiego Instytut Spraw Międzynarodowych w rozmowie z Igorem Janke w Układzie Otwartym.

- Dokument, który przedstawili Chińczycy to zbiór około 10 punktów dotyczących różnych spraw, które Chiny uważają za istotne w kontekście „politycznego rozwiązania kryzysu ukraińskiego”. Zawiera zbiór podstawowych koncepcji, haseł, które Chińczycy przedstawiali od początku rosyjskiej agresji.

- Część z postulatów jest sformułowana w taki sposób, ze można je interpretować jako będące w kontrze do postulatów rosyjskich, a druga część jest konstruowana tak, żeby pokazać, że Chińczycy interesy rosyjskie wspierają. To jest przekaz mówiący o tym, co Chińczycy chcieliby żebyśmy sądzili.

- Chińczycy chyba starają się w tej chwili uzmysłowić Rosjanom i pokazać światu, że to oni w tym tandemie grają główną rolę. Rosjanie nie są jeszcze marionetką Pekinu, ale ten proces trwa i propozycje te są też jakimś elementem pokazania, że Rosjanie nie chcą negocjacji, a Chińczycy chcą rozmawiać.


- Jakkolwiek plany polityczne dotyczące przejęcia Tajwanu są jak najbardziej aktualne i ten scenariusz nie jest niemożliwy, to myślę, że znacząco odsunął się w czasie jako efekt przemyśleń, wniosków, które Chińczycy wyciągnęli patrząc na to co dzieje się w związku z inwazją rosyjską na Ukrainie.

- Wizyta Łukaszenki w Chinach jest bezpośrednio związana z tymi propozycjami chińskimi. To jest jednak pewien element nacisku na Moskwę, a przynajmniej łagodnego pokazania, że Chiny nie rezygnują ze swoich własnych interesów.

---

Posłuchaj na Spotify

Namawiamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka