Układ Otwarty Układ Otwarty
1565
BLOG

Wypadek czy ingerencja państw trzecich? Kolejny wstrząs na Bliskim Wschodzie

Układ Otwarty Układ Otwarty Iran Obserwuj temat Obserwuj notkę 29
- Punkt, który jest niezwykle delikatny dla reżimu, to ogłoszenie listy wyborczej. To będzie kluczowe wydarzenie. Wybory mają się odbyć w ciągu 50 dni. Istotne jest, że społeczeństwo irańskie zna zasady gry i sposób funkcjonowania całego systemu. Przez ostatnie 45 lat Irańczycy przyzwyczaili się do analizowania wielu różnych niuansów i cieszenia się z nich – mówi Paweł Rakowski.

- Chodzi o to, jak Irańczycy zareagują na nazwiska, które zostaną im zaproponowane do wyboru. Zawsze prowadzona jest jakaś kampania, ale to tak naprawdę granie w pokera ustawionymi kartami. Dlatego właśnie te niuanse mogą być kluczowe i sprawić, że ludzie wyjdą na ulice – uważa.

- Cały ten pion popierający władzę i żyjący z niej będzie optował za klonem Raisiego, natomiast ulica irańska, przede wszystkim teherańska ulica, będzie sympatyzować z kimś bardziej liberalnym. Zawsze znajdowano jakiegoś liberalnego kandydata. – twierdzi. Paweł Rakowski podkreśla jednak, że nie ma szans, aby wybory w Iranie nie były ustawione.

- Bliski Wschód nie jest jednoznaczny. Specyfika Irańczyków polega na tym, że nigdy nie powiedzą wprost "tak" albo "nie". Zawsze trzeba zgłębić pewne kwestie, żeby zrozumieć drugie albo trzecie dno.

Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego:

---

Zachęcamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka