Układ Otwarty Układ Otwarty
243
BLOG

Czy USA może wyjść z NATO?

Układ Otwarty Układ Otwarty NATO Obserwuj temat Obserwuj notkę 4
- Donald Trump, a także De Santis, wyrażają przekonanie, że Ameryka powinna wycofać się z większości międzynarodowych organizacji, w tym z NATO. Republikanie są zdania, że Stany Zjednoczone powinny współpracować jedynie z krajami, z którymi mają wspólne interesy – mówi Tomasz Wróblewski, prezes WEI.

- To oznacza również wycofanie wojsk z Korei Południowej i prawdopodobnie Japonii. Według Trumpa, USA nie powinny zmuszać się do roli globalnego obrońcy, co także ma dotyczyć Europy. W tym kierunku zmierza Donald Trump, jednak prawda jest taka, że niemal wszyscy kandydaci republikańscy są takiego zdania – zaznacza.

- Musimy w końcu się obudzić i zdać sobie sprawę, że te zmiany są nieuchronne. Po zachodniej stronie mamy tendencję do zaklinania rzeczywistości, zastanawiamy się, czy to będzie Trump czy De Santis, ale dla nas nie ma to znaczenia, kto z nich będzie kandydatem. Różnice ograniczą się jedynie do subtelnych niuansów i bardziej lub mniej radykalnych postaw – uważa gość Układu Otwartego.

- Blisko połowa Amerykanów jest zdania, że Stany Zjednoczone niepotrzebnie przekazują środki finansowe na pomoc Ukrainie, a wśród republikanów odsetek ten wynosi 68 procent. To kwestie, z którymi każdy kandydat będzie zmuszony się zmierzyć, a istotne jest, aby liderzy europejscy oraz opinia publiczna zdali sobie z tego sprawę. Donald Trump cieszy się 50-procentową przewagą nad innymi kandydatami z ramienia republikanów, a także pięcioprocentową przewagą nad Joe Bidenem, więc prawdopodobnie zwycięży w tych wyborach – twierdzi.

Wszystko to sprzyja antydemokratycznemu nastrojowi w USA. Wielu uważa, że kraj idzie w złym kierunku, wojna kulturowa niszczy fundamenty, a narkotyki zabijają rocznie ponad 100 000 ludzi, do tego dochodzi jeszcze brak kontroli nad granicą. Stąd zapotrzebowanie na silnego lidera. Wyniki pokazują, że tylko 32% uznaje Bidena za silnego lidera, podczas gdy dla 56% ankietowanych Donald Trump jest za takiego postrzegany. - Okłamujemy się myśląc, że taka zmiana jest niemożliwa. Warto raczej zastanowić się, jak zmieni się świat i jak Polska powinna się na to przygotować, gdyż to z pewnością będzie miało wpływ także na nasz kraj – podkreśla Tomasz Wróblewski.

Czy Ameryka może wstrzymać pomoc dla Ukrainy? W którą stronę zmierza partia republikańska w USA? Co się zmieni, jeśli Trump wygra wybory? Kto stoi za Trumpem? Kto może wystartować za Bidena? Gdzie dzisiaj jesteśmy? Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego.

---

Zachęcamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka