Układ Otwarty Układ Otwarty
798
BLOG

Napięcia polsko-ukraińskie. O co chodzi?

Układ Otwarty Układ Otwarty Polityka zagraniczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 25
- Napięcia między Polską a Ukrainą są obecne i będą istniały w przyszłości. Będą związane zarówno z procesem odbudowy Ukrainy, jak i procesem integracji Ukrainy z UE. Wydaje się, że Ukraińcy nie do końca zdają sobie sprawę, jak skomplikowany i długotrwały może być to proces. Oczekiwanie, że Ukraina stanie się członkiem UE w 3 lata, tak jak sugeruje premier Szmyhal, jest mało prawdopodobne - mówi Wojciech Konończuk, dyrektor OSW.

- Napięcia będą miały wpływ także na interesy polskiej branży rolno-spożywczej. Jednak uważam, że Ukraina ma korzystniejszą sytuację, granicząc z Polską, a nie z Francją. Gdyby kwestia integracji rolno-spożywczej Ukrainy ze wspólnym rynkiem zależała od francuskiego lobby, proces ten byłby dla Ukraińców znacznie bardziej utrudniony - twierdzi.

Igor Janke rozważa jak podejść strategiczne do współpracy z pełną świadomością, że nie można być naiwnym i zakładać, że wszystko będzie szło gładko. W przypadku współpracy rolno-spożywczej naprzeciwko Polski stoją gigantyczni właściciele z doskonałymi ziemiami, a nie rozdrobnieni rolnicy i gospodarka. Uważa, że aby móc efektywnie współpracować z nimi, musimy odpowiednio się do tego przygotować.

Dyrektor OSW podkreśla, że negocjacje akcesyjne będą prowadzone przez Brukselę, i to tam będą otwierane i zamykane poszczególne rozdziały. Rozdział dotyczący rolnictwa ukraińskiego i dopuszczenia produktów na wspólny rynek, według niego, będzie jednym z najtrudniejszych. Jednak podobnie było w przypadku Polskiej akcesji, gdzie rolnictwo było jednym z ostatnich rozdziałów negocjacyjnych, które udało się zamknąć.

- Natomiast interesujące jest to, że Ukraińcy krytykują Polskę za rzekome nieprzyjazne nastawienie wobec ich produkcji rolno-spożywczej na naszym własnym rynku, ale nie wyrażają podobnych uwag wobec Rumunii, Bułgarii, Słowacji czy Węgier. Tam są takie same nastroje. Wspólny list ministrów rolnictwa krajów ościennych pokazuje, że problem związany z wpuszczaniem na rynek znacznie tańszych produktów rolnych, które często nie spełniają standardów, wywołuje napięcia także w kilku innych krajach.

Skąd to napięcie się wzięło? Czy powinniśmy zmienić swoją politykę wobec Ukrainy? Komu to napięcie służy, a komu szkodzi? Jak podchodzić strategicznie do współpracy z Ukrainą? Co się dzieje z traktatem polsko-ukraińskim? Czy relacje polsko-ukraińskie wkraczają w erę realizmu? Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego.

---

Zachęcamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka