Układ Otwarty Układ Otwarty
187
BLOG

Czy polskie ofiary II wojny światowej zostaną upamiętnione w Niemczech?

Układ Otwarty Układ Otwarty Niemcy Obserwuj temat Obserwuj notkę 8
- W niemieckim społeczeństwie, zwłaszcza wśród elit, można zauważyć pewien dystans i brak wiedzy na temat problematyki Polski i Polaków. Ostatnie badania przeprowadzone przez PISM wykazały, że Niemcy, spośród różnych sąsiadów, postrzegają Polskę najdalej kulturowo. Ogólnie narody słowiańskie. Holendrzy i Francuzi są im znacznie bliżsi - mówi Mateusz Fałkowski, wicedyrektor Instytutu Pileckiego w Berlinie.

Mateusz Fałkowski tłumaczy, że niemieckie pojęcie obywatelstwa i niemiecka tożsamość narodowa w pewien sposób kształtowały się w kontrze do Polski. Według niego rodziło się takie poczucie, że oni nie są nami, my jesteśmy inni niż oni. Dlatego jest duża różnica między Francją, a Polską.

- Cesarstwo Karola Wielkiego łączyło Francuzów i Niemców. Oni są po tej samej stronie tego Cesarstwa. Choć mogli wielokrotnie spierać się między sobą, pozostawali w jednym kręgu kulturowym. Polacy są postrzegani inaczej. Jednak wejście Polski do Unii Europejskiej dokonało istotnej zmiany w tej kwestii. Znaleźliśmy się w środku pewnej świadomości i nastawienie Niemców zmieniło się pozytywnie. Natomiast trzeba zaznaczyć, że polski stosunek do Niemców po 1989 roku zmieniał się w kierunku pozytywnym znacznie szybciej niż niemiecki stosunek do nas - stwierdza.

Jak Niemcy chcą upamiętnić polskie ofiary II wojny światowej? Jak postrzegają dziś Polskę i Polaków? Skąd wynikają różnice kulturowe? Jaka jest reakcja niemieckich dziennikarzy na wzmocnienia polskiej armii? Jakie są relacje przed zbliżającymi się wyborami? Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego.

---
Zachęcamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka