Układ Otwarty Układ Otwarty
515
BLOG

Szczyt pokojowy w Szwajcarii. Co chce osiągnąć Ukraina i Stany Zjednoczone?

Układ Otwarty Układ Otwarty NATO Obserwuj temat Obserwuj notkę 13
- Sam szczyt pokojowy jest organizowany wokół 10 punktowej formuły Zełenskiego. To pokazuje determinację elit politycznych w Kijowie odnośnie zakończenia konfliktu wyłącznie na warunkach ukraińskich. Chodzi przede wszystkim o powrót do granic z 1991 roku całkowitą nienaruszalność granic, całkowite wycofanie wojsk rosyjskich z terenu Ukrainy, poddanie decydentów odpowiedzialnych za wszczęcie wojny międzynarodowym trybunałom oraz wymiana wszystkich jeńców. To są kwestie, które są najważniejsze, a nie będą omawiane na tym spotkaniu – mówi Krzysztof Nieczypor, OSW.

- Ten szczyt zostanie zredukowany do trzech kwestii, które nie budzą kontrowersji i nie dotyczą bezpośrednio zasad zakończenia konfliktu. Jednym z tych tematów jest międzynarodowe bezpieczeństwo energetyczne. Kluczowym punktem jest tutaj przejęcie przez armię rosyjską Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, która jeszcze kilka miesięcy temu, będąc pod ostrzałem rosyjskim, stanowiła zagrożenie dla globalnego bezpieczeństwa – twierdzi.

- Drugim zagadnieniem są dostawy żywności, co ma szczególne znaczenie dla państw globalnego Południa. Chodzi tu o problem zagrożonego transportu zboża. W ubiegłym roku flota czarnomorska zablokowała eksport ukraińskiego zboża, co spowodowało wzrost cen i wywołało poważny kryzys żywnościowy w krajach afrykańskich. Rosyjskiej propagandzie udało się wtedy przekonać te kraje, że to Ukraina jest odpowiedzialna za groźbę głodu w Afryce – zaznacza ekspert OSW.

- Trzecim punktem o charakterze humanitarnym jest wymiana jeńców oraz apel władz ukraińskich o zwrot dzieci porwanych przez rosyjską armię. Ten punkt nie jest przypadkowy, ponieważ Międzynarodowy Trybunał Karny m.in. za to ściga Władimira Putina – dodaje.

Ułożenie tych tematów rozmowy jest bardzo inteligentne i sprytne, ponieważ uderza do różnych części zachodniej światowej opinii publicznej.

Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego:

---

Zachęcamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka