Układ Otwarty Układ Otwarty
193
BLOG

Rosja nakręca Serbów, NATO zapewnia pokój. Czy problem Kosowa można rozwiązać?

Układ Otwarty Układ Otwarty Polityka zagraniczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 3
- Rosja podgrzewa napięcie na Bałkanach. Propaganda rosyjska wykorzystuje temat jedności między rosyjskim i serbskim prawosławiem, w celu wzmacniania narracji o wspólnocie prawosławnej oraz zderzenia cywilizacji na Bałkanach – mówi dr Konrad Pawłowski, kierownik zespołu bałkańskiego w Instytucie Europy Środkowej w Lublinie.

- Brak wojny na Bałkanach do tej pory wynika głównie z obecności NATO i Amerykanów w regionie. Ich odstraszająca rola pełni istotną funkcję, ponieważ obie strony zdają sobie sprawę, że rozwiązanie konfliktu siłowo jest niemożliwe. Serbia nie posiada zdolności militarnych do odzyskania północnego Kosowa. Co prawda wysyła swoje jednosteki policji, ale są granice tego co w praktyce może zrobić. Z kolei Kosowo nigdy nie wygra wojny z Serbią, podobnie jak Serbia nie odzyska Kosowa militarnie, przy obecności prewencyjnej państw Zachodu. Stabilizujące zaangażowanie Zachodu sprawia, że wojna na Bałkanach nie jest możliwa – wyjaśnia gość Izabeli Szymonik.

Jednak incydent w północnym Kosowie pokazał, że akty przemocy, takie jak strzelaniny, negatywnie wpływają na lokalną atmosferę. - Ludzie odczuwają strach, zwłaszcza w północnym Kosowie, gdzie Serbowie żyją w niepewności co do przyszłości. W rezultacie wielu z nich decyduje się na sprzedaż swoich mieszkań i przeprowadzkę. To nie jest obecnie najlepsze miejsce do zamieszkania, ze względu na utrzymującą się atmosferę konfliktu – podkreśla dr Pawłowski.

Kim są mieszkańcy Kosowa? Dlaczego Kosowo jest tak ważne dla Serbów? Jak wygląda obecnie sytuacja w Kosowie? Jaki jest status prawno-międzynarodowy Kosowa? Czy wojna na Bałkanach jest możliwa? Jaki interes ma Rosja na Bałkanach? Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego.

---

Zachęcamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka