Układ Otwarty Układ Otwarty
543
BLOG

Jak wyglądało 8 lat polityki zagranicznej PiS? Niemcy, Unia, USA, NATO, Ukraina

Układ Otwarty Układ Otwarty Polityka zagraniczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 4
- Po wielu latach Europa Zachodnia nadal postrzega nasz region jako peryferyjny, niezależnie od tego, czy rządzi partia PiS czy PO. Niestety, nasz region nie traktowany po partnersku, ponieważ ono wymaga innego położenia geograficznego. Zbyt długo w historii Europy byliśmy na peryferyjnym odcinku politycznym. Nie było tutaj ośrodka politycznego, z którym trzeba było się liczyć – mówi Paweł Musiałek, prezes Klubu Jagiellońskiego.

- Niestety, chociaż nasze PKB rośnie, a znaczenie gospodarcze naszego regionu wzrasta, rozwój ekonomiczny nie przekłada się na naszą pozycję polityczną. W wyobrażeniu Niemców, Francuzów czy Włochów nadal jesteśmy poza ich klubem – zauważa.

Igor Janke uważa, że kwestia mentalna odgrywa istotną rolę na Zachodzie. Elity zachodnie nie zdają sobie sprawy z naszego znaczenia gospodarczego, co częściowo wynika z naszych błędów.

- Po pierwsze, rząd PiS jest z Europy Środkowo-Wschodniej, co od samego początku osłabia jego pozycję. Po drugie, charakteryzuje się prawicowym i suwerennościowym podejściem, co również stanowi pewien minus. Po trzecie, konflikt związany z trybunałem i systemem sądowniczym utwierdził Unię Europejską w przekonaniu, że partia ta zmierza w złym kierunku. Dodatkowo, w obliczu wybuchu wojny, choć eksponowaliśmy nasz kapitał moralny, zakładając, że przyniesie to korzyści w sferze politycznej, kumulacja tych czynników sprawiła, że trudno było osiągnąć więcej na arenie unijnej – mówi Paweł Musiałek w kontekście oceny polityki zagranicznej PiS względem UE.

Jaką politykę zagraniczną prowadził rząd Zjednoczonej Prawicy? Co należy zmienić, a co zostawić? Czy spór między PiSem a Unią Europejską był nieunikniony? Jakie były słabe strony rządów Zjednoczonej Prawicy? Jaką politykę prowadził PiS wobec Niemiec, Ukrainy i USA? Jak wyglądała współpraca regionalna?  Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego.

---

Zachęcamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka